Çok Amaçlı Örgü Modeli

Merhaba hanımlar bugün sizlere her elişide kullanabileceğiniz bir örgü modelinin yapımını paylaşacağım. Bu örgü modelini lif, yelek, bere ve battaniye modelleri için örebilirsiniz. Çeyizlerde mutlaka bulunması gereken bir model.

Malzemeler

  • Farklı renklerde ip
  • İpinize uygun tığ
  • Makas

Yapımı

Bu örgü modelimizin yapımı için öncelikle zincir oluşturalım. Toplam 80 zincir çekelim. Çok sıkı zincirler yapmayalım. Çakma trabzanla kafes yapalım. Tığın başına dolayalım 2 atlayıp geçiş yapalım ve çakma trabzan yapalım. 2 zincir çekelim.

2 zincir atlayıp tepe noktaya çakma trabzan yapalım. Tığın başına dolayalım 2 atlayıp geçiş yapalım ve çakma trabzan yapalım. 2 zincir çekelim. 2 zincir atlayıp tepe noktaya çakma trabzan yapalım. 33 tane boşluk olacak şekilde kafesleri yapalım.

Üst tarafa geçelim. Turuncu ipe geçelim ve ilk yere fıstık oluşturalım. 3 veya 4 kere sararak fıstık yapalım. Yandaki kafese atlayalım ve buraya fıstık yapalım. 2 fıstığı birlikte kapatalım. 3 zincirle dibine batalım ve yandaki kafese batıp fıstığı buraya dolduralım.

Bir kafes yine atlayalım. 3 veya 4 kere sararak fıstık yapalım. Yandaki kafese atlayalım ve buraya fıstık yapalım. 2 fıstığı birlikte kapatalım. 3 zincirle dibine batalım ve yandaki kafese batıp fıstığı buraya dolduralım. Bir kafes yine atlayalım. Bu şekilde devam edelim.

Sık iğneyle geçiş yapalım. İkisini birlikte toplayalım. Orta noktaya batalım buraya tekrardan 3lü dolgulu fıstık oluşturalım. Atlayıp fısıtğı tekrar dolduralım ve ikisini birlikte toplayalım. 3 zincir çekip ortaya dolduralım. Bu sırayı bu şekilde devam ettirelim.

Beyaz ipe geçelim ve fıstık yapalım. Kelebeğin diğer kolundaki noktaya açık fıstık oluşturalım ikisini birlikte kapatalım. 3 zincir çekelim fıstık oluşturalım. 1 zincir çekelim dolayalım tekrar kelebeğin diğer tarafına geçiş yapalım ikisini bir toplayalım. Bu şekilde örgümüzü istediğiniz boyuta getirene kadar devam ettirelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.