Çorap Patik Yapımı – Bot Şeklinde Çorap Patik Nasıl Yapılır

1.303
A+
A-

Merhaba Hanımlar bu gün sizlerle kolay çorap patik yapımı paylaşmak istiyorum. Çorap şeklinde bot patik yapılışı öğrenebileceğiniz bu konumuz çok hoşunuza gidecek. Biz örgü çorap patik modelimizde süs unsuru olarak sunum da ponpon kullanmayı tercih ettik. Ama siz birbirinden güzel örgü çiçek motifleri kullanabilirsiniz. Bir modelden yüzlerce çeşit farklı patik örneği çıkarabilirsiniz.

Bu güzel çorap patik yapımı için her bir detayı ve kullanılan örgü teknikleri anlatılacaktır. Resimleri sıra ile takip eder ve resimlerin altındaki açıklamaları uyguladığınız takdirde resimdeki harika bot patik yapımını öğrenmiş olacaksınız.

Örgü çorap patik yapımı anlatımlı konusunda neler bulacaksınız ?

Resimlerin üzerine tıklayarak resmi büyük boy açabilirsiniz. Her resmin açıklaması resmin alt tarafında yer almaktadır.

Çorap şeklinde örgü bot patik yapılışı

Örgü patik bot şeklinde örme çorap için malzemelerimiz nelerdir ?

 • Seçtiğimiz renkte ipimiz
 • İplerimize uygun tığımız
 • Makas
 • İğne

Resimli anlatımla örgü çorap patik yapımı

Her zaman ki gibi sihirli halka kullandık. Ne kadar çok karşımıza çıkmaya başladı bu sihirli halka tekniği.

 

Çakma sık iğne nasıl bir tığ işi örgü tekniğidir ?

Çakma sık iğne nasıl bir tekniktir  ? Normal sık iğneden farkı neydi ? ya da biz neden çakma sık iğne kullanıyoruz da normal sık iğne kullanmıyoruz diye bilirsiniz .Farkı şu çakma sık iğne daha tok ve gösterişli duruyor.Normal sık iğneden farkı da başa dolayıp ipimizi 1 kere de çıkıyoruz .

10 Adet çakma sık iğne yapalım .

Bir üst sıraya geçtik.  2 zincir çektik ve her ilmeğin başına 1 defa batıp çıktık. Böylece 10 adet küçük kutucumuz oldu. Her bir kutucuğa 2 adet çakma sık iğne yapalım. Sanki  sıradan farklı bir ilmek tekniği kullandık dimi. Evet gözünüzden kaçmamış doğru bir yere parmak baştınız.

Burada küçük bir püf noktamız var. Normalde her  İlmeğin arasına batırırız tığımızı burada ilmeklerin üzerini aşıp arkadan ilmek çektik .Kafanız mı karıştı hiç karışmasın aslında çok kolay elimizde motifimizi tutuşunuz da resimle karşılaştırın ki aradaki görüntü farkını algılarsınız.

Her sırada bir sık iğne, bir sonrakinde 2 sık iğne yapalım ki patiğimizin parmak ucu büyüsün. Tabi her sıra da değil aralarda. 20 ilmeğimiz 30 ilmek oldu mu ? Bu şekilde 5 sıra çıkıyoruz modelimiz oluştu.

Şimdi  patiğimizin parmak ucu hazır. Patiğimizin üzerini hazırlama zamanı geldi .Bu arada lütfen kendi ayak ölçünüz ise baz aldığınız ölçerek gidiniz.

Kolay Bebek Yeleği Yapılışı

Modelimizi kuralım artık 2 adet Zincir çekelim bir sonraki adımda aynı deliğe 2adet çakma sık iğne yapalım. Fakat çok fazla germeyelim ipimizi hafif bol bırakalım. 2 adet  zincir çekelim  1 delik atlayalım  2 adet zincir çekelim. Hemen aynı deliğe 2 adet çakma sık iğne yapalım ve bu şekilde patiğimizin çevresini dolanalım. 8 Sıra olsun bu şekil modelimizi örüşümüz

Örneği çakma sık iğne ile  dolanalım. Neden mi böyle yaptık 🙂 Okumaya devam edin 🙂

Çorap patik modelimizin topuk kısmı ayrılmaya başladı. O yüzden kalan ilmeklerimize 2 örnekli diğer alt kısmı tekli trabnzan yapalım ölçme( zamanı)

5 ile 7 sıra tam gelecektir biz burada 7 sıra yaptık. Patiğimizi katlayalım ve her iki ucu bir araya getirelim.

Bu şekilde görünmeli patiğimiz .Evet patik dedimm  Bu şekilde bırakmak da mümkün ama biz bot şeklinde çorap patik yapıyoruz yola devam 🙂

 

Çorap şeklinde örgü bot patik yapılışı

Şimdi aynı örneğimize devam edip istediğimiz kadar yükseltelim çorabımızı 10 sıra yeterli olacaktır

Çorap şeklinde örgü bot patik yapılışı

Çorap patik modeli

Ponpon yapımı – Ponpon nasıl yapılır ?


Pon pon nasıl yapacağız ?  4 parmağınızın üzerine ipinizi bolca sarın ama sarışlarınızı saymayı unutmayın bu kalınlıkta bir ip için 50 sarım yeterli olacaktır .Parmaklarınızdan çıkarırken ipleri kaydırmamaya gayret edin tam ortadan sıkıca birkaç kez bağlayın ve dış taraflardan kesin elinizde düzeltin uzun olan yerleri kesin hatta daha tok bir ponpon isteseniz iplerin boyu kısaldıkça pon pon sıklaşır unutmayın.

Bu videomuz da yukarıda anlatımını yazdığımız parmakla ponpon yapımı videosu


Çorap şeklinde örgü bot patik yapılışı

Çorap şeklinde bot patik

Soğuk kış günleri için vazgeçilmez bir model ne dersiniz.   Size örgü şal modelleri konumuza bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Örgü çorap modelleri – Patik şeklinde örgü çorap örgüleri

Bir örgü eğitimi konumuzun daha sonuna geldik. Soğuk kış gününde severek giyebileceğiniz bu örgü bot patik şeklindeki anlatımlı çorap patik yapımı konumuzu beğendiyseniz lütfen aşağıya yorum bırakın. Bizim için sizin fikirleriniz çok önemli. Anlamadığınız yer olursa sorabilirsiniz.

Ayrıca konumuzu facebookta paylaşmanızı rica ederim. Böylece bu güzel örgü motif yapımı daha çok kişiye ulaşabilir.

Bu bot şeklinde örü çorap modelimizin anlatımı bebeğimin cicileri örgü sayfası tarafından yapılmıştır.

Eğer sizde bu örgü çoraplardan birini ördürmek istiyorsanız. Konuya yorum yazın sizinle irtibata geçeriz.

Facebook Yorum
1
1

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. moda merkezi dedi ki:

  Çorap ve patik yapımı gerçektende özellikle ev hanımları için uygun bir iş. Can sıkıntısını giderecek, çocukları için yapılabilecek el emeği göz nuru ürünler. Hem soğuk havalarda, çocuklarınızın üşümemesi sağlanabilir. Kendiniz içinde yapabilirsiniz ama genel olarak bayanlar ilk evlatlarını düşündükleri için, sıra size gelmesini beklemelisiniz.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Faydalı eğitici örgü anlatımı konuları paylaşmak istiyoruz inşallah bakalım.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe