Burgulu Örgü Bot Yapılışı Anlatımlı – Bot Patik Yapımı Ve Bot Patik Modelleri

2.872
A+
A-

Merhaba hanımlar sizlere bugün burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı konusu paylaşacağım. Sizlere düzenli olarak detaylı örgü modelleri anlatmaya çalışıyorum. Anlattığımız her örgü modeli için resimli videolu ve yazılı anlatımlar yapıyorum. Bugün ise sizlere harika bir burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı olarak istiyorum. Bu model nereden çıktı derseniz eğer.

Geçtiğimiz haftada sizlere bir anket düzenledik. Ankette paylaştığımız 4 örgü modelinden sizin tercihlerinizle aşağıdaki resimde gördüğünüz burgulu bot patik ve burgulu örgü bere modeli birinci oldu. Bende sizin için hem örüp hem yapılışını yazdım.

burgulu örgü bot patik ve bere yapımı

Cidden size detaylı olarak anlatacağım bu burgulu örgü bot yapımı çok güzel. Size vereceğim ölçüleri değiştirerek dilerseniz çocuğunuz için örgü bebek botu yapabilirsiniz dilerseniz de kendiniz için  yapabilirsiniz. Konu sonunda da sizlere vereceğimiz örgü bot patik modelleri galerisine bakarsanız aynı örgü bot modelleri ve benzer tasarımları görebilirsiniz.

Hem bot patik yapılışı, hemde örgü bere modeli yapılışı anlatmak çok uzun olabileceği için iki konuya ayırıyorum. Bu konuda burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı olarak resimler eşliğinde sizlere anlatacağım. Bundan sonraki konuda burgulu örgü bere yapılışı konusu anlatacağım.

Burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı olarak

Sizlere sunumlarımızı hazırlarken yaş belirtiyorum. Yapacağınız örgü modeli için yaş grubu 1 de olabilir 70 de. Önemli olan gidiş yolu onun dışında ilmek sayılarını fazlalaştırmak gerekli .Birde ip seçimlerinizi ele alalım mesela ben bu üründe orta kalınlıkta bir ip seçtim fakat 3,5 nolu şiş kullandım .Nedenine gelince kışlık bot bere yapıyoruz. Eğer sizler bebe ipi gibi ince bir ip kullanacaksanız 2,5-3 nolu şiş de kullanabilirsiniz tercih sizin.

Örgü bot patik yapılışı için gerekli malzemeler

 • İpimiz  istediğiniz kalınlıkta ve renk de ana ipimiz çiçeklerimiz içinde farklı ip renkleri seçebilirsiniz
 • Şiş ( Biz bu ürün için 3,5 nolu şiş kullandık. )
 • İnci 9 adet
 • İğne
 • Makas
 • Yardımcı çorap şişi

Burgulu örgü bot patik yapımı için bilmeniz gereken örgü teknikleri.

Bu şiş örgü teknikleri bilmeyen arkadaşlarımız örgü teknikleri bölümümüz sizler için konulara göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Bu kadar teknik biz nasıl öreceğiz sakın demeyin. İnanın adım adım tekniklerimizi geçeceğiz ve sonuç harika olacak. Şimdiden ellerinize sağlık diyorum.

Modelimiz  yaşa uygun veriyorum

Bot şeklinde patik nasıl yapılır ?

Bot şeklinde patik nasıl yapılır öğrenmek için buradan sonrasını resimlerle ve yazılı olarak aşama aşama anlatacağım.

Her resmin açıklaması resmin altında yer alacaktır.

Örgü bot yapılışı için normal örgü patik yapımı işinde de olduğu gibi taban kısmından başlıyoruz. Şimdi atacağımız ilmekleri patiğimizin bitiminde biri birine dikeceğiz ve bot patiğimizin tabanın tam ortasını oluşturacağız .

Burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı

Bunun için 33 ilmek atalım. Bu bölümde haroşa örgü tekniği kullanacağız. 33 ilmeği önce bir sıra haroşa örelim. Bu patiğimizin iç kısmı, yani tersi olsun. Hatta size tavsiyem aynı şişte  iki patiği birden örelim. Sıralarınızda şaşırma yapmazsınız ve bot patik modelleriniz eşit olarak ilerler.

33 ilmeğimizin ilk ilmeğini örmeden alınız. Şu an topuk kısmındayız  ve 1 adet arttırma yapınız. 15 ilmek haroşa örünüz, 1 ilmek arttırın  2 ilmek haroşa örün, 1 arttırın  15 ilmek haroşa örün, 1 arttırın 1 ilmek örün bu sıramız ön kısım.

Arka kısmında  bütün ilmekleri haroşa örün ve ön yüze dönün. Çünkü arttırmalarımız ön yüzde olacak. Arka tarafta her zaman tabii bu bölüm için haroşa tekniğini kullanacağız.

Sıra geldi ikinci arttırma bölümüne. Başlıyorum  ilk ilmeğimizi her zaman boş alalım yani örmeden. Geçen sırada hemen arttırma yapmıştık şimdi 1 ilmek daha örelim, 1 ilmek arttıralım 15 ilmek örelim, 1 arttıralım 4 ilmek örelim, 1 ilmek arttıralım 15 ilmek örelim, 1 arttıralım 2 ilmek örelim. Örgümüzün arkası gene haroşa örüp ön yüze dönelim.

İlk ilmek boşa, 2 ilmek örün, 1 ilmek arttırın 15 ilmek örün, 1 ilmek arttırın bu şekilde ön sıralarda artırmalara devam ederek  54 ilmeğe ulaşın. 54 ilmeğe ulaştıktan sonra  5 haroşa dişi (yükseklik) daha örün. Şimdi botumuzun tabanı ve yanları oluşmuş oldu .

Burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı

Bu şekilde yüksekliğimiz  arttırmak isterseniz 1, 2 diş daha öre bilirsiniz. 21 ilmek,  12 ilmek,  21 ilmek şeklinde ilmeklerinizi ayırınız. 12 ilmek ortası için gerekli. Bu sayı hiç değişmeyecek  ve her sırada ön yüzde sağda ve solda 2 ilmeği keserek sadece orta kısmı öreceğiz. Örüm işleminde 2 adet yanlarda haroşa  4+4 şeklinde burgu örgü modelimiz 2 ilmek haroşa örgümüz olacak. İşte bu bölümde kullanacağız yardımcı şişlerimizi.

Örgü bot patik yapılışı için ayak üstü kısmındaki burgu  örgümüzün anlatımını Örgü Teknikleri bölümümüzden burgu örgü modeli nasıl yapılır konumza bakarak detaylı anlatımlarla öğrenebilirsiniz. Eksiltmelerimiz yanlarda 12 ilmek kalana kadar devam edelim.

Burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı

Yanlarda 12 ilmeğimiz kalınca bütün ilmeklerimizi tek şise alalım. Arkadan bir sıra ördükten sonra ön sıraya geçtiğimizde ilk ilmeğimizi boş alalım. Ama ters örer gibi toplamda 3 ilmek ters örelim. (1 adet boş ilmek 2 adet de ördük mü 3 adet olacak )  Sonra ipimizin yönünü değiştirelim ve düz örgüye geçelim 8 ilmek düz örelim, 3 ilmek ters örelim ve burgulu örgü modelimizi yapalım.

Örgü bot yapılışı için modelimizde burgu örgü yapımı kısmı

Tekrar 3 ilmek ters örgü 8 ilmek düz örgü, 3 ilmek ters örgü. Şimdi eğer örgü teknikleri bölümünde burgu örgü tekniğini incelemediyseniz burada kafanız karışabilir.  Ters örgü örüyoruz artık haroşa değil 🙂 Burgular biri birinin üzerine geldikçe daha güzel görünmeye başladı değil mi ? Arka sırada ilmeklerin gelişine örüyoruz tersler ters olarak düzler düz olarak .

Burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı

Bu sıradan sonra bot patik modelimizi ne kadar uzun istiyorsanız o kadar öre bilirsiniz 🙂

Burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı

Yükseltmeleriniz bittiyse ki bir bu sefer 2 burgu örgü yaptık. Şimdi sıra geldi diğer sıralarımıza. Bunun üzerine 3 diş haroşa örelim diğer ilmekler aynı devam etsin.

Burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı

3 diş haroşa örgü ördük. Şimdi bütün ilmeklerimizi düz örgü ile örelim. Bu kısım bildiğiniz gibi botumuzun örneğini daha da bir öne çıkarmak için. Küçük ayrıntılar her zaman yaptığınız işi daha da ilginç kılar ve gösterişli olmasını sağlar.

4 sıra  düz örgümüzle çerçevemizi belirginletirdikten sonra 10 sıra  ters örgü örelim. Tabii bu bahsettiğim yerler ön yüzden görünen yeler. Neden ters örgüde haraşö örgü kulallanmadık derseniz. Bu bölümü dikim aşamasında ikiye katlayacağız.

Dilerseniz 5 sıra haroşa örgü kullanıp dikme işlemini de yapmaya bilirsiniz. Bu şekilde de gerçekten çok güzel oluyor değil mi ? Ben modele sadık kalmak için size ayrıntıları vermeye çalışıyorum.

Aynı zamanda küçük fikirlerimi de sizlerle paylaşıyorum. Bu modelde bilek kısmında ki haroşa ve ters örgülerin yerine pirinç örgü de kullanabilirsiniz. Burgu örgünun olduğu yere  kahve çekirdeği de çok yakışır aklınızda bulunsun.

Burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı

Bot patik modelimizin ilmeklerini keselim. Son örmüş olduğumuz ters ilmekler bildiğiniz gibi 10 sıra idi. Bu sırayı ikiye katlayalım ve içten dikelim ki bot patiğimizin bilek kısmındaki görüntü oluşsun. Şimdi bu bahsettiğimi yapabilirsiniz. Ben patiğimizin bu sırasında farklı bir işlem denedim. İğne ile örgü sonlandırma  resimdeki gibi görünüyor .Bu işlemin anlatımı örgü teknikleri iğne ile sonlandırma konumuzda detaylı olarak anlatılmıştır.

Arka bölüm ve taban dikişinde gizli dikiş kullanılmıştır.

Burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı

Burgulu bot patik modelimizin yandan duruşu.

Örgü bot patik modelimizn önden duruşu. Bu bölümde dikkatinizi çekmek istediğim yer patiğimizin üstü bitim yeri ne kadar düzgün görünüyor iğne ile sonlandırma tekniğini kullandığımı için.

Burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı

Bot patik modelimizin üzerindeki çiçekler için örgü motif modelleri ve örgü aplik bölümümüzden diğer çiçekler ya da örgü kelebek modelleri seçebilir ve örüp patiğinizin görünümünü değiştirebilirsiniz.

Örgü bot yapılışı anlatımlı

Bu bölümden sonra kenar taban oyası yapabilirsiniz haroşa dişlerini kullanarak Yengeç Bacağı tekniği  kullanarak kenar taban oyasını bitirdinizmi patiğiniz hazır olur. Ben sizlere oyasız halini sunuyorum. Burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı konumuz bitti burada umarım sizi mutlu edebilmişizdir.

Şimdiden herkese kolay gelsin. Patik botumuzun diğer eşinide bitirdikten sonra beremize başlayalım olur mu ? Mutlu sağlıklı günlerde kullanmanız dileğiyle.

Başka bir anlatım da görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

Burgulu örgü bot patik modelleri

Burgulu örgü bot yapılışı anlatımlı konumuza size örnek olması için örgü bot patik modelleri paylaşıyorum.

Hanımlar umarım örgü anlatımlarımızı beğeniyorsunuzdur. Eğer sitemizi beğeniyorsanız lütfen yorum bırakın. Yorumlarınız bizim için çok önemli.

Ben öremiyorum sipariş vermek istiyorum diyorsanız konuya yorum yazın yada bize facebook sayfamızdan ulaşın.

Örgü Teknikleri - Tığ İşi Örgü Dersleri

Örgü Teknikleri – Tığ İşi Örgü Dersleri

Facebook Yorum
10
4.2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Farhat Shamim dedi ki:

  i would buy these shoes tell how can i buy it

  1. Pınar Güler dedi ki:

   If you write from this page to us. Our friend contack with you for you can buy.

 2. Hatice dedi ki:

  Videolu anlatımda eklerseniz çok güzel olur.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   İnşallah eklemeye çalışacağım. Yorumunuz için teşekkür ederim.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe