Çilek Oyası Modeli Yapımı

1.377
A+
A-

Merhaba hanımlar şimdi sizlere çilek oyası modeli yapımını paylaşacağım. Şık ve kolay bu tığ işi oya çeyizlerinize çok yakışacaktır. İsmi de görünümü gibi çilek örgüsünü anımsatan bir model.

Malzemeler

  • 3 renk oya ipi
  • İpinize uygun tığ
  • Makas

Yapımı

Çile oyası modeli yapımı için öncelikle tülbente tığ battı yapalım. İpi tığ battıya sabitleyelim. Yandaki tığ battıya girelim. Önce bir sonra iki sonra iki çekelim. Üç zincir çekelim yandakine girip sabitleyelim. Yandaki tığ battıya girelim. Önce bir sonra iki sonra iki çekelim.

Üç zincir çekelim yandakine girip sabitleyelim. Bu şekilde vereceğimiz arayı ayarlayalım. Bir zincir çekip örümcek çekelim. 9 zincir çekip dönelim. Örümceğin tepesine dönüp kapatalım. İki zincirle dönelim.

Yuvayı tutalım içine girip iki iki çekelim.Başına iki alalım önce bir sonra iki sonra iki çekelim. Başına üç kez alıp yuvaya girelim. 5 zinciri trabzan arasına kilitleyelim. 6 sık iğne yapalım 7.yi yuvada sabitleyelim.

Bu şekilde yaprakları yapalım. Beyaz ipe geçelim iki iki çekelim. 3 zincir çekip başına iki alıp tekrar girelim. 3 zincir çekip başına iki kez alıp iki iki çekelim. Bu şekilde artırarak yuvalar yapalım.

Artırma yaptıktan sonra tekrar eksiltme yapalım. 1 zincir çekip ipi keselim. Mavi iple trabzanın üzerindeki yuvaya girelim. 3 zincir çekelim başına bir alıp yuvaya girelim önce bir sonra iki alalım. Sonra hepsini bir çekelim. Bu şekilde etrafını dolanalım ve beyaz ipe geçelim.

4 zincir çekelim aradan girip kapatalım. 2 zincirle sabitleyelim. Yana bir sık iğneyle girelim. Başına bir alıp girelim 4 zincir çekip kapatalım. Bu şekilde oyamızı tamamlyalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.