Akordiyon Bere Yapımı – Akordiyon Şapka Yapılışı Videolu Anlatım

Merhaba hanımlar bugün sizlere akordiyon bere yapımı anlatacağım. Facebook sayfamız üzerinden çok talep edilen ve yapılışı çok sorulan bir örgü bere modeliydi bu. Normal örgü bere modellerine göre çok farklı bir tasarımı olan bu akordiyon şapka yapılışı birazcık uğraştırsa da aşağıda sizlere yapacağımız anlatımı dikkatlice okursanız rahatlıkla yapabilirsiniz. İlk duyduğumda sizlerde benim gibi akordiyon nedir ki bu güzelim örgü bere diye merak edebilirsiniz.

Akordiyon bir çeşit müzik aleti hani ellerinde böyle yaylı eğip Akordiyonbükerek ses çıkartıyor ya o işte.  Wikipedia’nın açıklamasına göre akordiyon isim olarak Akordeon, akordiyon ya da akordion gibi isimlerle anılan bir körükle çalışan bir müzik aleti.

Ve akordiyon müzik aletinin bu kıvrımlı yapısına benzediği için beremiz akordiyon bere demişler.

Akordiyon şapka modelimiz örüp bitirdiğimizde kapak resminde de gördüğünüz gibi sağ ve sol kulak kısmına bir aksesuar yerleştiriyoruz. Bu örgü bere modelimizi oldukça güzelleştiren bir tarz. Ve bu aksesuarlar yanlarda kaldığı için çok güzel duruyor. ancak Derya Baykal programında Derya hanım bunu birde dikine takmayı denedi. Ve Hintlilerin beresi gibi bu aksesuar veya motif neyse alın kısmına geldi ve ap ayrı güzel oldu.

Aynı şekilde maharetli hanımlar akordiyon şal örgü modelleri de yapmışlar. Akrdiyon bere şiş ile örülen bir örgü bere modelidir. Bu vesile ile şişle bere nasıl örülür sorusuna da bu konumuz ile ilk cevabımızı vermiş olalım değil mi . Bundan sonra da sizlere bir çok şişle bere yapımı konusu anlatacağım.Akordiyon şapka yapılışı

Şimdi gelelim akordiyon bere yapımı anlatımlı kısmına

Şişle örgü bere yapımı anlatırken arada püf noktaları olan bu berenin yapılışını sizlerle paylaşmaktan zevk alacağım.

Her resmin yapılışı resmin altında yer almaktadır.

Akordiyon bere yapımı için gerekli malzemelerimiz.

  • İpimiz ( Bebe ipi kullanmayı tercih ettik. İki ayrı renk ile çalıştık bu modeli )
  • Şişlerimiz ( 3,5 nolu şiş kullandık biz. Ayrıca misinalı şişe de ihtiyacımız var. )
  • İğne
  • Tığ
  • iplik
  • Makas
  • Örgü aparatları

Akordiyon şapka yapımı aşamaları

Yapımını anlatmaya başlamadan önce size akordiyon şapka yapılışı ile alakalı bazı notlar vereyim.

50-55 adet zincir çekelim tığımız yardımı ile. Şimdi sizlerden duyar gibiyim şiş ile Akordiyon şapka yapılışıörmeyecek miyiz der gibisiniz. Elbette şiş ile öreceğiz ama burada daha önce sizlere dediğim gibi küçük detaylarımız ve püf noktalarımız var.

Bebek şapkası kaç ilmekle başlanır diyorsanız eğer .Yetişkinler için için 45 ilmek çekiyoruz. Çocuk bere yapacaksanız 35 ilmek çıkarıyoruz. Ona göre sizde bereniz için ilmek sayılarını ayarlayın. Çektiğimiz zincirlerin içinden çıkarmış olduğumuz ilmekleri şişimize geçiriyoruz.

Ters örgü örülmüş gibi örülüyor bu kısım. Örmeye başlıyoruz  ama düz örgü ile ilmeklerimizi bildiğiniz gibi. 35 ilmek çünkü ben size şuan çocuk akordiyon bere yapımı anlatımı yapıyorum. Mantığımız şu, ilmeklerimiz 5’e bölünecek yani 35 ilmeğimiz var 35 ilmeği 5’e bölünce 7 ilmek karşımıza çıkıyor. 45 ilmek çalışacaksanız gene 5’e bölüyoruz bu sefer karşımıza 9 ilmek çıkıyor.

Birinci püf noktamız : Örneğimizi hangi yaş grubuna yapacaksanız ilmeklerimizi 5’e Akordiyon şapka yapılışıböleceğiz

İkinci püf noktamız : Paspas tekniği kullancak oluşumuz.

Hazır sırası gelmişken sizler için paspas tekniği konusunu da paylaşacağım 🙂 burada kısaca açıklamak istiyorum.

Paspas tekniği nasıl yapılır ?

35 ilmeğimizi düz örgü ile şişimizde 7 ilmek kalana kadar örelim ve geri dönelim. Şimdi önde düz örgü kullanıyoruz geri döndüğümüzde örgümüzün ters kısmına geçtiğimiz için ters örgü kullanacağız. Ters tarafta da şişimizde kalan 7 ilmeğimiz örmüyoruz. Dönüyoruz ön yüze, bu sefer şişte kalan son 14 ilmeği örmeyeceğiz ve geri döneceğiz gene son 14 ilmeği örmeyeceğiz.

Şişimizde 7 ilmek kalınca örgümüzün gidişatına göre öreceğimiz yer en baş kısmı yani örgüye başladığımız bölüm olacak ve ip rengi değiştireceğiz. İp değişimleri her zaman ipin olduğu yerde olacak eğer diğer tarafta kalırsa bilin ki hata yapmışsınızdır. Bu kısa açıklamaya yaptım ayrıca resimlerle de pekiştirelim isterseniz.

 Evet, başlayalım bakalım

Akordiyon bere yapımı

Zincirinizi çekerken farklı bir ip rengi kullanmanızı tavsiye ederim işimiz bittiğinde zincir olan yeri sökeceğiz.

Akordiyon bere yapımı

İpimizi zincirimize bağlayınız ve her bir zincir deliğinin arasından 1 adet ilmek çıkarınız. Biz bu örnekte 35 ilmek ile çalışacağımız için 35 adet ilmek çıkaracağız.

Akordiyon bere yapımı

Her 1 zincir deliğinden 1 adet

Akordiyon bere yapımı

Çıkardığımız 35 adet ilmeğimizi şişimize alalım. Bu resimde örgümüzün önü görünüyor. İpimiz ilmeğin arkasında olduğu için arka yüzden başlayacağız unutmayın.

Akordiyon bere yapımı

 Şimdi ilmeklerimizden ilkini boşa alalım ve örmeye başlayalım ta ki diğer şişte 7 adet ilmek kalana kadar ve geri dönelim. Bu sefer gene 7 ilmek kalana kadar örgümüzü örelim. Hatta kafanız karışmasın diye örgü aparatı kullanmanızı tavsiye ederim. Her bir aparatın arasındaki ilmek sayısı 7 dir.

Akordiyon bere yapımı

Bu şekilde ilk sırada 7 ler kalacak ikinci sırada 14 kalacak ve en başa dönülecek ki renk değişimini yapalım. Renk değişimimiz de örgümüzün ön yüzünde. Ters örgü uygulayacağız unutmayın tabii bu bu model için geçerli haroşa örgü değil ters örgü.

Özellikle bu konuya deyiniyorum ki halk arasında ters örgüye de haraşö örgü deniyor görüntüsünden dolayı. 

Ama haroşa örgü her iki tarafta da örgünün aynı yüzden örülmesiyle oluşur 🙂 bu bilgiye de deyinmeden edemedim.Akordiyon bere yapımı

5 diş ters örgümüzü ördükten sonra gene renk değiştirelim. İlk defa bu tarz örgü yapan arkadaşlarımız farklı renk kullanırlarsa daha güzel olur. Nerede örneğimiz var, nerede dümdüz örecektik demezler.

Şimdi biz bordo renginde örneğimizi kuruyoruz yani paspas tekniğimizi uyguluyoruz. Pembe olan yerde ise ters örgümüzü örüyoruz 5 diş.

Her renk değişiminde isterseniz aparatlardan yardım alın. Kapak resminde yer alan modelde paspas örgü ile yapılan kısmı 2 renk kullanıldı. Biz anlatımda ise paspas örgü ile yapılan tüm kısımlar bordo renkli yaptık.Akordiyon bere yapımı

Ana renkten yani bizim beremizde pembe rengi olan sıradan 10 sıra örüyoruz bitiş kısımda başlangıç yeri gibi paspas tekniği kullanacağız ki beremizde orantısızlık olmasın.

Şimdi misinalı şişi kullanma zamanı geldi. İlmeklerimiz misinalı şişimize alalım şimdi diğer ara rengimizin yardımı ile sadece ara renkle ördüğümüz 5 li ters örgünün tam ortasında tığımızın yardımı ile 1 adet ilmek çıkaralım. Ana renk olan bordo renkli kısımda ilmek almayacağız. Bu şekilde örgümüzün sonun kadar gidelim şimdi geldik zincir çekip de örgümüzü üzerine kurduğumuz kısıma.

Zincirimizin üzerinde bulunan 35 ilmeğimizi misinalı şişimize aldıktan sonra zincirimizi sökelim ve aynı şekilde karşı sırada da ana rengimizin yani 5 adet ters örgümüzün arasından ilmek çekip başladığımız yere geri gelelim.

Bu kısımda küçük bir eksiltme işlem yaptık beremizin formunu dikdörtgenden yuvarlağa döndürdük ki bu işlemde neredeyse örgümüzün son aşaması. Bu kısımda 4-5 parmak genişliğinde 1 ters 1 düz lastik örgü örelim.

Ve bitirelim hiç dikiş kullanmadan beremizi tamamladık. İsterseniz örgünün toplama yerlerinin güzel durması için pon pon ya da çiçek kullanın tercih sizin. Kapak resmindeki çocuk akordiyon beresi ve Derya Baykal’ın programında tanıtılan bere modelinde güzel bir çiçek motifi yapın ve iki taraftaki birleştirme yerine dikebilirsiniz.

Derya Baykal akordiyon bere yapımı

Burada da yukarıda sizlere resimlerle yapılışını anlattığım akordiyon şapka yapımı Derya Baykal programında da anlatılmıştı. Onun videosunu ekliyorum  videoda da çok güzel detaylar anlatılıyor.

Umarım anlatımımızdan memnun kalmışsınızdır iyi günlerde kullanmanız dileğiyle herkese kolay gelsin.

Akordiyon bere modelleri resimli galeri

Bu galerimizde sizlere 17 adet akordiyon bere modelleri paylaşıyorum. İçlerinde akordiyon bebek beresi örnekleri de yer almakta. Sizde bu modellere bakarak kendi akordiyon bere yapımı projesini yapabilirsiniz.

Bende bu bu akordiyon örgü bere istiyorum, sipariş vermek istiyorum diyorsanız buyurun konuya yorum yazabilirsiniz yada facebook sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ben örgü bilmiyorum ve örgü öğrenmek istiyorum diyorsanız buyurun.

Örgü Teknikleri - Tığ İşi Örgü Dersleri

Örgü Teknikleri – Tığ İşi Örgü Dersleri

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe