Altıgen Motif Yapımı – Tığ İşi Motif Yapımı Anlatımlı Resimli

Merhaba Hanımlar bugün sizlerle altıgen motif yapımı aşamalarını paylaşmak istiyorum. Bu motif modelimiz örgü battaniye modellerinde ,kırlentlerde örgülerinizin uçlarında  büyük küçük örgü hırka modellerinde ve yelek örneklerinde rahatça kullanabilirsiniz. Ayrıca yeni trend olan perde motifi ,supla, bardak altlıklarında da farklı ip seçenekleri ile harikalar yarata bilirsiniz.

Özellikle altıgen motif şekilli hoş duran bir motif olduğu için ip rengi değiştirerek çok farklı tasarımlara sahip örgü çanta modelleri, örgü aksesuar modelleri tasarlayabilirsiniz.

Bir önceki konumuzda sizlere anlatımlı kare motif yapımı konumuzu paylaşmıştım. Dilerseniz o konuya da bakabilirsiniz. İkisi bir birine anlatım olarak çok benzemekte.

Tğ işi örgü altıgen motif yapımı

Altıgen motif yapımı için gerekli malzemelerimiz.

Başlamadan önce her zamanki gibi malzemelerimizi sayalım

Ben bu sefer Alize Diva kullanmayı tercih ettim parlak ve  tığ işlerine oldukça uygun bir ürün. Renk seçenekleride oldukça fazla.

Malzemelerimiz

  • Seçtiğini renk de aynı kalınlıktaki iplerimiz
  • Tığımız elimize uygun (elimize uygunluğunu nasıl buluyorduk bunun için örgü teknikleri bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz)
  • Makas

Malzemelerimiz hazır olduğuna göre başlayalım 🙂

Bu tığ işi kare motif yapımı için bilinmesi gereken tığ teknikleri

Anlatımlı tığ işi altıgen motif yapımı

Her resmin anlatımı ve açıklaması resmin altında yer almaktadır. Resimlere tıklayarak tam boy açabilirsiniz.

Altıgen motifimize 6 zincir çekerek başlayalım 🙂 Ve küçük bir halka yapalım. 6 zincir çekelim ve yapmış olduğumuz halkanın etrafını dolanmaya başlayalım.

Şimdi ilk adımda 6 zincir çektik ve 2 adet ikili trabzan da çıktık. Zincir çekmeden tekrar bir adet daha ikili trabzan yapalım. Araya 2 adet zincir çekerek aynı işlemleri tekrarlayalım. Sırayla devam ediyoruz.

Toplamda 6 adet kutucuk, 12 adet de ikili trabzanımız olsun.

Renk değiştirme zamanı kutucuklara 1 er sağ da  ve solda olmak üzere ikili trabzanımıza başlayalım ve 4 zincir çekelim. Böylece renkli ipimizin ilk kutucuğu hazır olsun.

Tığ İşi Patik Nasıl Yapılır ?

Demin de dediğim gibi kutucuklarımız sağda ve solda olmak üzere 1 er tane ikili trabzan ile arttırıyoruz ve her deliğe bir kez batıyoruz ki motifimiz genişlesin. Aynı şekilde devam ediyoruz.

2 adet ikili trabzanımız 4 adet oldu. Ve 2 rengimiz bitti.

3 rengimize geçelim değil mi 🙂

Renk değiştirme zamanı kutucuklara 1 er sağ da  ve solda olmak üzere ikili trabzanımıza başlayalım 4 zincir çekelim 2 adet ikili trabzan yapalım. Her deliğe 1 kez batalım ve ikili trabzanlarımıza devam edelim 4 adet bulunan ikili trabzanımız bu sırada 6 adet olacaktır saymayı ihmal etmeyiniz. Bu şekilde başa kadar devam edelim.

İlmeğimizi diğer baş ile birleştirelim .Burada bulunan birleştirme işlemi için örgü teknikleri bölümümüzden İLMEK SONLANDIRMA İşlemine baka bilirsiniz.

Renk değiştirelim ve gene 4 zincir çekip ikili trabzanla motifimizi büyütmeye devam edelim.

Tğ işi örgü altıgen motif yapımı

Bu sıramız da bittikten sonra motifimiz bitmiş olacaktır.

Elinizde bulunan her ipi kullanarak geri dönüşümde yapa bilirsiniz Şimdiden kolay gelsin 🙂

Bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın.

Bunu öğrendikten sonra sizlere bir kaç tane de örgü altıgen motif modelleri paylaşmak istedim ki konuyu anladıktan sonra kendiniz yapmayı denersiniz.  Sonuçları da bize yorumla bildirebilirsiniz.

Tığ işi örgü altıgen motif modelleri RESİMLİ GALERİ

 

 

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe