Çiçekli Oya Modeli Yapımı

3.980
A+
A-

Merhaba hanımlar bugün sizlere kolayca yapabileceğiniz çiçekli oya modeli yapımını paylaşacağım. Tığ işi oya sevenlerin sıkılmadan yapabileceği akıcı bir model. İsterseniz renklerini değiştirerek daha farklı bir görünüm elde edebilir.

Malzemeler

  • Oya halkası
  • İki renk oya ipi
  • İpinize uygun tığ

Yapımı

Çiçekli oya modeli yapımı için öncelikle yazmamıza tığ battı yaparak başlayalım. Yeşil iple bir zincir çekelim bir halka alalım ve sık iğne yapalım. Yani başına dolamadan batalım. Sık iğneyle halkamızın etrafını dolduralım. İlke batalım ilmeği alıp içinden geçelim.

2 zincir çekip tığa dolayalım. Sonra iki dolayıp bir defada çektiğimiz trabzan yapalım. Önce bir sonra iki sonra iki çekelim.2 zincir çekip tığa dolayalım. Sonra iki dolayıp bir defada çektiğimiz trabzan yapalım. Önce bir sonra iki sonra iki çekelim.

Sıradaki sık iğneye batalım 2 defada çektiğimiz trabzan yapalım. Önce tek sonra iki sonra iki çekelim. İki dolayalım aynı yere batalım iki iki iki çekelim. 4 zincir çekelim son trabzana sık iğne yaparak aşağı doğru inelim. Aynı yere tekrar başına dolamadan batalım.

3 zincir çekelim 2. Ye başına dolamadan batalım. Bir sık iğne atlayalım ve ikinciye batalım. 2 zincir çekelim ve ipi keselim. Diğer renge geçelim ve sabitleyelim. İlk yuvaya batalım.2 zincir çekelim bir dolayıp iki defada çektiğimiz trabzan yapalım.

Aynı yuvaya bir trabzan daha yapalım. 4 trabzan yapalım. Dibine başına dolamadan batalım. 2 zincir çekelim tığa dolayalım . Tekrar trabzan yapalım. 2 zincir çekelim dibine başına dolamadan batalım.

2 zincir çekip ipi koparalım. Bu şekilde motifleri yapalım ve eklemeye geçelim. Vereceğimiz arayı belirledikten sonra motiflerimizi dikelim. Bu şekilde oya modelimiz tamamlanmış olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.