Çeyizlik Patik Yapımı Videolu Anlatım – Puf Çiçekli Bayan Patik Yapılışı

Çeyizlik Patik Yapımı Detaylı Anlatım

Merhaba güzel ve becerikli hanımlar şimdiki konum da çeyizlik patik yapımı videolu anlatım olacak. Bu modeli nasıl örebileceğinizi size büyük bir zevkle anlatacağım. Hem videolu hemde resimli anlatımla sizlere çeyizlik patik nasıl örülür, tığ işi patik nasıl yapılır anlatmaya çalıştım.

Çünkü bir çok kişinin google da ve youtube de çeyizlik patik modelleri ve yapılışı aradığını ve kendileri için çeyizlerine en güzle en yeni model bayan patik yapılışı örnekleri arıyorlar. Herkeste ister ki herkeste olmayan çok güzel görünen bir patik modeli bulup onu öreyim.

İşte bende sizlere modeli farklı olan tam bir çeyizlik patik yapılışı anlatacağım. Videolu anlatımda elimden geldiği kadar tüm ayrıntıları göstermeye çalıştım ve püf noktaları anlattım.

Çeyizlik patik yapımı - Bayan patik yapılışı

Çeyizlik patik yapımı – Bayan patik yapılışı

Sizin için yaptığım bu fotoğraflara daha çok yer vererek anlatımlarımı daha ayrıntılı yapmaya çalışıyorum. Örgüyü anlattığım zaman daha iyi anlayacağınızı ve bunu rahatlıkla öreceğinizi umuyorum.

Gördüğünüz puf çiçeğinin de videosunu ve adım adım anlatımını sizlere daha önce sundum. Arayıp bu puf çiçeğinin nasıl yapıldığını bulabilirsiniz. Yada puf çiçek yapımı konumuza direk bakabilirsiniz.

Ben videoda buna terlik dedim çeyizlik terlik şeklinde anlattım. Ancak burada çeyizlik patik diyorum. Çünkü topuk kısmını tam kapatmadan yarım örerseniz terlik olarak ta kullanabilirsiniz.

Adım adım resimli anlatımla çeyizlik örgü patik yapılışı

Bayan örgü patik yapımı için bilmeniz gereken örgü teknikleri

  • Zincir çekme
  • İkili trabzan
  • Sık iğne

24 tane ikili trabzan yapıyoruz. Benim ayağım 39 numara ve ben bana göre 24 tane trabzan yaptım, 38 numaralı biri 22 trabzan yapabilir, 37 numaralı biri 20 trabzan yapabilir, çok sıkı örmeyin , çok gevşek de örmeyin örgünüzü.

Sihirli halkamızı sıkıyoruz sım sıkı ve düğüm atıyoruz. İkinci sırada her trabzan tepesine iki kere batıyoruz ve ikişer tane trabzan yapıyoruz.

İkinci sıraya başlarken yine iki zincir çekiyoruz ve ilk trabzanın belinden tığımızı sarıp öyle ipimizi geçiriyoruz ve ikili trabzanımızı yapıyoruz.

Tığımıza ip doluyoruz ve önde duran trabzanın beline batıyoruz ve ikili trabzanımızı yapıyoruz. Burada artık lastik örgü yapmaya başlıyoruz. Sıraya başlarken iki tane zincir çekiyoruz ve tığımızı ilk trabzanın belinden geçiriyoruz. vei kili trabzanımızı yapıyoruz.

Lastik örgüde trabzanın belinden tığımızı geçiriyoruz ve öyle ikili trabzanımızı yapıyoruz.

Tığ işi üç boyutlu çiçek yapımı

Örgümüzün trabzanının beline arka tarafından tığımızı batıyoruz ve en son üçüncü resimdeki gibi bu şekilde oluyor. Sonraki trabzanın örgünün arka tarafından trabzanın belinden tığımızı geçiriyoruz ve ikili trabzanımızı yapıyoruz. Burada tığımızı trabzanın beline örgünün arka tarafından batıyoruz.

Sonra sıramızı tamamladık, lastik örgünün görünüşü. Sıra bitince iki ucu birleştiriyoruz sonra iki zincir çekiyoruz. Bu şekilde 25 sıra örüyoruz.

Çeyizlik patik yapımı - Bayan patik yapılışı

Çeyizlik patik yapımı – Bayan patik yapılışı

Aynı örgüyü 25 sıra ördüm. Kendi ayağıma göre, siz de kendi ayağınıza göre ölçün ve gerektiği kadar örgünüzü örün. 25 sırayı örünce kendimize on tane trabzan belirleyin örünün orta kısmında, bu on trabzanı örmeyeceğiz artık.

Artık sıraları gidip geleceğiz. Saç tokası ile belirlediğim yer tokanın başına kadar öreceğiz.

Yumuşacık Puf Çiçek Yapımı Videolu Anlatım

Örgümüzde bir tarafı yan yana gelen bir çizgi var ama örgünün iç tarafında kalıyor, bu tarafı isterseniz terliğin yan tarafına veya altına çevirin. Örgümüzün yakından görünümü bu şekilde.

Sonra 10 tane trabzanın neresi örülmeyeceğini belirleyince iki zincir çekiyoruz. Normal ikili trabzan örmeye başlıyoruz. Terliğin diğer tarafına kadar, on tane boş trabzanın bırakacağımız yere kadar sonra geri dönüyoruz.

Artık düz ikili trabzan yapıyoruz, her trabzan tepesine batıyoruz eksiltme arttırma yapmıyoruz. Terliğimizin diğer tarafına geldik, iki zincir çekiyoruz ve geri dönüyoruz. Zincirin dibindeki ilk boşluğa batmıyoruz artma olmasın diye, sonraki boşluğa batıyoruz.

Zincirin dibindeki boşluktan sonraki boşluğa batıp devam ediyoruz. Sıra sonunda bulunan zincirin tepesine batıp ona da trabzan yapıyoruz.

Ayak topuğumuzun büzgüsü: Örgümüzü ikiye katlayıp örgünün ortasını buluyoruz ve dört tane trabzanı topuk büzgüsünü yapmak için ayarlıyoruz.

Çeyizlik patik yapımı - Bayan patik yapılışı

Çeyizlik patik yapımı – Bayan patik yapılışı

Benim on iki trabzandan sonra yaptığım şu:

Bu dört tane trabzanı yarım trabzan yapıyorum şöyle:   tığımızda bir tane ilmek varken  tığımıza ip alıyoruz trabzan tepesine batıyoruz ve bir kez çekiyoruz tığımızda bir ilmek daha kalıyor, tığımıza tekrar ip doluyoruz alt sıradaki trabzan tepesine batıyoruz trabzanı yarım yapıyoruz, bu dört tane bırakılan trabzanı yarım yapıyoruz.

Sonra hepsi ilmeklerin içinden bir kerede geçiyoruz. Sonra normal ikili trabzanlara devam ediyoruz.

Örgü Saç Bandı Nasıl Yapılır

Terliğimizin iç kısmını ikiye katlıyoruz ve iki kenar birbiri üstüne hizalıyoruz ve iki kenara beraber batıyoruz sık iğne yapıyoruz. İki uca batıyoruz ve sık iğnemizi yapıyoruz. Sıranın sık iğnesi  bitti.

Çeyizlik patiğimizi düz hale getiriyoruz. Elimize aynı ipten alıyoruz bir tane zincir çekiyoruz. Bu zinciri patiğimizin arka kısmına batıyoruz ve ve iki zincir çekiyoruz.

Ve tığımıza ip doluyoruz ve son trabzanlara batıyoruz. Tekli trabzan ( bir kerede hepsi ilmekleri çekiyoruz) yapıyoruz. Tekli trabzanla bu sıramızı bitiriyoruz.

Terliğimiz de hazır. Bu terliğin kenarına herhangi bir çiçek motifi dikebilirsiniz daha da çekici hale getirebilirsiniz.

Videolu Anlatımla Çeyizlik Örgü Patik Yapımı

Yukarıda sizlere galerili olarak sunduğumuz çeyizlik patik yapımı nı videolu olarak izleyebilirsiniz.

Bu çeyizlik patik modelindeki süsleme amaçlı yaptığımız puf örgü çiçek yapımı için Puf Çiçek Yapımı Videolu Anlatım konusuna bakabilirsiniz. Yada aşağıdaki videolu anlatımdan izleyebilirsiniz.

Videolu Anlatımla Puf Örgü Çiçek Yapımı

Çeyizlik patik yapımı - Bayan patik yapılışı

Çeyizlik patik yapımı – Bayan patik yapılışı

Çeyizlik patik yapımı - Bayan patik yapılışı

Çeyizlik patik yapımı – Bayan patik yapılışı

Ben burada bu puf çiçeklerden kullandım. Daha önce anlattığım yazımda ve videomda bu çiçeğin nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

Siz bu hafta paylaştığım üç boyutlu örgü çiçek modelini de kullanabilirsiniz.

Bu konumuz burada bitiyor sevgili hanımlar. Sizlere inşallah daha başka çeyizlik patik modelleri anlatımlı konuları anlatmaya devam edeceğim.

Patik örme konusunda sizlere daha fazla yardımcı olmak için bol bol örnekler konular hazırlayacağım nasipse.

Facebook Yorum
3
1.3

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe