Basit İğne Oyası Modelleri İle İğne Oyası Öğreniyorum – Resimli Anlatımlı

Basit iğne oyası modelleri ile iğne oyası öğreniyorum

Sevgili iğne oyası sevenler ve iğne oyasına gönül verenler bugün sizlere basit iğne oyası modelleri ile iğne oyası öğreniyorum adlı konumu sizlerle paylaşıyorum. Çünkü bir zamanlar aynen bende siz gibi iğne oyası öğrenmek istiyorum ama iğne oyası nasıl öğrenirim diyordum. Benim gibi hiç bilmeyenler için şöyle detaylı basit anlatımlı hem resimli anlatımı olan hemde videolu anlatımları olan iğne oyası teknikleri dersleri olsa.

Bende bunlara bakarak iğne oyası öğrensem daha sonra da basit iğne oyası modelleri ile alıştırmalar yapabilsem diyorsanız çok doğru bir siteye geldiniz. Çünkü hobiisleri.com olarak yeni iğne oyası öğrenenler için iğne oyası başlangıç seviyesinde basit iğne oyası modelleri ile sizlere bol bol alıştırmalar yapmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Basit iğne oyası modelleri ile iğne oyası öğreniyorum

Basit iğne oyaları çok fazla karmaşık olmayan ve iğne oyasında acemi olanlar için basit bir iki iğne oyası tekniği ve bir iki basit oya modelleri yapılabilen oya modelleridir.

Diğer yandan da iğne oyasını zaten bilen ama sade basit iğne oyası yazma modelleri arıyorum diyorsanız bu konu da yine tam size göre inşallah. İnsan sürekli böyle ağır ve zor iğne oyası modelleri çalışmak istemeyebilir. Bazen de hafif iğne oyası modelleri ile basit iğne oyası örnekleri yapmak ister.

Neyse sözü çok uzatmadan konumuza gelelim değil mi. Sizde hazırsanız hemen anlatıma başlayalım.

Resimli anlatımla basit iğne oyası yapılışı

Her resmin açıklaması resmin altında yer alacaktır.

Basit iğne oyası modelleri ile iğne oyası öğreniyorum

Başlangıç olarak her zaman yaptığımız gibi bir adet zürafa ile başlıyoruz. Her modeli başlarken muhakkak zürafa kullanmamız gerekiyor o yüzden yeni başlayanlar tekrar tekrar zürafa yaparak ellerini alıştırması gerekir.

Zürafaları her zaman çift düğüm kullanarak yaparsanız hem daha düzgün durur hem de hafif volanlı olur ve sizler üzerine model uyguladığınız da sizin için daha kolaylık olur.

İğne oyası zürafa yapımı ve püf noktalarını öğrenmek için ilgili konuya bakınız.Basit iğne oyası modelleri ile iğne oyası öğreniyorum

Zürafamızı yaptık. İğneyi zürafanın içinden geçirerek tam ortasına gelecek şekilde geri dönüş tekniği ile zürafanın orta kısmına geçiş yapıyoruz.

Sinek kanadı modeline benziyor fakat bunu sürekli yan tarafa batarak büyüteceğiz. Yani aralarda zürafanın arasında bıraktığımız mesafe gibi batacağız.

Basit iğne oyası modelleri ile iğne oyası öğreniyorum

İpimizi parmağımızla biraz volanlı tutarak ilk zürafadan biraz daha yüksek durmasının sağlayacağız ve yine zürafa yapar gibi mesafe bırakarak aşağı inip sıkı bir düğüm atacağız.

Sadece bu şekilde yaparak da şuan ortaya çıkardığımız modeli başka modellerde çim olarak da kullanabilirsiniz. Ama biz simdi büyüteceğiz bunu.Basit iğne oyası modelleri ile iğne oyası öğreniyorum

Sinek kanadı modelindeki gibi ikinci yaptığımız volanlı bölmenin üst tarafına ortalı şekilde batarak üst kısma geçiş yapıyoruz. Aynı ilk zürafa yaptığımız gibi olacak sadece ipimiz git gide büyümüş oluyor.

Basit iğne oyası modelleri ile iğne oyası öğreniyorum

Yine ikinci kısımda yaptığımız gibi yukarıdan aşağıya inerken yine parmağımızla volanlı tutarak aşağıya geçiş yapıyoruz. Ara mesafelerini zürafada yaptığımız gibi fazla geniş bırakmamak şartıyla.

Birbirine yakın batmayı unutmayalım. Zaten yaparken resimlere iyice dikkat etmenizi öneririm sizlere daha yardımcı olacaktır.Basit iğne oyası modelleri ile iğne oyası öğreniyorum

Şimdi tekrar yukarıya ortalı bir şekilde batarak geçiş yapıyoruz. Model artık iyice büyüyor buna da merdiven diyebiliriz aslında. Çünkü  tıpkı merdiven gibi görüntüsü olduğundan alçaktan yukarı doğru çıkışı var. Zaten her yörede iğne oyasının da farklı isimleri var bunu da bir ara konuşuruz sizlerle.

Sıra modelimizde pırpır yapımı kısmına geldik.

Basit iğne oyası modelleri ile iğne oyası öğreniyorum

Yukarıya geçiş yaptığımız kısma fazla büyük olamayacak şekilde iki adet pırpır yapalım.

Pırpırında bir ismi var aslında ben bazen buna ibik deniyor, bazen kirpik de diyorum ama en çok bilinen olduğu için sizlere pırpırı kullanıyorum. İğne oyası pırpır yapımı hakkında detaylı bilgi almak ve pırpır yapımını öğrenmek için ilgili konuya bakınız.Basit iğne oyası modelleri ile iğne oyası öğreniyorum

Bu sefer ipimizi volanlı bırakmadan direk aşağıda en son battığımız deliğin içine  geçiş yapıyoruz. Bu şekilde ilk modelimizi tamamlamış oluyoruz.

En çok beyaz tülbent, bebek yüz örtülerinde tercih ediliyor bunun gibi sıralı hafif iğne oyası modelleri. İsterseniz bunu yan yana yapınca sade tek renk iple değilde dört yada beş tanede bir farklı renk kullanarak da yapabilirsiniz.

Elinizdeki yazmanızın içinde bulunan renklerden uygularsanız da çok şık duracaktır eminim.Basit iğne oyası modelleri ile iğne oyası öğreniyorum

Şimdi bu sıralı oya modelimiz için tekrardan en baştaki zürafadan başlayarak aynı işlemi tekrar yaparak oyamızı tamamlıyoruz. Ara mesafesi fazla bırakmayın çünkü zaten hafif bir model olduğundan kendini göstermesi gerekir. O yüzden bu şekilde  oldugu gibi aralarda bir boş zürafa kalması yeterli olacaktır.

Yapımı kolay basit iğne oyası modelleri

Şimdi sizlere sitemiz de daha önce yayınladığım kolay iğne oyası örnekleri ve yapılışları anlattığım konuları yazacağım ki iğne oyası öğrenme yolunda sizlere yardımcı olsun.

Böylece çok güzel ve faydalı bir iğne oyası anlatımı konumuzun daha sonuna gelmiş olduk.

Herkese kolay gelsin arkadaşlar. Farklı iğne oyası modelleri ve yapılışları yine birlikte olacağız.

Lütfen konu sonuna yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.15

Facebook Yorum
1
1

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe