Beşli Trabzanlı Deniz Dalgası Modeli İle Örgü Battaniye Yapılışı Açıklamalı

Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Sevgili örgü severler size bugün beşli trabzanlı deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı anlatacağım. Başlıktan da anlaşılacağı üzere bugünkü konumuz hayli ilginç. Çünkü konuyu ve modeli tam anlatabilmek için böyle bir isme ihtiyaç duydum. Esasında deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı olacak.

Fakat burada işi ilginç kılan tığ işi örgü yaparken pekte kullanımına rastlamadığımız beşli trabzan ile yapılması oluyor. Evet bu konuda hem beşli trabzan yapılışını göreceğiz hemde deniz dalgası modeli ile battaniye yapılışı göreceğiz.Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Burada size deniz dalgası örgü modlei ile battaniye yapımı anlatacağım diyorum ama bu örgü modeli ile çok güzel plaj çantası – koltuk şalı – bebek battaniyesi – örgü kırlent – örgü çanta yapımında da kullanabilirsiniz.

Deniz dalgası örgü battaniye yapımı için gerekli malzemelerDeniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

  • İp (ip seçimi yaparken renklerinizin uyumlu olmasına ve kalınlıklarının aynı olmasına dikkat ediniz. Biz bu proje için orta kalınlıkta ipler kullanmayı tercih ettik)
  • Tığ (3,5-4 nolu tığ yeterli olacaktır
  • Makas
  • iğne

Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı için gerkeli tığ örgü teknikleri

Aşağıda sizlere beşli trabzan ile deniz dalgası örgü battaniye yapımı için motifimizin tığ diagramını veriyorum.

Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Beşli trabzan ile deniz dalgası örgü modeli yapımı

Şimdi ben size modeli anlatırken küçük bir parça üzerinde anlatmayı tercih ediyorum biliyorsunuz. Yeni başlayan arkadaşlarımız bu parça üzerinde acemiliklerini çıkarsın
🙂 büyük parçaya geçerken  temiz iş çıkarsınlar diye.

Yapmış olduğumuz parçayı cm alarak istediğiniz genişlik için zincir sayısını ayarlayabilirsiniz.

Modelimizin yapımına zincir çekerek başlayalım. Şimdi öncelikle hangi ölçüde yapacaksanız o ölçüyü baz almanızı tavsiye edeceğim. Elinizde kullanacağınız ip ve elinizin örgüyle olan uyumu ve cm hesabı için size vereceğim küçük ölçüden faydalanıp küçük bir parça örgünüz hem acemiliğiniz çıksın hem de elinizde cm ölçüsü için demonuz olsun 🙂Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

30 adet zincir çekelim.Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Beş adet çakma sık iğne yapalım. Aynı deliğe dört adet gene çakma sık iğne yapalım. Sekiz adet çakma sık iğne yaparken 4-5 -6 ilmeği bir alalım yapalım.

Gene aynı deliğe dört adet çakma sık iğne yapalım. Sekiz adet çakma sık iğne 4-5-6 ilmekleri bir alalım. Gene dört adet aynı deliğe çakma sık iğne beş adet çakma sık iğne yapalım.

Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Zincirimizin tam tepe noktasından deliğe değil  de arka tarafa bakan kısımdan ilmeklerimizi yürüteceğiz. Her deliğe sık iğnemizi yapalım.

Bir önceki sırada dört adet aynı deliğe  çakma sık iğne yapmıştık. Şimdi o bölümlere üç adet zincir çekelim ve bu şekilde sıra sonuna kadar örgümüze devam edelim.
Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Şimdi örgümüzde  arttırma kısmı zincir ile arttırdığımız bölüm eksiltmeler ise tam orta kısmına denk getirince görüntü bu şekilde olacaktır.

Beşli trabzan yapımı kısmına başlayalım

Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Sıra geldi modelimizi kurmaya.

Bu bölümde 5 li trabzan ( beşli trabzan ) yapacağız.beşli trabzan yapımı

Peki beşli trabzan nasıl yapılır biliyormusunuz. Beşli trabzanı şu şekilde yapabilirsiniz. İki adet çakma sık iğneyi atlayın beş adet zincir çekin ve tığınızın üzerine beş adet ip dolayın ve yan deliğe beşli trabzan yapın.

Şimdi üç adet beşli trabzan yapıp aynı deliğe üç tane beşli trabzan yapıp hemen takibinde üç adet beşli trabzan yapın.Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Ara zinciri çekmeden örgümüzün tepe noktası olarak oluşturduğumuz noktalarına modelimizi kuralım ve bunun için 27 adet 5 li trabzan yapın.Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Bu bölümde ipimizin rengini değiştirelim ve ise 27 adet çakma sık iğne ve tepe noktalarında her zaman aynı deliğe 2 adet ara zinciri yapmayı unutmayın. Eğer sayıları karıştırırsanız örgünüz genişler.

Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Bu bölümde ise 27 adet çakma sık iğne ve tepe noktalarında her zaman aynı deliğe 2 adet ara zinciri çektiğimiz yere üç adet çakma sık iğne  yapmayı unutmayın eğer sayıları karıştırırsanız örgünüz genişler.

Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Bir sıra daha aynı renkle geçelim 33 adet çakma sık iğne.

Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Sıra geldi ilk baştaki gibi modelimizi kurmaya bu bölümde.

Peki modelimizi nasıl kuruyorduk gelin bir daha yazalım.

İki adet çakma sık iğneyi atlıyoruz ve beş adet zincir çekip tığınızın üzerine beş adet ip dolayın. Yan deliğe şimdi üç adet beşli trabzan yapın sonra aynı deliğe üç tane beşli trabzan yapın ve hemen ardından üç adet beşli trabzan yapın.Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Her sıramız tekrardan  ibaret sadece renk değiştiriyoruz.Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Modelimizin başlama ve son kısmını bu şekilde olduğu için kenar kısmı da aynı anda oluşmuş oluyor.

Deniz dalgası modeli ile örgü battaniye yapılışı

Hanımlar sizinle beraber çok güzel bir iğne oyası konusun daha sonuna geldik. Örgü öğrenmek için örgü dersleri anlattığımız örgü teknikleri sayfasına bakabilirsiniz.

Bir başka örgü anlatımında görüşmek üzere kendinize çok iyi bakınız hanımlar.

Facebook Yorum
5
4.6

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe