Bayan Patik Yapılışı Resimli Anlatımlı – Kolay Patik Yapımı Anlatımlı

1.570
A+
A-

Resimli anlatımla bayan patik yapılışı konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Hanımlar bugünkü konumuz sizin için. Yapımı oldukça kolay ama çok zevkli bir tasarıma sahip bu bayan patik modeli yapımını seveceksiniz.

Tığ ile patik yapımı sizlere aşağıda hem resimli olarak hemde yazılı açıklamalı olarak anlatacağım inşallah. Bayan patik yapılışı için aşağıdaki anlatımda geçen kullanmanız gereken bazı tığ işi örgü tekniklerini eğer bilmiyorsanız tığ işi örgü teknikleri konumuza bakınız.

Dilerseniz anlatım kısmına geçelim.

Bayan patik yapılışı için malzemelerimiz

  • İstediğimiz renk ve kalınlıkta ip ( bizim ipimiz bu sefer inceydi o yüzden ipimizi 2 kat kullanmayı tercih ettik ayrıca 2 renk ipimiz var)
  • İpimize uygun tığımız biz (3 numara yün tığı kullandık)
  • Makas
  • İğne

Tığla kolay bayan patik yapılışı

Her resmin altında resimle ilgili açıklama ve o aşamanın anlatımı mevcuttur.

Resimlere tıklayarak tam boy açabilirsiniz.

Tığ ile kolay bayan patik yapılışı resimli anlatımlı

Sizinle paylaşacağım şablonu şöyle bir gözden geçirelim. Bu tür şablonları kareli kâğıdın üzerine sizde kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Nasıl örüleceği konusunda bize oldukça yardım ediyor. Bir nevi haritamız.

Burada “0” halka şeklinde olanalar zincir çekme işlemleri. “+” şeklinde olanlar sık iğne ve uzun artı “t” şeklinde görünenler ise ikili trabzan oluyor.

Tığ ile kolay bayan patik yapılışı resimli anlatımlı

Evet, Patiğimize tabanın tam ortasından başlıyoruz. Burada lütfen çok sıkı çekmeyin zincirlerinizi. Çünkü dönüşlerimiz var. Eğer zincirleri çok sık çekerseniz rahat çalışamazsınız.

21 adet zincir çektik ve ilk yükseltmemiz için 3 zincir daha çektik ve aynı deliğe 2 li tırabzan şeklinde 8 adet tırabzanımızı yaptık. Burası patiğimizin ayakucu. Sonra sırayla her deliğe 2 tırabzan yaparak devam ettik.

Sıranın sonuna geldik yani topuk kısmı aynı deliğe 6 adet 2 tırabzan yaptık ve bu sefer ayakucuna kadar her deliğe 1 kez batarak 2 tırabzan yaptık. Ve ilmekleri biri birine ekledik. Yukarıdaki resimdeki gibi görünecek elinizdeki örgünüz ilk sıra bitti.

Tığ ile kolay bayan patik yapılışı resimli anlatımlı

2. sıramıza geldik. 3 zincir çektik ve yükselttik.

Şimdi burada küçük püf noktalarımız var. Onlara dikkat ettik mi işimiz çok kolay. Şimdi burun kısmın da yükseltme zincirimizle toplamda 9 adet tırabzanımız var. Biz tırabzanları baz alalım hep. Şimdi 8 adet olan tırabzanımızın ilk ikisine 1 adet 2 li tırabzan yapıyoruz.

3 cü 4 üncü 5 inci ve 6 ncı tırabzanlarımızı 2 adet 2 li tırabzan yapıp modeli büyütüyoruz. Diğer 7 ci ve sekizinci tırabzanlar da dahil olmak üzere 14 adet 2 tırabzan yapıyoruz. 14 tırabzan dan sonra 2 li tırabzan değil çakma sık iğne yaparak topuk kısmındaki arttırmamıza kadar devam ediyoruz.

Ve arttırma yapmadan her deliğe çakma  sık iğne yapıp modelimizin diğer tarafın da yaptığımız gibi çakma sık iğnelere devam edip 2 li tırabzanlarımızı yapalım. Ve 2 nci sıramızı bitirelim.

Modeliniz resimdeki gibi girintili çıkıntılı olacaktır böylece tabanımız bitti.

Tığ ile kolay bayan patik yapılışı resimli anlatımlı

Tabanın son sırasına geldik. Rengimizi değiştirelim. Ve her deliğe artım yapmadan 2 tırabzan ile patiğimizin çevresini dolanalım. Böylece patiğimizin taban kısmı oluştu.

Renk değiştirip yola devam edelim:) Patiğimizin topuğa yakın olan yerinden başlarsınız. Çünkü şimdi azaltmalarımız başlayacak daha rahat çalışırsınız ve görünümü daha iyi olur.

Tığ ile kolay bayan patik yapılışı resimli anlatımlı

10 delik 2 li tırabzan şeklinde devam edin ve 10 tırabzan dan sonra ki 2 ilmeği topla 2 ör 2 topla 2 ör 2 topla 2 ör  2topla 2 ör 2 topla 2 ör 2 topla neden mi topluyoruz .?

Ya da topla ne demek der gibisiniz. Topla dediğimde eksiltme yapıyoruz. Patiğimizde tabanda yapmış olduğumuz artırmaları eksilterek patiğimize şeklini veriyoruz. Bu şekilde eksiltme yapmadan her deliğe 2 li tırabzan yapıp sıramızı sonlandırıyoruz.

Tığ ile kolay bayan patik yapılışı resimli anlatımlı

Nasıl gidiyor ? Renk değiştirelim 🙂 devam edelim neredeyse bitti.

10 tırabzan dan sonra ki 2 ilmeği topla 2 ör 2 topla 2 ör 2 topla 2 ör  2topla 2 ör 2 topla 2 ör 2 topla eksiltmeler oturdukça patiğimiz iyice oluştu .

Sıra sonuna  kadar bu şekilde devam ediniz.

Renk değiştirelim. Bu kısım da çakma sık iğne kullanacağız. 9 adet 2 çakma sık iğne den sonra ki 2 ilmeği topla 2 ör 2 topla 1 ör 2 topla 2 ör  2topla ve sıra sonuna kadar çakma sık iğnelerimiz yapıyoruz ve patiğimizin teki hazırlanmış oluyor.

Örgü bayan patik modelimiz için örgü çiçek motifi yapımı

Tığ ile kolay bayan patik yapılışı resimli anlatımlı

Ve geldik son kısma, süsleme kısmına geldik. Bu bölümde hayal gücünün sınırlarını zorlamak, elinizde kurdeleler, düğmeler, örgü işlerinde kullanılan aplikler ki bu aplikler için ÖRGÜ TEKNİKLERİ APLİKLERİ bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz 🙂

Biz nu bölüm için sihirli halka kullandık bilmeyen ler sihirli halka yapımını ÖRGÜ TEKNİKLERİ Bölümünden ulaşabilirler. Sihirli halkamızın içini doldururken 3 tane zincir çekip başlıyoruz. 3 adet 2 li tırabzandan sonra 2. ile bitiriyoruz. Tekrar 3 zincir çekip 3 adet 2 li tırabzandan sonra 3 zincir çekip işlemleri tekrarlıyoruz. Ve 4 adet yaprağımızı oluşturuyoruz.

Birinci çiçeğimiz bitti bu çiçekten biz 3 adet kullandık siz istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Çiçeğin orta kısmı için tohum yapımını bilmeyenler ÖRGÜ TEKNİKLERİ tohum yapımına baka bilirler.

Ayrıca bir fikir küçük inci düğmeler de kullanmanız mümkün bu bölümde.

Tığ ile kolay bayan patik yapılışı resimli anlatımlı

Bayan örgü patiğimizin teki bitti şimdi değer tekin de sıra.Tığ ile kolay bayan patik yapılışı resimli anlatımlı

Şimdiden kolay gelsin Tekrar başka bir anlatımda görüşmek üzere hoş çakalın

Daha önce sizlere anlatımını yaptığım çorap şeklinde örgü bot patik yapımı konusuna bakabilirsiniz.

Bu bayan patik yapımı Bebeğimin Cicileri Örgü sayfası tarafından yapılmıştır.

Yapılışını yazmışsınız ama ben örgü bilmiyorum diyorsanız. Yeni başlayanlar için örgü teknikleri ve örgü dersleri sayfamıza bakabilirsiniz. Sipariş verip hazır ördürmek isterseniz Konuya yorum yazın sizinle irtibata geçeriz. Yada BebegiminCicileriorgu sayfasından rahatlıkla sipariş verebilirsiniz.

Facebook Yorum
5
3.2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe