Boyunluk Nasıl Örülür Resimli Anlatım – Motifli Tığ İşi Boyunluk Yapımı

543
A+
A-

Tığ İşi Boyunluk Yapımı

Merhaba Hanımlar bu gün tığ işi motifli boyunluk nasıl örülür resimli anlatım ile sizlere detaylı bir şekilde yapımını anlatmak istiyorum. Biz bu konuda tığ işi motifimizle örgü boyunluk yapımı işlesek de modelimizi örgü lif yapımı, örgü bebek battaniyesi yapımı, bebek yeleği yapımı olarak ta rahatlıkla kullanacağınız harika basit bir tığ işi motif modelidir.Boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

Yabancı bir kaynaktan bulduğum bu motifli tığ işi örgü boyunluk yapımı çok hoşuma gitti. Özellikle renk seçimi çok hoşuma gitti. Çok canlı renkler seçilmiş. Ve kullanılan tığ işi motif de yapımı inanın oldukça kolay. bu kadar kolay bir motifle böyle şahane bir örgü boyunluk modeli ortaya çıkacağı aklıma gelmezdi.

Burada bu tığla boyunluk yapımı resimlerle adım adım yapılışını yazarak anlatacağım. Bunun için önce tığ işi örgü boyunluk yapımı için gerekli malzemeleri yazacağım sonrada sayfa sayfa her bir resmin üstünde yapılışını yazacağım.

Tığ işi boyunluk nasıl örülür öğrenmek için sonraki sayfaya geçin.

Tığ işi boyunluk yapımı için gerekli malzemelerimiz

 • İp ( Biz bu model için  dört renk kotton ip seçtik)
 • Tığ
 • Makas
 • İğne

Motifli örgü boyunluk yapılışı için tığ işi örgü teknikleri

Modelimizde kullanacağımız örgü teknikleri ( sizin için hazırladığımız Örgü Teknikleri Bölümümüze bakabilirsiniz)

Tığ ile boyunluk örme

Evet malzemelerimiz hazır olduğuna göre tığ ile boyunluk yapım işlemine başlayabiliriz. Ben sizler için özellikle 24 zincir çekilerek hazırlanan küçük modeli anlatmak istiyorum. Nedenine gelince büyük parçadan evvel ilk deneyeceğiniz modelin üzerinde çalışmak daha faydalı olacaktır. Modeli kurup öğrendikten sonra ise istediğiniz uzunlukta yapacağınız boyunluğu hazırlamak elinizde.

Şimdi 24 zincir çekelim.  Model 12 ve katlarına uygulanacak bu sayıyı verme amacım büyük parçaya gittiğinizde 12 ve katları şeklinde çalışmanız için. 25 zincirimizin üzerine  çakma sık iğne tekniğini kullanalım ve 25 adet çakma sık iğne  yapalım ve renk değiştirerek modelimizi oluşturalım.Boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

İpimizi en baştaki deliğe kitledik şimdi ikili trabzan yapacağız ama eliniz bol olsun ( ikili trabzan da örgüsü kasanlar üçlü trabzan yapabilirler ama bol olmasın o zaman örgünüz. )

Baştan sayarak altıncı sıradaki çakma sık iğnemizin üzerine üç adet ikili trabzan yapalım. Ara zinciri için iki zincir çekelim tekrar aynı yere üç adet ikili trabzan yapın. Altı çakma sık iğne sonra ilmeğimizi batalım. Yelpaze gibi görünsün sıra sonuna kadar bir motif daha yapacağız küçük motif yapanlar için.

. Aşama örgü boyunluk yapımı için

Modelimiz büyüdüğünde yan yana  dört adet yapacağız motifimizi. Yani 12*4=48 zincir şeklinde olacak.

Boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

. Aşama boyunluk yapımı için

Renk değiştirelim resimde görmüş olduğunuz yerleri kullanacağız şimdi.

Boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

. Aşama tığ ile boyunluk yapımı için

Dört adet ikili trabzan yapacağız ama ikinci zinciri çekmeden tığımızda bekleteceğiz ve hepsini bir toplayacağız. Sonrasında ise 6 adet zincir çekeceğiz.

Boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

. Aşama tığ ile boyunluk yapımı için

Hepsini bir toplayıp 6 adet ara zinciri çekeceğiz. Aşağıdaki resimde görünen bölgeyi kullanacağız. Ve oraya yedi adet ikili trabzan yapacağız. Sonra 7 trabzanı birden toplayacağız.

Boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

. Aşama tığ ile boyunluk yapımı için

Demin yapmış yedi trabzanı bir olarak topladık. Tekrar ara zinciri olan altı adet zincirimizi çekeceğiz. Bu sırada baş ve sonlarda dört adet ikli trabzan toplamamız olacak.

Boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

. Aşama ile örgü boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

Şimdi renk değiştirmeden üç adet zincir çekelim ve resimde görmüş olduğunuz bölüme üç adet ikili trabzan yapalım.Boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

 

. Aşama ile örgü boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

Daha önceki sırada ara zinciri olarak kullanmış olduğumuz altı zincirlik bölümün tam ortasına batarken bir alt sırayı da aynı anda sabitliyelim.

Boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

. Örgü boyunluk nasıl örülür resimli anlatım için son aşama

Modelimizin sıra sonundaki görüntüsü bu şeklide olmalı. Yani örgü boyunluk yapımı için ana motifimiz bu.

Boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

. Aşama ile örgü boyunluk yapımı

Renk değiştirelim ve ilk ikilili trabzan sırasında yapmış olduğumuz gibi işlemlere başa dönüp aynı aşamaları tekrar yapıyoruz. Modelimiz tekrardan ibaret gördüğünüz gibi.Boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

. Aşama ile örgü boyunluk yapımı

On altı renk değişiminden sonra kenar kısımlarına başlayabiliriz. Bu bölümde çakma sık iğne tekniği kullanacağız.

Kenar oyası olarak dört sıra geçip modelimizin bir benzeri olacak şekilde bir sık iğne bir adet çakma sık iğne ve bir adet de ikili trabzan yapıp ara zinciri içince iki adet zincir çekip ikili trabzan çakma – sık iğne – sık iğne seklinde devam edebilirsiniz.

Tığ işi motifli yastık modelinin son hali

örgü boyunluk modelimizin bitmiş hali aşağıdadır. Boncuklarla da süslemek mümkün.

Son olarak kenarlarını da diktik mi tamam demektir.

Evet hanımlar tığ işi örgü boyunluk nasıl örülür resimli olarak adım adım anladım. Güzel günlerde kullanmak dileği ile kendinize çok iyi bakın. Bende örgü öğrenmek istiyorum bunu kendim yapmak istiyorum diyorsanız tığ işi örgü teknikleri konumuza bakmanızı öneririm.

Eğer sipariş vermek isterseniz konuya yorum bırakın yada facebook sayfamızdan bize mesaj atabilirsiniz.

 

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ballı Soprano dedi ki:

  Sayfanızda yelekten cekete, boyunluktan bilekliğe örgü ile yapılabilecek her şey mümkün. Bravo.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe