Boncuklu Püskül Oya Modeli

1.658
A+
A-

Merhaba hanımlar şimdi sizlere boncuklu püskül oya modelinin yapımını paylaşacağım. Bu oyayı ister günlük ister çeyizler için örebilirsiniz. Tığ oyası örgülere göre çok kolay ve tatlı bir model.

Malzemeler

  • 3 renk oya ipi
  • Filkete
  • Makas

Yapımı

Boncuklu püskül tığ oyası için öncelikle ipimizi katlayalım. 4 kat ip yaptıktan sonra boncuğun geçme yerine göre ipi ayarlayalım. İğneyle boncuğun içini dolduralım. İster alttan ister üstten girerek ipi geçirelim ve sıkıştıralım. Boncuk görünmeyecek şekilde kapatalım.

Fazla bıraktığımız iple üstten inen ipe düğüm atalım ve alt kısma saklayalım. Dibinden makasla kesip yakalım. Yine ipimizi alalım filketemize saralım. 35 kez filketeye dolayalım.

İpi uzun keselim ve püskülümüze düğüm atalım. İğneyi iki kez dolayalım ve yukarı doğru dibine kadar çekelim. Tekrar atından girelim iki kez saralım ve yukarı doğru çekelim. Püskülün içinden geçip tekrar düğüm atalım. Tekrar aynı noktadan girelim saralım ve çekelim.

3 zincir çekelim yandaki tığ battıya geçelim önce bir sonra iki sonra iki çekelim. İki zincir çekelim yandaki tığ battıya girip kapatalım. 4 tığ battı yapalım. 8 zincir çekip geriye dönelim ve kapatalım. 7 adet sık iğnesi yapalım 8. yi yuva içerisinde sabitleyelim.

boncuğu alalım düğümsüz kısımdan girelim. Uzattığımız ilmeği aradan geçirelim. Ardından püskülün tepe kısmından geçirelim. Tığ çıkaralım. İlmeği biraz çekelim ve püskülün ucunun girmesini sağlayalım. Bu şekilde motifimiz tamamlanmış olacaktır. İyi günlerde kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.