Çapraz Trabzan Örgü Bere Yapımı – Çapraz Örgü İle Bere Yapılışı

Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Merhaba hanımlar size ilginç bir şapka modeli nasıl yapılır anlatacağım. Bugün sizlere çapraz trabzan örgü bere yapımı anlatacağım. Ben çok sevdim bu modeli. Kış için güzel bir şapka modeli.

Kış geliyor ve çocuklarınız için örgü bere nasıl yapılır merak ediyorsanız ve site site dolaşıp sağda solda örgü bere yapılışı resimli anlatım konuları arıyorsanız eğer bu konu tam size göre.

Diğer tüm konularda olduğu gibi bu tığ işi bere yapımı konusunda da resimlerle adım adım bu örgü modelimizin yapılışını açıklıyoruz. Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Normalde bu örgü şiş örgü ile yapılan hasır örgü veya çapraz örgü modeline benzemekte. Fakat burada tığ ile bere yapımı anlattığımız için bu modelin adı çapraz trabzan örgü bere yapımı oluyor.

Daha önceden sizlere bir tane tığ ile bere nasıl örülür göstermek için konu anlatmıştım. Tepesi delik bere nasıl örülür konumuza bakabilirsiniz.

Bu çapraz trabzan örgü modeli ile çapraz trabzan örgü şal modeli  yapabilirsiniz. Yine bu model ile örgü battaniye modelleri, örgü yelek modelleri yapabilirsiniz.

Çapraz trabzan örgü bere yapımı

İşte yapacağımız harika örgü modelimiz. Eh , çiçeği de pek gösterişli değil mi.

 

Bu çapraz trabzan örgü bere yapımı karışık bir örgüye benzese de aslında karışık değil. Bu örgü kolay bir örgü , çabuk ilerleyip hızlı örülen bir örgü. Gelin beraber adım adım şapkamızı yapalım.

 Çapraz trabzan örgü bere yapılışı içi malzemelerimiz

Çapraz trabzan örgü bere yapımı

 • Örgü ipi ( kirli beyaz –şapka için, yeşil ve pembe – çiçek için)
 • 3.00 nm tığ
 • Makas
 • Kalın iğne, iplik

Çapraz trabzan örgü bere yapımı açıklamalıÇapraz trabzan örgü bere yapımı

Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Alıyoruz kirli beyaz örgü ipimizi, başlangıç için bir daire yapıyoruz ve üzerine on iki tane çakma sık iğne yapıyoruz. Sonraki sıralarda gevşek örmeliyiz örgümüzü.

Çapraz trabzan modelini kullanarak örgümüzü yapacağız. Burası şapkamızın başlangıcı, başımızın tepe kısmı.

Bilmeyenler için dörtlü trabzan nasıl yapılır buradan bakabilirler.

Sık iğne örme sırası bitince dört zincir çekiyoruz. Tığımıza dört kez ip doluyoruz ve bir boş sık iğne atlayıp simdi dörtlü trabzanımızı yapacağız ve zincirimizin başlangıç noktasına batıyoruz.

Kış için tunus işi bere modelleri bakmak isterseniz buyurun.

Buraya iki kez dörtlü trabzanımızı yapacağız. Sonra yine tığımıza dört kez ip sarıyoruz ve boş bıraktığımız sık iğne tepesine batıyoruz ve bir tane dörtlü trabzanımızı dört kerede çekip yapıyoruz.

Tığımıza ip dolama sebebimiz trabzanlar daha uzun yapabilmek için. Bu sık iğnenin tepesine üç kez batıyoruz ve her sık iğnenin tepesine üçer tane dörtlü trabzan yapıyoruz.Çapraz trabzan örgü bere yapımı

İkinci çapraz örgü sırası: sıramızın başlangıç yerine döndük.Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Sıramızın başlangıç tarafına geldik.

Dört tane zincir çekiyoruz, sıramızın  başlangıcındaki zincirin tepesine batıyoruz. Sonra iki tane dörtlü trabzan yapıp zincirin yanındaki boşluğa batıyoruz.

Tığımıza dört kez ip sarıyoruz ve son yaptığımız çaprazın alt sırasındaki bize en yakın olan trabzanın yan tarafına batarak  üç tane dörtlü trabzanımızı yapıyoruz.

Kızlar tunus işi bere yapımı anlatımlı konusuna baktınız mı ?

Devamında bir tane boş yuva bırakıp diğerine üç tane bu trabzanlardan yapıyoruz ve sonra boş bıraktığımız yere batarak üç tane dörtlü trabzan yapıyoruz.

Yapılacak olan çapraz trabzanlara dikkat edin çünkü her sırada anlatacağım şekilde bu çaprazlar yapılacak.

Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Sıradaki çapraz: ilk üç trabzanı boş bırakıyoruz sonraki üç tane trabzana sırayla batıyoruz ve bu üç tane dörtlü trabzanı örmeyi bitirince boş bıraktığımız yerdeki trabzanlara sırayla batıp dörtlü trabzanları yapıyoruz.

Dönüşlerde: ilk trabzanı alt çaprazın bize en yakın olanına üç tane dörtlü trabzanı yapıyoruz. Diğer üç tane dörtlü trabzanı da üstte olan trabzanların ortasına batıyoruz.

Diğer çapraz: üstteki (bizim açık olarak gördüğümüz) çaprazın tepesine batarak üç tane dörtlü trabzanımızı yapıyoruz, yandaki( sağdaki) alttaki çaprazın ikisinin tepesine dörtlü trabzanlarımızı batıyoruz.

Sonraki çapraz: son yaptığımız çaprazın altta kalan sıranın bize en yakın tarafının ilk trabzanına üç tane dörtlü trabzanımızı yapıyoruz, son yapılan çaprazın alt sıradakinden bahsediyorum, üstte kalan çaprazaın sonuncusuna batarak üç tane dörtlü trabzanı yapıyoruz.

Bu sıralama ile devam ediyoruz bu örgümüze.Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Burada sıramızın örgüsü her çaprazın devamına diğer sıranın çaprazları eşleşmekte, burada artık daha kolay.

Yukarıda üçüncü sıranın yapılışını anlattığım gibi diğer sıralar da örülecek. Örgü karmaşık görünse de örgüyü elinize alınca ve aynı işlemleri adım adım yapınca göreceksiniz ki bu işi kavramışınız. Diğer adımlar hep aynının tekrarı.Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Burada dört sıranın tamamlanmış hali.Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Şapkamızın beş sıranın tamamlanmış hali.Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Şapkamızın kenarına sık iğne yapıyoruz.Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Şapkamız toplam yedi sıra çapraz trabzanlardan oluşmakta.Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Şapkanın kenarını sık iğne ile dolduruyoruz.Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Şapkamızın içine sık iğne ile iç kısmını ayrı örüyoruz. Baş ölçümüzü alıyoruz bunun için ve başımıza sık olacak şekilde örüyoruz. Şapkamızın desenli kısmı başımızdan daha geniş olmalı. Şapkamızın desenli kısmından sonra bir lastik örgü yapacağız.

Lastiğimizin kalınlığını ne kadar istersek o kadar zincir çekiyoruz ve iki zincir daha çekip  iki zincir geriye batıyoruz ve yarım trabzan yapıyoruz bu sıra boyunca.

Kızlar sizlere burada şişle bere yapımı konusunu tavsiye etmek istiyorum.

İkinci sıra için iki zincir çekiyoruz ve alt sıradaki ilk trabzanın üzerindeki boşluğa batıyoruz ve bir tane yarım trabzan yapıyoruz.

Sonraki trabzanlar tığımıza ip alıyoruz ve alt sıradaki trabzanın tepesindeki boşluğa değil de arka ilmeğe batıyoruz ve yarım trabzanımızı  yapıyoruz.

Sıra bitince iki zincir çekiyoruz alt sıradaki ilk trabzanın tepesine batıyoruz diğer trabzanlar da arka ilmeğe batarak yapılıyor.

Sık iğne ile ördüğümüz astarımızı da şapkamıza dikiyoruz.Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Bu lastik örgüyü baş büyüklüğümüz kadar örüyoruz ve desenli şapkamızın kenarına dikiyoruz.

Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Çapraz trabzan örgü bere yapımı işimiz burada bitti. Şimdi o güzel, gösterişli çiçeğimizi de yapalım.

Çapraz trabzanlı örgü bere için örgü çiçek modeli yapımı

Çapraz trabzan örgü bere yapımı Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Çiçeğimizin pembe kısmının yapılışı

Pembe rengimizi alıyoruz ve altı zincir çekiyoruz, üzerine on iki tane ikili trabzan yapıyoruz.

Sonraki sıra: altı zincir çekiyoruz, alt sıradan iki trabzan atlıyoruz ve araya batıyoruz bir tane ikili trabzan yapıyoruz.

Beş trabzan yaparak alt sırada iki trabzan atlayıp araya batıyoruz. Bir tane ikili trabzan çekiyoruz. Toplam sekiz tane bölme yapıyoruz ve diğer sırada bu zincir çektiğimiz yerlerin içini yaprak oluşturmak için bir tane sık iğne, iki tane ikili trabzan ve bir tane sık iğne yaparak dolduruyoruz.

Sonra yedi zincir çekin ve önceki sırada yaprağın bittiği yere batın.

Muhteşem güzellikte akordiyon bere yapımı konusuna bakabilirsiniz.

Sonra altı zincir çekin ve yine diğer yaprağın bittiği yere batın. Sonraki sırada bir tane sık iğne, bir tane ikili trabzan ,iki tane üçlü trabzan, iki tane ikili trabzan ve bir tane sık iğne ile yaprakların içini dolduruyoruz.

Son sıra da: sekiz zincir çekiyoruz ve önceki sırada yaprağın bitti yere batıyoruz zinciri, sonra yedi zincir çekiyoruz ve yaprağın bittiği yere batıyoruz.

Yaprağın içini doldururken ise: bir tane sık iğne , iki tane ikili trabzan, iki tane üçlü trabzan , iki tane ikili trabzan, bir tane sık iğne örüyoruz. Bu tekrarlar ile çiçeğimizi bitiriyoruz.

Çiçeğimizin yaprak kısmı olan yeşil kısmın yapılışı

Yeşil ipi alıyoruz : on tane zincir çekiyoruz ve her çiçek yaprağın bittiği yere arka tarafına batıyoruz.

Yaprağın doldurulması ise: yaprağın en kenarından başlayarak bir tane sık iğne yapıyoruz. Sonra bir tane tekli trabzan , sonra iki tane ikili trabzan, üç tane üçlü trabzan, iki tane dörtlü trabzan yapıyoruz.

Yaprağın ortasına gelince iki zincir çekiyoruz sonra aynı sıralamanın tersi ile geriye doğru yaprağın diğer tarafını yapıyoruz.

İki tane dörtlü trabzan, üç tane üçlü trabzan, iki tane ikili trabzan, bir tane tekli trabzan ve bir tane sık iğne ile yaprağın doldurmasını bitiriyoruz. Böylece yaprağın ortasına kadar dokuz tane farklı sayıda ve boylarda trabzan yapmış oluyoruz.

Bu sırayı da bitirince yapraklı çiçeğimiz hazır.

Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Çapraz trabzan örgü bere yapımı

Bu çiçeğimizi şapkamıza dikerek şapkamız kullanmaya hazır artık. Güle güle kullanın ilginç şapkanızı.

Hanımlar sizinle çok güzel bir örgü konusunun sonuna geldik. İnşallah bu güzel çapraz trabzan örgü bere yapımı konusunu beğenmişsinizdir.

Bir sonraki örgü konusunda görüşmek üzere kendinize çok iyi bakınız.

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. İrem dedi ki:

  Berenin çiçeğinin yeşili ne yeşil tonu acaba bide ip orta mı kalın mı?

  1. Pınar Güler dedi ki:

   İnanın geçmiş gün. 1 yıl geçmiş eski bir projeydi. İpin renk tonunu hatırlamıyorum. Siz dilediğiniz bir benzer renkte ip kullanabilirsiniz.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe