Dut Örgü Modeli Yapımı

314
A+
A-

Merhaba hanımlar bugün sizlere dut örgü modeli yapımını paylaşacağım. Yelek modellerinde kullanabileceğiniz güzel bir örgü modeli. Örgü severlerin bayılacağı şiş işi bir model.

Malzemeler

  • Orta kalınlıkta ipi
  • İki şiş
  • Makas

Yapımı

Dut örgü modeli yapımı için öncelikle dört ve katları + 2 ilmek olmak üzere başlayalım. İlk ilmeği düz örerek alalım. İkinci ilmeğin içerisinden geçip bir kez ilmek çıkaralım. Tekrar içerisinden çıkalım ve ilmek çıkaralım. İpi yan tarafa alalım ve arka kısımdan üç ilmeği birden şişin üzerine alalım.

Tek seferde hepsini birden keselim. İçeriye girelim bir ilmek çıkaralım şişin üzerinde alalım tekrar bir ilmek çıkaralım ve serbest bırakalım. Üç taneyi toplayıp kesip üç taneyi artırarak yaptığımız bir model. Üçünü içinden geçirelim. Tek seferde hepsini birden çıkaralım ve bırakalım.

İpi öne alalım içinden geçelim bir kez daha şişin tepesine alalım bir kez daha içinden geçireli ve serbest bırakalım. Yine üçünü birden toplayalım. Bu şekilde gidelim. Şimdi yine üçünü bir toplayalım. Tek seferde çıkaralım. İpi arkaya alalım içerisinden geçirelim bir kez alalım burayı yine üçe tamamlayalım.

Tekrar üç tane kesme işlemini buraya yapalım. Son kesme işlemini de yapıp bu sırayı bitirelim. İpi öne alıp sondakini düz örelim. Çevirelim ve düz olacak yüze geçelim. Bir tanesini boş olarak alalım. İçten düz olarak örelim.İpi arkaya alalım artırdığımız üç ilmeği ters olarak örelim.

Bir tanesini düz olarak üç tanesini ters olarak örelim. Arkaya geçirelim ipi birini düz örelim ipi arkaya alalım üç tanesini yine tek ters olarak örelim. Tekrar çevirelim. İlmeği yine boş olarak alalım.

Üç taneyi düz olarak örelim. İpi yana alalım tek ilmeği ters olarak örelim. Üç tanesini yine düz örelim ve birini düz örelim. Bu şekilde modelimiz yavaştan oluşmaya başlayacaktır. İstediğiniz boyuta getirene kadar bu şekilde örmeye devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.