Çiçekli İğne Oyası Dağ Modeli İle Yazma Kenarı İğne Oyası Yapımı

Çiçekli iğne oyası dağ modeli ile yazma kenarı yapımı

Merhaba hanımlar bugünkü iğne oyası anlatımı konumuz çiçekli iğne oyası dağ modeli ile yazma kenarı iğne oyası yapımı olacak. Sizlere daha önceden iğne oyası dağ yapımı konusunu detaylıca anlatmıştım değil mi ?

Bilmeyenler o konuya bakabilir. Bugün de işte iğne oyası dağ yapımı ile bu dağ modellerinin arasını iğne oyası çiçek modelleri ile süsleyerek çok güzel yazma kenarı iğne oyası yapabilirsiniz.Çiçekli iğne oyası dağ modeli ile iğne oyası yapımı

İğne oyası dağ yapılışı gibi basit başlangıç seviyesi iğne oyası modelleri ile çok güzel yazma kenarı iğne oyası modelleri yapabilirsiniz. İğne oyasını yeni öğreniyorsanız ve basit iğne oyası modelleri yapılışı arıyorsanız bu konu ve buna benzer basit iğne oyası modelleri ve yapılışları konusuna bakınız.

Eğer iğne oyası dağ modeli yapılışını bilmiyorsanız iğne oyası dağ yapımı resimli anlatım konusuna bakınız.

Daha önce anlattığım iğne oyası dağ modeli için de olan farklı bir model yapacağız yani dağların arasında iğne oyası güller ve çiçekler açmış gibi farz edelim. Zaten modelimize bakınca böyle düşüneceğiz.

Resimli anlatımla çiçekli iğne oyası dağ  modeli yapımı

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadırÇiçekli iğne oyası dağ modeli ile iğne oyası yapımı

İlk başlarken dağ modeli ile başlıyoruz. Dört tane zürafa yapalım. İğne oyası zürafa yapımı ve püf noktaları için tıklayın.  Hepsinin aynı boyutta olmasına dikkat edelim. Dağımızın düz ve dik durması  için elimizle sıkıca tutarak yapalım. Kalıp gibi sıkı olacaktır biten dağ modelimiz.

Çiçekli iğne oyası dağ modeli ile iğne oyası yapımı

Arada ip uzunca kalacak şekilde ilk yaptığımız zürafaya  geri dönüş yapıyoruz ve yine eksiltme işlemi olacak. İğnemizi ilk baştaki zürafaya batarak geri dönüşü gerçekleştirelim. Arada kalan ipi fazla bol bırakmayalım yoksa bu sıra tamamlandığın da sonda kalan fazla ip sanki orada bir zürafa daha varmış gibi durur.

Çiçekli iğne oyası dağ modeli ile iğne oyası yapımı

İp arada kalacak şekilde her zürafanın içine batarak ikinci sıranın zürafalarını da yapalım. İlk sırada dört olan zürafa ikinci sırada üç oldu. Tekrar geri dönerek iki bir olarak tamamlayalım. Son zürafanın üzerine geçiş yapalım. Tam üçgen şeklini aldı bu dağ modelleriyle  çok daha farklı oyalarda yapıcaz zamanla.

Çiçekli iğne oyası dağ modeli ile iğne oyası yapımı

Yanda kalan zürafa sayısı da dört oldu. Çapraz minik zürafalarla her birine batarak aşağıya iniyoruz. Yani yan yan zürafaları yapıyoruz.

Zorluk olur da yapamazsanız eğer ki yazmayı yan da çevirerek elinize düz gelecek şekilde de bu yan zürafaları da tamamlayabilirsiniz.

Çiçekli iğne oyası dağ modeli için dağ modelleri arasına çiçek modelleri yapalım.

Çiçekli iğne oyası dağ modeli ile iğne oyası yapımı

Şimdi arada dokuz tane zürafa yaparak ikinci dağımızı yapalım. Bunun içinde son dört zürafaya geri dönüş yapıyoruz.

Yine ip arada kalacak şekilde üç, iki, bir olarak eksiltelim ve arada kalan beş zürafanın tam ortası olan üçüncü zürafaya farklı renk iple altı tane uzunluğunu kendiniz ayarlayarak pırpır yapın.

İğne oyası pırpır yapımı ve püf noktaları için tıklayınız.

Çiçeğimizin alt yaprakları tamamlanmış olsun hadi devam edelim merakla beklediğiniz model ortaya çıkmak üzere 🙂Çiçekli iğne oyası dağ modeli ile iğne oyası yapımı

İlk yaptığımız dağın tepmesindeki zürafaya batarak ortadaki yeşil pırpırların birincisinin içine batalım. Çiçeğe başlamış bulunuyoruz. Ben iğne oyası dağ modeli ile çiçeğe aynı renk kullandım. Siz farklı renklerde kullanabilirsiniz hanımlar.

Çiçekli iğne oyası dağ modeli ile iğne oyası yapımı

Arada kalan ipin tam ortasını ayarlayarak yukarı geçiş yapıyoruz. Yani bu uzun ipin altından iğneyi geçirin ve  düğümü iplerin üzerinden atın uzun ip arada kalsın.Çiçekli iğne oyası dağ modeli ile iğne oyası yapımı

Yukarıya çıktığımız yere yani uzun ipin oratasına battığımız kısıma bir tane minik bir pırpır yapıp yeşil olan ikinci pırpıra iniş yapıyoruz.

Ama ipin arada biraz volanlı olmasına özen gösterin. Çünkü yeşil pırpırların  üzerin  de kirpi şeklinde çiçek olacak  çok sık bırakırsanız toplayabilir.

Çiçekli iğne oyası dağ modeli ile iğne oyası yapımı

Yine arada kalan volanlı ipin ortasına gelecek şekilde üstüne geçiş yapalım. Ortalayarak batın volanlı olan ipe aynı ilk yaptığımız gibi.Çiçekli iğne oyası dağ modeli ile iğne oyası yapımı

Yine üstüne minik bir pırpır yapıp yeşil pırpırlara iniş yapalım. Pırpırların boyutlarını aynı tutmaya özen gösterin yoksa büyüklü küçüklü duru ve çiçek bozuk durur. Çiçekli iğne oyası dağ modeli ile iğne oyası yapımı

Aynı işlemi tekrarlayarak son yeşil pırpırın içini de doldurduk şimdi ikinci dağın tepesine batarak modelimizi tamamlıyoruz. ipi keseceğimiz zaman da yine iki düğüm atalım yoksa ip açılabilir.

Yani düğüm açılabilir. Kestiğimiz ipleri de çok dibinden kesmeyin, çok da uzun bırakmayın.

Hanımlar sizlere yine yazma modeli iğne oyası örnekleri anlatmaya devam edeceğim. Daha fazla yazma kenarı iğne oyası örnekleri görmek ve yapılışlarını öğrenmek için sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe