Çubukla Yelpaze Oyası Yapımı

2.896
A+
A-

Merhaba hanımlar bugün sizlere çubukla yelpaze oyasının yapımını paylaşacağım. Tığ işi oyaları sevenlerin kolaylıkla yapabileceği bir model.İsterseniz renkleri değiştirip daha farklı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Malzemeler

  • 3 renk oya ipi
  • Çubuk
  • İpinize uygun tığ

Yapımı

Tığ oyası yapımı için öncelikle yazmaya tığ battı yapalım. Başına bir alalım tığ battıya girelim iki iki çekelim. 5 zincir çekip araya girelim ve pimpiriği oluşturalım. 5 zincir çekelim ara noktadan girip kapatalım.

Başına bir alalım yandaki araya girelim 5 zincir çekip araya girelim kapatalım. 1 zincir çekelim girip iki iki çekelim. Bu şekilde 7 pimpirik yapalım. 2 zincir çekelim başına bir alalım yandaki tığ battıya girelim iki iki çekelim.

2 adet zincir çekelim başına bir alalım yandaki tığ battıya girelim iki iki çekelim. 2 zincir çekelim tığ battıya girelim iki iki çekelim. Pimpirikten sonra 6 adet kutucuk oluşturalım. 9 zincir çekelim dönelim yandaki trabzan tepesinde kapatalım. 1 sık iğneyle girelim çubuğu takalım.

Yuva içerisine girelim 2 zincir çekelim ve ipin ucunu alalım. Yuvaya girelim ipin ucunu alalım 2 zincir çekip takalım. Bu şekilde toplam 12 adet ilmek çıkaralım. 1 zincir çekelim kutucuğun içine sık iğneyle girelim.

2 adet zincir çekelim yandakine girip iki iki çekelim. Son kutucuğa pimpirik yaparak devam edelim. Çubuğu çıkaralım ve mavi ipe geçelim. Ters kısımdan devam edelim. 1 zincir çekelim ilk ilmeğe girip kapatalım.

Araya 3 zincir çekelim. Sıradaki ilmeği alalım girip kapatalım. 3 zincir çekelim devamındaki ilmeği alıp kapatalım. Bu şekilde ilmekleri toparlayalım. 3 zincir çekelim devamındakine kapatalım. Bu şekilde yapalım. Beyaz iple düz taraftan devam edelim.

Sık iğneli noktaya girip bir sık iğne yapalım. 8 zincir çekelim sıradaki zincirin üzerine batıp boşlukta kapatalım. Sık iğnenin altına batalım. Bu şekilde sona kadar gelelim. Çubukla tığ oyamız tamamlanmıştır. İyi günlerde kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.