Boncuklu İğne Oyası Yapılışı – Kolay Boncuk Oyası Yapımı Resimli Anlatım

Resimlerle boncuklu iğne oyası yapılışı

Merhaba hanımlar her zaman zor modeller yapmayalım değil mi. Bugün sizlere boncuklu iğne oyası yapılışı anlatmak istiyorum.  Sizler için harika bir boncuklu iğne oyası anlatımı yapacağım. Sizlerde bana eşlik ederseniz çok sevinirim. Küçük oya boncukları ile yapacağımız bu model çok eskilerde ananelerimizin baş örtülerinde olan modelleri hatırlatacak.

Boncuk oyası yapımı çok eskilerden beri Anadolu hanımlarının severek yaptığı iğne oyası işlerinde yerini almıştır. İğne oyasına gönül veren her hanım mutlaka boncuklu yazma modelleri yapılışı araştırmakta ve neticesinde hobiisleri sitesine gelmektedir.

Bu ve benzeri konular gibi sizlere bir çok boncuklu oya modelleri ve yapılışı anlatacağım.

Resimlerle boncuklu iğne oyası yapılışı

Boncuklu iğne oyası yapımı oldukça eğlenceli bir uğraştır. Çünkü iğne oyası modelini işlerken aralara boncuk yerleştirip ortaya boncuklu iğne oyası çıkarmak çok farklı gelecek ilk yapanlar için.

Sizlere bebek tülbentlerinde yada yazmalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şıkır şıkır modelimize başlamaya hazırsanız hadi iğneleri ipleri alın gelin.

Anlatımlı boncuk oyası yapımı

Şimdi resimlerle boncuk oyaları yapılışı

Resimlerle boncuklu iğne oyası yapılışı

Resimlerle boncuklu iğne oyası yapılışı

Öncelik olarak  tülbentin kenar kısmını komple zürafa ile tamamlayalım.

İlk sırayı zürafa ile tamamladık tekrar en başa geçelim. Zürafanın içine bir düğüm atalım ve yandaki zürafaya geçmeden iğnemizden bir tane minik oya boncuğu geçirelim. Hemen yandaki zürafaya geçiş yapalım yine bir boncuk takalım.

İğne oyasına yeni başlayanlar için iğne oyası zürafa yapımı konusuna bakabilirsiniz.

Resimlerle boncuklu iğne oyası yapılışı

Çiçeklerin aralarını kendi göz zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Sıklık seviyesi size kalmış. Bir şey boncukları düzdük bir zürafa yapalım.

İçine geri dönelim ve onun içine ise iki adet pırpır yapalım.

İğne oyası pırpır yapımı anlatımı için buraya bakınız.

İkinci pırpırın  üst kısmına geçiş yapalım düğümleri sıkı tutmanız lazım hanımlar. Sonra iğneden altı adet boncuk geçirelim.Resimlerle boncuklu iğne oyası yapılışı

Boncuklar ortadan ayrıymış gibi elimizle tutarak pırpırın içine batalım. Üçü bir yanda üç diğer yanda olacak şekilde elimizle iyice tutalım.Resimlerle boncuklu iğne oyası yapılışı

Her boncuğun arasından iğnemizi sokarak pırpır yapalım. Altı boncuğun aralarında altı adet zürafa olacak. Düğümleri bocukların aralarından atarken boncukları çok sıkı tutmanız lazım.

107 Adet boncuklu iğne oyaları konumuza mutlaka bakınız.

Yoksa düğümler boncukların üzerine gelir işinizi zorlaştırır. Çiçek tamamlandı aşağı iniş yapalım ve oraya bir pırpır daha yaparak çiçeğin yapraklarını tamamlayalım.Resimlerle boncuklu iğne oyası yapılışı

Yanlarda yine her zürafaya batarken boncuk takarak ilerleyin.

Çok ama çok şık bir model olan boncuklu oyamızı da yaptık.

Hanımlar çeşit çeşit tahta boncuklu iğne oyası modelleri konumuza bakınız.

Umarım sizinde benim gibi hoşunuza giden bir boncuk oyası olmuştur. Sizlere inşallah daha bir çok boncuklu iğne oyası modelleri yapılışı konusu paylaşacağım.

Ellerinize sağlık hanımlar yeni modeller için bizi takipte kalın. Herkese teşekkür ederim kolay gelsin görüşmek üzere 🙂

Facebook Yorum
4
2.8

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe