Bayram Şekeri İğne Oyası Yapımı – Kırpma Oyası Bayram Şekeri Modeli

Açıklamalı bayram şekeri iğne oyası yapımı

Merhaba arkadaşlar bugün iğne oyası yazma modelleri için kullanabileceğiniz harika bir model olan bayram şekeri iğne oyası yapımı konusunu sizlere resimlerle ve yazılı olarak anlatacağım.  Göründüğü gibi çok güzel bir model ve yazma oyaları için yapması da bir o kadar zevkli bir iğne oyası bayram şekeri modeli.

Bayram şekeri iğne oyası yapımı

Bayram şekeri iğne oyası yapımı

Bu iğne oyası bayram şekeri modeli her türlü çim üzerine rahatlıkla uygulanır. Yazma oyaları için genelde yapılışı kolay ama zarif görünen farklı iğne oyası modelleri tercih edilmektedir. Tülbent yada namaz örtüsü modelleri için daha zor iğne oyası modelleri tercih edilmektedir.

Burada anlatacağımız bayram şekeri iğne oyası modeli kırpma oyası kullanılacaktır. Kırpa iğne oyası da nasıl oluyor derseniz birazdan da rahatlıkla göreceğiniz gibi. İpe düğüm atmadan ipi bir çok kez katlıyoruz ve katladıktan sonra fazlalık kısımları kırpıyoruz. Ve buna kırpma iğne oyası diyoruz.

Anlatımlı bayram şekeri iğne oyası yapılışı

Neyse şimdi bayram şekeri iğne oyası yapılışı anlatmaya geçelim. Burada öncelikle sizlere bayram şekeri modeli yapmadan önce alttaki çim modelini nasıl yapacağız onu anlatayım size.

Bayram şekeri modeli için çim yapımı

Ben burada ufak kayalar yaptım çim için. Sizlere de kısaca anlatıyım.

Resimdeki çim için ilk etapta yazmanın dört kenarını zürafa ile tamamlayın. İkinci sırada yine  bir zürafa yapıp içine geri dönüş yapın. Sonra ipi biraz volanlı tutarak ilk sıradaki yanda kalan zürafaya inerek sıkı düğüm atalım.

Aynı şekilde bir zürafa daha yaparak içine geri dönelim ve alttaki zürafaya ipi volanlı bırakarak inelim. Bu şekilde çimi yazmanın dört kenarına uygulayalım. Şimdi yavaş yavaş bayram şekerine geçelim

Bayram şekeri iğne oyası yapılışı açıklamalıBayram şekeri iğne oyası yapımı

Yaptığımız çim modelindeki volanlı bıraktığımız yere ipi iğneye iki kez dolayarak sıkı düğümle batalım. Tabi ipte çime hangi renk ip kullandıysanız  yine o ren ipten takalım. Şimdi iki parmağımıza farklı renkten iple ipi on üç yada on beş kere dolayalım. ( İşte bu yaptığımıza bir nevi kırpma oyası denmektedir. )

Sonra elimizden yavaşça çıkaralım ve arasında keselim. Katları dağılmayacak şekilde tutalım ve battığımız yerin üzerine katlı ipi tam ortasından yavaşça koyarak sıkıca birleştirelim.

Volanlı yerin içinden batalım ve katlı ip arada kalacak şekilde hatta açılma riskini önlemek için burada iki kez düğüm yapın. Sonra her zaman yaptığımızdan biraz daha büyük olacak şekilde uzun bir pırpır yapalım. ( Pırpır yapımı için iğne oyası pırpır yapımı konusuna bakabilirsiniz. )Bayram şekeri iğne oyası yapımı

Katlı ipin bir ucunu elimizle toparlayıp uzun pırpırın tepesine gelecek şekilde tutalım. Diğer taraftaki katlı ipi de tuttuğumuz katlı ipin üzerine çapraz gelecek şekilde elimizle tutalım. Uzun pırpırın içinden batarak çapraz tutuğumuz ip düğümün içinde kalacak şekilde sıkı düğümler atacağız.Bayram şekeri iğne oyası yapımı

Buraya düğüm atarken iğneye ipi iki kere dolamanız iyi olacaktır. Yaptığımız modelin ipleri aralardan çıkmaması için aynı düğümden iki kere yaparak  daha sıkı olmasını sağlayalım.Bayram şekeri iğne oyası yapımı

Bu resim  daha yakından çekildiği için  daha kolay anlamazı sağlayacaktır uzun pırpırın içinden girerek çapraz tuttuğumuz katlı ipleri düğümün içinde kalacak şekilde sıkıştırdık.Bayram şekeri iğne oyası yapımı

Yaptığımız uzun pırpırın uzunluğunda yanlardan yuvarlak şekli alması gerekiyor. Aradaki pırpırın da gergin olması gerekiyor.

Battığımız pırpırın içinden yine batarak bir zürafa oluşturalım. Bu zürafaya da geri dönerek içine iki yada üç adet minik pırpırlar yapalım.

Kenarlarda kalan uzun ipleri keskin makas yardımı ile aynı boyutta olarak keselim ( Yani kırpalım ki kırpa oyası olsun 🙂 ) tepede fiyonk varmış gibi duracak kestiğimiz ipler böylece ilk bayram şekeri modelini yaptık.Bayram şekeri iğne oyası yapımı

Bu  şekilde farklı renkler kullanarak şekerleri yapabilirsiniz.

Videolu anlatımla iğne oyası bayram şekeri modeli yapılışı

Çok cici ve şık duran bu modeli, yapan ve yapacak arkadaşlara kolay gelsin.

Hadi yeni modeller öğrenelim hep birlikte sitemizden beğendiğiniz modelin yapılışına bakabilir ve yapabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya  çalıştım umarım memnun kalırsınız. Görüşmek üzere.

Bir başka iğne oyası yapılışı konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakınız.

 

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe