Burgu Örgü Modeli Nasıl Yapılır – Örgüde Burgu Modelleri Ve Yapılışları

Merhaba sevgili örgü severler burgu örgü modeli nasıl yapılır bunu öğreneceğimiz harika bir şiş örgü tekniği anlatımına hoş geldiniz. Örgüde burgu nasıl yapılır bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız çok doğru bir yere geldiniz. Çünkü size burada örgüde burgu modelleri ve yapılışları anlatacağım. Ayrıca örgüye yeni başlayanlar için burgu örgü modelleri arasındaki farklar nelerdir, neleri karıştırıyoruz, neler bize zor geliyor onlardan da bahsedeceğim.

Sizler için örgü teknikleri anlatırken oldukça detaylı anlatımlar hazırlıyoruz bir örgü tekniği ile alakalı alt teknikleri de sizlerle paylaşıyoruz. Misal selanik örgüsü nasıl yapılır merak edip google da arayarak sitemize gelen kişi selanik örgü yapımı ile alakalı her şeyi burada öğrenebilmeli. Site site gezmemeli diye düşündük. Sizler için buna göre örgü teknikleri anlatımları paylaşıyoruz.Burgu örgü modeli nasıl yapılır

Peki burgu örgü modeli nasıl yapılır konusunda neler göreceğiz

Eğer sizde bir şekilde buraya geldiniz ama henüz örgü bilmiyorsanız ve örgü öğrenmek istiyorsanız şiş örgü teknikleri için örgü teknikleri adlı konumuza bakın tığ örgü tekikleri için ise tığ işi örgü teknikleri konumuzu ziyaret edin. Buralarda tüm örgü tekniklerini bulabilirsiniz.

Sizde burgu örgü nasıl yapılır bilmiyorsanız ve burgu modelleri gözünüzde karışık ve çok zor bir örgü tekniği olarak görülebilir. Birde bir çok sitede ve videolu anlatımda farklı farklı anlatımlarla kavramlar yapılışlardan kafanız karışabilir. Bunun için size madde madde burgu örgü yapılışı ile alakalı detayları paylaşacağım.

Örgüde burgu nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir ?

Şimdi sizlere burgu örgü modeli nasıl yapılır bundan bahsedelim.

 • Burgu örgü ile saç örgü birbirine çok karıştırılan örgü türleridir. Temelinde aynı şeylerdir. Fark ise iki adet burgusu olan örgü modellerine normal örgü burgu yapımı veya ikili burgu örgü denmektedir. Bizde size ikili burgu örgü nasıl yapılır bu konuda onu anlatacağız.
 • Üçlü burgu örgü olarak bahsedilen ise saç örgüsü örneği. Biz üçlü burgu örgü nasıl yapılır ( saç örgüsü nasıl yapılır ) onu bundan sonraki konuda anlatacağız.
 • Burgu örgü modeli temelinde şiş üzerinde belirli sayıda ilmeklerin yer değiştirilmesi ve yer değiştirilen bu ilmeklerin düz örgü olarak örülmesi ile oluşur. 
 • Bu ilmeklerin sayısı size bağlı. Dilerseniz 2-2 ,3-3, 4-4 şeklinde ilmekleri yer değiştirerek ince veya kalın şeklinde örgüde burgu modeli oluşturabilirsiniz.
 • Örgü örerken ana örgü modelinizin ne olduğu fark etmez burgu örgü modeli düz örgü ile örülür.
 • Örgü modelinizin üstüne  burgu örgü yaparken burgu örneği önüne ve sonrasına farklı bir örgü modeli örmelisiniz ki burgu örneği daha belirgin ortaya çıksın.
 • Bunun için genelde kenarlarda haroşa örgü örülür veya burgu örgü modeli düz örgü ile örüldüğü için burgu örneği ne başlamadan iki sıra ters örgü örülür.
 • Maharetli hanımlar örgüde burgu çeşitleri oluşturmuştur. Çeşitli örgü teknikleri ile değişik burgu örnekleri tasarlamışlardır. Bizde bu konuda sizlere bulabildiğimiz kadar burgu örgü örnekleri paylaşacağım.

Örgü burgu modelleri nerelerde kullanılır ?

Bur örgü modeli en çok örgü kazak modelleri yaparken kullanılır. Ördüğünüz bere modelleri için süsleme amaçlı bir sıra burgu geçilir. Örgü hırka modelleri için, örgü yelek modelleri için hatta örgü bolero modelleri için çok güzel örgü burgu modeli çok güzel oluyor.

Ve biz örgücü hanımlar bunu tarif ederken burgulu yelek modelleri, burgulu bere modelleri, burgulu atkı modelleri olarak adlandırıyoruz. Burgu örgü şal modelleri de kışın çok tercih edilen bir örgüdür.


Burgu örgü modeli nasıl yapılır anlatımlı

Burgu örgü modeline bir çok yerde saç örgü de denmektedir. Ama bildiğiniz gibi şekil itibari ile saç örgüsünü andırdığı için saç örgüsü diyorlar fakat saç örgüsü olması için üçlü burgu olması gerekiyor.

Neyse gelelim örgüde burgu nasıl yapılır onu basit bir model üzerinde anlatalım.

 • Şimdi şişimize 18 adet ilmek alalım.
 • 1. sırada baştan 5 adet ilmeğimizi ters örgü yapalım.
 • Sonra burgu örgü yapacağımız yer için 8 ilmek düz örgü örüyoruz. ( Yukarıda sizlere burgu örgü modeli düz örgü ile yapıldığını söylemiştim. )
 • Kalan 5 ilmeği de tekrar ters örgü örelim. (Bu kenara dilerseniz haroşa örgü de örebilirsiniz.
 • 2. sırada örgünün arka yüzünde ilk ilmeğimizi örmeden alıyoruz ve diğer ilmekleri nasıl görünüyorsa öyle örüyoruz. Yani ters ilmekleri ters örüyoruz düz ilmekleri düz örüyoruz.
 • 3. sırada ise yine ilk ilmeği örmeden alıyoruz ve kalan 4 ilmeği de ters örüyoruz sonra yine 8 ilmeği düz örüyoruz. Sonra kalan 5 ilmeği ters örüyoruz.
 • 4. sıra 2. sıranın aynısı olacak.
 • 5. ve 6. sırada 3. ve 4. sırayı tekrar ediyoruz. Ve burgu örgü yapacağımız yerde 6 sıra düz örgü örmüş olduk.
 • 7. sırada örgümüzü kuracağız. bunun için baştan ilk imeği örmeden alarak baştaki 5 ilmeği ter sörüyoruz ve burgu örgü yapacağımız yere gelince önümüzdeki 8 ilmekten ilk dördünü atlayıp sonraki dördü sağ şişimize geçiriyoruz. Sonra bu haldeyken 8 ilmeği de sol şişimizden çıkartıyoruz. ve sağ şişimize geçirmediğimiz ilk 4 ilmeği sol şişimize geçiriyoruz. ( bu 4 ilmek sol şimizde arkada kalıyordu şimdi öne geçti ) Sonra sağ şişimize aldığımız 4 ilmeği sol şişimize geri alıyoruz.
 • Şimdi sürekli düz ördüğümüz bu kısımdaki 8 ilmeği ikiye böldük ve 4-4 şeklinde sol şişimizde yer değiştirdik.
 • Sonra bu yer değiştirdiğimiz bu 8 ilmeği her zamanki gibi düz örüyoruz. Kalan 5 ilmeği tekrar ters örüyoruz.
 • 8. sırada tersleri ter düzleri düz örüyoruz 2. sıradaki gibi.
 • Sonra 1. ve 2. sıraları tekrar ederek dilediğiniz kadar devam edin. 7. sırada ilmekleri yer değiştirdiğimiz için bunun üstüne ördüklerimiz burgu şeklini ortaya çıkaracaktır.
 • İki burgu örneği arasını dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz ama bu modelimizde 9 sıra idealdir.
 • 17. sırada yani 7. sıradan sonra 9 sıra ördük (bu sizin keyfinize göre değişir kaç sıra öreceğiniz önemli olan ilmeklerin yerini değiştirmeyi düzgün bir şekilde öğrenmek. ) ve sonra bu sırada 7. sırayı tekrar ediyoruz. Yani 8 ilmeği 4-4 şeklinde yer değiştiriyoruz. Böylece burgu örgü modeli nasıl yapılır öğrenmiş oluyoruz.

Unutmayın önemli olan şiş üzerinde ilmekleri yer değiştirme bunu öğrendikten sonra isterseniz 4 ilmeği 2-2 şeklinde yer değiştirirsiniz. İsterseniz 6 ilmeği 3-3 şeklinde yer değiştirirsiniz. Sonra iki burgu modeli arasında kaç sıra öreceğiniz de size kalmış bunun bir kuralı kaidesi yok. Bu sayede çeşitli burgu örgü modelleri tasarlayabilirsiniz.

Burgu örgü nasıl yapılır video anlatımlı

Yukarıda detaylı olarak size burgu modeli nasıl örülür anlattım adım adım. Şimdi ise bu anlatımı sizlere Türkçe videolu olarak göstermek istiyorum.

Size örnek olması açısından burgu modeli nasıl yapılır bunu bir kaç videolu anlatımla daha gösterelim.

Aşağıdaki video galeride burgu örgü modeline saç örgüsü denmektedir. Fakat ikili olan burgu örneğidir. İlk videoda 4 ilmeği 2-2 şeklinde ilmekler yer değiştiriliyor. İkinci videoda ise 6 ilmek 3-3 şeklinde yer değiştiriliyor ve böylece çeşitli tekniklerle burgu nasıl yapılır görebilirsiniz.

[td_block_video_youtube playlist_title=”Burgu Modeli Nasıl Yapılır” playlist_yt=”4lu2UYni7gk, zHp3BgtfEfE, XliKRoIt_-4″ playlist_auto_play=”0″]

Ortası yıldız örgü modeline benzeyen değişik burgu örgü modeli

Hanımlar konun başında demiştim maharetli örgücü hanımlar bir çok örgüde burgu çeşitleri üretmişler. Bizde sizler için derliyoruz.  Burada iki burgu örgü modeli arası yıldız örgü modeli gibi yapılıyor.

Örgü burgu modelimizin büyüklüğü 5 ilmek ve aralarda da 5 ilmek ters örgü var. Bundan dolayı 10 ve katları ilmek alın.

Başlangıç normal burgu örgü yapılışı gibi 5 ilmek ters, 5 ilmek düz, 5 ilmek ters örüyoruz ve arka yüzünde tersleri ters düzleri düz örüyoruz.

Tekrar ön yüzde ilk sıradaki gibi 5 ters, 5 düz, 5 ters örüyoruz ve 4. sırada yani örgünün arka yüzünde bu yıldız örgü modeline benzeyene burgu örneğimizi kuruyoruz.

Ve ön yüzde ilk 5 ilmeği ters örmüştük arka yüzde bunlar düz örgü olduğu için 5 ilmek düz örüyoruz. Sonra ki 5 ilmekte ise bir doluyoruz bir ters örüyoruz. Kalan 5 ilmeği de düz örüyoruz. Bunu yapmamızın sebebi ise ilmeklerin boyunu uzatmak.

Ön yüze geldiğimizde ise ilk 5 ters ilmeği örüyoruz. Ve arka yüzde örgümüz ilmeği sağ şişe alıyoruz ama doladığımız ilmeği serbest bırakıyoruz. Sonra doladığımız ilmekleri serbest bıraktık ördüğümüz ilmeklerimizi sağ şişimize almıştık. Bu 5 ilmeği sol şişimize geri alıyoruz. Bu sefer 5 ilmeği sağ şişten almadan beşini birden keserek düz örer gibi yapıyoruz.

Ama aynen yıldız örgü yapımı işinde olduğu gibi 5 ilmeği bir kesiyoruz ama içindne de 5 ilmek çıkartıyoruz bu yıldız örgü sayesinde 5 erli ilmeklerin yeri değişmiş oluyor.  Sonraki kalan 5 ilmeği yine ters örüyoruz. Bu şekilde yıldız örgü sayesinde bir nevi ilmeklerin yerini değiştirip karıştırmış olduk ve çaprazladık.


Çanakkale burgusu örneği yapılışı

Hanımlar burgu örgü modelleri anlatımlı örnekleri paylaşmaya Çanakkale burgusu örneği yapılışı anlatarak devam ediyoruz. Çanakkale burgusu örneği genelde gelin yeleği modelleri için çok tercih ediliyor. Aslında basit ama zor görünen bir burgu örgü modeli. Bunun için yapılışını videodan izleyerek öğrenmenizi tavsiye derim. Burgulu Çanakkale örneği çok sevilen çok talep edilen bir örnek.

Aslında çok talep edilen bir burgu örneği olduğu için tek tip Çanakkale burgusu örneği yok birden fazla Çanakkale burgusu örneği var ve biz sizlere çeşitli Çanakkale burgusu örneği yapılışı örnekleri paylaşacağım bunun için aşağıdaki video galerimize bakın.

[td_block_video_youtube playlist_title=”Çanakkale burgusu örneği yapılışı” playlist_yt=”M6K9jhMcu-Y, rqz2NlQP7pc, mVBhQZH-5Rk, ” playlist_auto_play=”0″]

Fitilli burgu örneği nasıl yapılır ?

Bu video da şiş ile fitilli burgu örneği nasıl yapılır onu görelim beraber. Bu değişik burgu örneği bir çok yerde kullanılabilir. Hırkaların önünde bant olarak kullanabileceği gibi komple bu örgüyü de kullanabilirsiniz.

Örnek 8 ilmek üzerine kuruluyor. 5 adet ilmek burgu örneği için sonra soluna 2 ters örgü bir tane de düz örgü için toplamda 8 ilmek.

Her 8 sırada bir burgu örneği yapıyoruz bu sıra sayısını siz değiştirebilirsiniz. Ama sıraları uzattıkça burgu örgü modeli kendini daha iyi gösterecektir.

Konu çok uzamasın diye yapılışını burada yazmıyorum. Farklı bir burgu örneği olduğu için fitilli burgu nasıl yapılır öğrenmek için videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Yeni başlayanlar için yazılı anlatım kafa karıştırıcı olur bu modelde.


Çapraz burgu örgü modeli nasıl yapılır ?

Evet hanımlar burgu örgü modelleri anlatımlı örneklerimize çapraz burgu örneği yapımı ile devam ediyoruz. Bu çapraz burgu örgü normal saç örgüsü yani burgu örgü gibi görünüyor ama biraz daha farklı bir duruşu var.

Bu örgü modeli 4 adet burgu örgü için iki de ara ters örgü için toplamda 6 ilmekten oluşuyor ve 4 sırada bir burgu örneği koyuyoruz.

Yapılışı da biraz farklı olan bu çapraz burgu örgü modeli hoşunuza gidecek.


Sağlı sollu burgu örgü modeli nasıl yapılır ?

Bu örgü modeli de farklı burgu örnekleri sağlı sollu ileriliyor. Bunu öğrenmek için bu güzel videoyu izleyin .


İngilizce anlatımla burgu örgü modeli yapılışı

Burada ise İngilizce bilen yabancı takipçilerimiz için İngilizce anlatımla burgu örgü modeli nasıl yapılır onu gösterelim.

Evet hanımlar uzun bir şiş örgü tekniği anlatımının daha sonuna geldik. Unutmayın daha bir çok farklı burgu örgü modelleri var. Sizde kendi zevkinize göre yeni burgu örgü modelleri üretebilirsiniz. Şimdi size fikir vermesi için aşağıda burgu örgü modelleri ile yapılmış örgü modelleri paylaşacağım.

Galeride burgulu bere modelleri, burgulu atkı modelleri, boyunluk modelleri, ve çeşitli burgu örgü modelleri yer almaktadır.

Eğer burayı okuyorsanız sizden bir ricam var. Bu kadar konu hazırladık sizden sadece konuya yorum yazarak fikirlerinizi bizimle paylaşmanızı rica edebilir miyim lütfen 🙂

Diğer örgü tekniklerini öğrenmek içim.

Örgü Teknikleri - Tığ İşi Örgü Dersleri

Örgü Teknikleri – Tığ İşi Örgü Dersleri

Facebook Yorum
4
3.8

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe