Çarkıfelek Tığ Oyası Yapımı / Videolu Anlatım

1.469
A+
A-

Merhaba oya yapmayı seven arkadaşlar. Şimdi sizlere büyük oya sevenler için çarkıfelek tığ oyası yapımı paylaşacağım. Modeli isterseniz arayı daha fazlada yapabilirsiniz istersenizde görseldeki gibi yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • Tığ
  • Oya ipi
  • Makas
  • Çakmak

Yapılışı

Çarkıfelek oya yapımı için ilk olarak yazmamızın tığ battısını yapalım. Daha sonra 6 zincir çekelim ilk zincire batarak halka oluşturalım. 5 zincir çekelim 2 defa dolayalım ve 3 defada çıkalım. 4 zincir çekelim tepesine başını dolamadan batalım.

Tığın başını 2 defa dolayalım halkanın içine batalım 3 defada çıktığımız trabzan yapalım. 4 zincir çekelim tepeye başını dolamadan batalım. 2 defa dolayalım ve 3 defada çıkalım. 4 zincir çekelim tepesine başını dolamadan batalım. Tığın başını 2 defa dolayalım halkanın içine batalım 3 defada çıktığımız trabzan yapalım.

4 zincir çekelim tepeye başını dolamadan batalım. 2 defa dolayalım ve 3 defada çıkalım. 4 zincir çekelim tepesine başını dolamadan batalım. Tığın başını 2 defa dolayalım halkanın içine batalım 3 defada çıktığımız trabzan yapalım. 4 zincir çekelim tepeye başını dolamadan batalım.

2 defa dolayalım ve 3 defada çıkalım. 4 zincir çekelim tepesine başını dolamadan batalım. Tığın başını 2 defa dolayalım halkanın içine batalım 3 defada çıktığımız trabzan yapalım. 4 zincir çekelim tepeye başını dolamadan batalım.

Bu şekilde 14 adet yapalım. İpimizi kopartalım. Diğer ipe geçelim trabzana sabitliyelim. Arka kısımdan trabzan olana yere 6 adet sık iğne yapalım. En son tepeye batalım diğer trabzanın beline dolayarak 6 adet sık iğne yapalım.

Tekrar Arka kısımdan trabzan olana yere 6 adet sık iğne yapalım. En son tepeye batalım diğer trabzanın beline dolayarak 6 adet sık iğne yapalım. Aynı şekilde Arka kısımdan trabzan olana yere 6 adet sık iğne yapalım. En son tepeye batalım diğer trabzanın beline dolayarak 6 adet sık iğne yapalım. Bu şekilde motifleri yaparak yazmaya geçirelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.