41 Adet Ahşap Takı Kutusu Modelleri – Ahşap boyama Objeleri

Ahşap takı kutusu modelleri

Tekrar yeni bir yazı ie birlikteyiz 🙂 Bugünkü konumuz bakarken bile 41 kere maşallah diyeceğiniz 41 adet ahşap takı kutusu modelleri olacak. Hemen hemen hayatımızın her döneminde severek aldığımız eşya yada objelerden sıkılmışlığımız veyahut modası geçen araç gereçlerimizi atmaya kıyamadıklarımız oluyor.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Belki de değer verdiğimiz birinden hatıra kalan ve daha kullanışlı hale getirmek için araştırmaya girmişliğimiz hepimiz de vardır ve her arayışın sonun karşımıza ahşap takı kutusu boyama gibi aktiviteler çıkacaktır.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Ben bugün size annemin dikiş makinasının vazgeçilmesi dikiş kutusunu modern bir ahşap boyama takı kutusu boyama çalışması ile takı kutusuna çevireceğim. Aynı zamanda anneminde yüzünde oluşacak tebessüme de şahit olacağım. Ona ait bir eşyaya değer vermek ve hala kullanıyor olması onu mutlu edecektir.

Ahşap boyama takı kutusu fiyatları maksimum 30 tl’yi geçmeyen ancak maneviyatı yüksek olan bir ürün benim için. Evde ahşap boyama çalışması yapacağız bu sayede.

Kullanacağımız takı kutusu ahşap ve eski bir model olduğu için ahşap boyama tekniklerinden eskitme tekniği ve transfer tekniği ile süslemeler yapıp orjinalliğini pek bozmayacağım.

Bir çok ahşap boyama tekniği mevcuttur. İster çatlatma tekniği ile ister şimdi yapacağımız transfer tekniği gibi mum ile eskitme şeklide .. vs tekniklerle evimizin atmosferini değiştirebiliriz. Öncelikle malzemelemizi hazırlamak ile başlayalım.

Ahşap takı kutusu boyamak işçin gerekli malzemeler

 • Ahşap kutu (mdf olmasına özen gösterin – Ben dediğim gibi ananemin eski dikiş kutusunu kullanacağım.)
 • Akrlik boya (istediğiniz rengi kullanabilirsiniz.)
 • Vernik
 • Fırça
 • Sünger zımpara
 • Plastik bardak ve su
 • Plastik tabak
 • Gazete
 • Dekupaj resim ve tutkalı

Ahşap takı kutusu boyama nasıl yapılır ?

Ahşap boyama takı kutu örnekleri yaparken öncelikle evimizin kirlenmemesi için gazetemizi geniş bir alan şeklinde seriyoruz. Üzerinde ahşap objemizi gerektiği kadar zımparalıyoruz. Temiz bir sünger veyahut kuru bir fırça ile çıkan tozları güzelce temizliyoruz.

Seçmiş olduğumuz akrilik boyalarımızdan birini plastik tabağın bir kenarına kullanacağımız alan kadarı ile döküp fırçamızı bardağımızdaki suya batırarak fazla suyu peçete ile fırça ucundan alıyoruz.Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Akrilik boyamızı fırçanın uç kısmının her yerine yediriyoruz. En sona üst kapağı bırakacak şekilde boyamak istediğimiz alana aynı yön darbeler ile boyama işlemine başlıyoruz. Ben önce alt kısımlardan başladım çünkü alt kısmı sona bırakınca boyanan üst kısma zarar verme olasılığımız olabiliyor.

Önlü arkalı şeklinde yüklendiğimiz fırçamıza boyama alanını boyayacak kadar gerekli işlemi yapıyoruz. Bir kaç renk kullanmak istiyorsak yeni bir fırça ya da kullandığımız fırçayı temizleyip farklı bölüme farklı renk ile aynı işlemi tekrarlıyoruz.

Çok süslü ahşap takı kutusu modelleri

Çok süslü ahşap takı kutusu modelleri

Eğer açık renk kullandıysanız bir kaç boyama isteyebilir fakat koyu renkler tek kat ve yaklaşık 10 dakika da kuruyacak ve işlem bitmiş olacaktır. Eğer kutunuzun içerisinde  bölmeler var ise onları da yine dışını boyadığımız boyanın zıt renginde bir akrilik boya ile boyarsak canlı bir görüntü elde etmiş oluruz.

Dekupaj tekniği ile takı kutumuzu süslemeye

Sıra geldi üst kapağımıza kutumuzun ölçülerinde beğendiğimiz deseni uygulamak için plastik tabağımıza dekupaj tutkalı döküp kesilmiş fotokopi kağıdımızın arka yüzüne sürüyoruz. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus var ki tutkalı fazla sürmemek.

Çünkü  ıslanan kağıt kopabilir yada zara görebilir. Resmi çok dikkatli bir şekilde kaydırmadan özenle kuru bez ile tekrar tozu alınmış alanımıza yapıştırıyoruz. Hava kabarcığı kalmaması ve resmin düzgün bir şekilde uygulanması için mümkünse iki kişiyle uçlarından tutup yapıştırmak daha doğru tespit olacaktır.Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Yapıştırdığımız resmi kuru bir bez ile dikkatlice kurulama işlemi yapıyoruz. Son işlem olarak dekupaj tutkalımızı çok ince bir tabaka şeklinde resmimizin üzerinden bir kat geçiyoruz. Tutkal sürülmeyen alanın kalmaması objenin ömrünün uzun olmasını sağlayacağı için tüm alana aynı ölçüde tutkalı yediriyoruz.

Kurumaya bıraktığımız kutumuzun üzerinde ki obje her ne kadar bulanık ve görüntü çirkinliği gibi görünse de kuruyunca emeğinize değidiğini göreceksiniz. Bir kaç saat kurumaya bırakın ben 1 gün bıraktım kalıcı ve kesin olsun diye.Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Kuruduğundan emin olduğumuz kutumuzu kağıdı çıkartıp yine kuru bir bezle uygulama yapılan alanı temizliyoruz. Ve daha canlı görüntü elde etmek için sprey vernik ile etrafına aynı miktarda sıkıp tekrar kısa süreliğine el değdiriyoruz.

Evde gereksiz olarak gördüğümüz bir objenin aslında ne kadar şık ve modern bir görüntü elde ettiği görmek inanın sizi de cezbedecek.

Bu uğraş sizde kısa süre içerisinde bir hobiye dönüşecektir. Yapmış olduğumuz etkinlik ile hem göz zevkimize hitap eden hemde her yerde rahatça kullanabileceğimiz bir araç gereç elde ettik. Darısı yeni teknikler ile yeni etkinliklerimizde.

Elinize emeğinize sağlık 🙂

Videolu anlatımla ahşap takı kutusu boyama örnekleri

Diğer bir ahşap takı kutusu boyama çalışması

Artebella ile ahşap boyama takı kutusu yapımı

Daha önce sizlere paylaştığım ahşap boyama ekmeklik modelleri, ahşap boyama anahtarlık modelleri ve daha iki gün önce paylaşmış olduğum ahşap boyama poşetlik modelleri konularımıza bakmanızı öneririm.

 41 Adet ahşap boyama takı kutusu örnekleri

Şimdi sizlere 41 kere maşallah diyeceğiniz 41 adet ahşap takı kutusu modelleri paylaşacağım. Bunların bir kısmını yukarıda versem de burada tekrardan vereceğim. Elimden geldiği kadar hangi ahşap takı kutusu modelinde hangi ahşap boyama tekniği kullanılmış size söyleyeceğim.

Eğer sitemizin sıkı bir takipçisi iseniz ahşap boyama işlerinde en çok kullanılan ahşap boyama teknikleri şunların olduğunu bilirsiniz.

 • Peçete tekniği
 • Dekupaj tekniği
 • Eskitme tekniği
 • Transfer tekniği

Evet en çok bu ahşap boyama teknikleri kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak pasta rölyef tekniği de çok kullanılan teknikler arasında yer almaktadır.Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Bu güzel ahşap takı kutusu çalışmasında ahşap boyama rölyef pasta tekniği , eskitme tekniği, ve dekupaj tekniği kullanılmıştır.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Transfer tekniği kullanılmıştır

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Peçete dekupaj tekniği kullanılmıştır.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Peçete dekupaj tekniği kullanılmıştır.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Bu çalışmada peçete tekniği çok güzel uygulanmış.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Bu ahşap takı kutusu örneğinde eskitme tekniği, çatlatma tekniği, dekupaj tekniği kullanılmıştır.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Pasta rölyef tekniği kullanılmıştır.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Ahşap boyama transfer tekniği kullanılmıştır.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Stencil tekniği ve dekupaj tekniği kullanılmıştır.Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Kağıt dekupajı tekniği ve rölyef tekniği kullanılmıştır.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Muhteşem bir transfer tekniği çalışması uygulanmıştır.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Peçete dekupaj tekniği ve çatlatma tekniği uygulanmıştır.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Çok şirin bir ahşap boyama transfer tekniği uygulaması olmuş.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Yine çok kaliteli bir transfer tekniği uygulaması olmuş.

Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri Ahşap boyama ahşap takı kutusu modelleri

Bir sonraki konuda görüşmek üzere kendinize çok iyi bakınız sevgili takipçilerimiz.

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe