Dekoratif Yastık Kılıfı Yapımı – Tığ İle Dekoratif Yastık Yapımı Resimli

879
A+
A-

Resimli anlatımla dekoratif yastık kılıfı yapımı

Merhaba örgü servenler bugün beraber dekoratif yastık kılıfı yapımı öğrenelim mi. Örgü tasarım işlerinde en çok yapmayı sevdiğim örgü modeli dekoratif yastık modelleri dir. Böyle cicili bicili renk rnek örülmüş yastık modelleri çok  hoşuma gidiyor.

Ayrıca bu tarzdaki yastık kılıfı kırlent modelleri çok göz alıcı duruyor. Önemli olan zevkinize uyacak şık örgü kırlent modelleir bulmak ve yapılışını öğrenip yapmanız. Dekoratif yastık kılıfı yapımı

Bizde bu aşamada sizlere dekoratif yastık kılıfı yapımı öğretmek için buradayız. Yastık kılıfı veya örgü kırlent modelleri çoğu kez basit bir tığ işi motif kullanımı ile yapılmaktadır.

Yani bir örgü motifinin tekrarlanması ve bunların birleştirilmesi ile örgü yastık kılıfı modelleri yapabilirsiniz. Çok şık örgü çanta modelleri tasarlayabilirsiniz. Yine böyle motiflerle örgü battaniye modelleri yapabilirsiniz.

Daha önce sizlere Afrika çiçeği motifi ile dekoratif yastık yapımı göstermiştim. Bu konuya bakabilirsiniz. Birde kare motif ile yastık kılıfı nasıl yapılır bunu göstermiştim. Buna da bakabilirsiniz.

Tabii sadece yastık – kırlent olarak düşünmeyin motifimizi az önce de dediğim gibi bu yastık kılıfı yapımı için kullandığımız motif ile örgü bebek battaniyesi – koltuk şalı – bayan şalı – gelin şalı — örgü çanta yapabilirsiniz.

Resimli anlatımla örgü yastık kılıfı yapımı

Dekoratif kırlent yapımı için önce malzemelerimizi yazacağız sonra  yapımı için hangi örgü tekniklerini kullanacağımızı söyleyeceğiz.

Gerekli Malzemelerimiz

  • İp ( Soft renkler kullandık ve cotton ip tercih ettik)
  • Tığ (2,5 nolu tığ kullandık)
  • Makas
  • İğne

Örgü teknikleri ( Tığ işi örgü teknikleri bilmeyen arkadaşlar örgü teknikleri bölümümüzü ziyaret edebilirler

Yapımına başlamaya ne dersiniz ?

Her resmin altında resmin yapılış açıklaması yer almaktadır.

Dekoratif yastık kılıfı yapımı

Sihirli halka yaparak motifimize başlıyoruz. On altı adet ikili trabzan yapıyoruz.

Dekoratif yastık kılıfı yapımı

Dekoratif yastık kılıfı yapımı

Renk değiştiriyoruz ve her deliğe iki adet ikili trabzan yapalım. Ara zinciri için iki zincir çekelim ve gene aynı deliğe iki adet ikili trabzan yapalım. Bir sonraki deliğe geçerken ara zinciri kullanmayalım. Bu şekilde sıramızı tamamlayalım.

Bu aşamada popcorn tığ işi örgü modelini uyguluyoruz.Dekoratif yastık kılıfı yapımı

Renk değiştirelim ve popcorn – mısır patlağı örneği ile bu sıramızı tamamlayalım. Ara zinciri kullanmış olduğumuz bölümler de mısır patlağı – popcorn örneği  ara zinciri kullanmadığımız yerde ise üç zincir çekerek sık iğne yapalım.

Dekoratif yastık kılıfı yapımı

Renk değişimimizi yapalım. Bu sefer üç zincir çekip sık iğne yaptığımız yerlere örneğimizi kuracağız. Mısır patlaklarımızın tepe  noktasından başlayalım.

Üç zincir çekin ve toplamda altı adet üçlü trabzan yapalım. Üç bir tarafta üç bir tarafta şeklinde ve hepsini bir toplayıp üç zincir çekip ikili trabzan yapalım ve sıramızı bu şekilde bitirelim.

Dekoratif yastık kılıfı yapımı

Renk değiştirerek sıra aralarına altı adet çakma sık iğne yapalım. Bir önceki sırada yapmış olduğumuz toplamaların tepesine yedi adet zincir çekip pıtırcık yapalım.

Dekoratif yastık kılıfı yapımı

Çakma sık iğnelerimiz üzerine ikili trabzan yapalım. Toplam on iki adet olacak. Sonra pıtırcıklarımızın üzerine dolanalım on iki adet de ikli tranzan ile devam edelim.Dekoratif yastık kılıfı yapımı

Renk değiştirelim ve pıtırcıkların tepesine iki adet çakma sık iğne yapalım. Resimdeki gibi altı adet zincir çekelim ve pıtırcığın dibine bir adet ikli trabzan yapalım. Altı adet ara zinciri çekelim ve çakma sık iğne yapalım.

Tekrar altı adet ara zinciri ve pıtırcığın dibine ikili trabzan yapalım. Tekrar altı adet zincir çekelim ve köşe tepeye iki adet çakma sık iğne yapalım ve bu şekilde motifin çevresini dolanalım.

Yastık kılıfı yapımı için motif modelimizin son kısmına geldik.
Dekoratif yastık kılıfı yapımı

Köşelere ikili trabzan, üç adet ara zinciri,  beş adet ikili trabzan şeklinde resimdeki gibi dolanalım.

Dekoratif yastık kılıfı yapımı

Bu sırada ilk motifimiz bitti. Diğer motiflerimizin bu sırasında ekleme işlemimiz gerçekleşecek . Örgü birleştirme bölümümüzden dada detaylı örgü birleştirme tekniklerini inceleyebilirsiniz.Dekoratif yastık kılıfı yapımı

Motifi yaparken farklı aşamaları farklı renklerle örerek motiflerimizi çeşitlendirebiliriz ve istediğimiz ebatta olacak şekilde motif birleştirme teknikleri ile motifleri birleştirerek dekoratif yastık kılıfı yapımı işini öğrenmiş olalım 🙂

Bir sonraki örgü anlatımı konusunda buluşmak üzere kendinize çok iyi bakınız.

Detaylı örgü dersleri ile örgü öğrenip bunları bende yapmak istiyorum diyorsanız örgü teknikleri sayfamıza bakınız.

Soruce for photos:https://www.jipbyjan.nl/portfolio/haakpatroon-lente-square-kussen/

Facebook Yorum
1
5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe