Ahşap Rölyef Yapımı- Rölyef Çalışmaları- Ahşap Boyama Teknikleri

5.272
A+
A-

Ahşap boyama teknikleri konu serimize ahşap boyama rölyef yapımı ile devam ediyoruz. Bu konumuzda baştan sona rölyef sanatı ve rölyef çalışmaları hakkında size bilgiler vereceğim. Rölyef nedir, rölyef sanatı nasıl bir tekniktir bunları size anlatacağım ve rölyef çalışmaları ile size rölyef örnekleri göstereceğim. Ahşap rölyef yapımı tekniği sadece ahşap işlerinde kullanılmıyor bir çok tuval, resim ve cam boyama işlerinde de kullanılıyor.

Ayrıca ahşap boyama haricinde rölyef sanatı tek başına ayrı bir resim yapma sanatıdır. Hani görmüşsünüzdür böyle üç boyutlu resim gibi tablolar oluyor. Resim gibi tablo ama resimdeki her öğe çeşitli malzemelerle kabartılıp üç boyutlu hale getirilmiş. İşte onlara rölyef deniyor. Bu rölyef çalışmaları eski resim çerçeve kenarlarında kabartma olarak çok görürsünüz.  Ama bizim konumuz boyama amaçlı pasta rölyef yapımı tekniği dir.

Zaten rölyef çalışması başlı başına ayrı bir boyama ve kabartma tekniğidir. Ve bu sanatla uğraşanlar tarafından daha çok pasta rölyef tekniği veya rölyef pasta tekniği olarak biliyor. Rölyef pasta denmesinin nedeni bu teknikte pasta gibi krema kıvamında bir malzeme kullanıyoruz ve stencil kalıbı ile belirli bir yükseltili şekil oluşturuyoruz. Buradan da ahşap boyama stencil tekniği konusuna bakabilirsiniz. Lafı çok uzatmadan dilerseniz konuya geçelim.

Peki bu konumuzda neler öğreneceğiz.

Rölyef nedir ?

Ahşap rölyef sanatı ve ahşap rölyef çalışmaları

Rölyef kelime manası itibari ile kabartma demektir. Fransızca kökenli bir kelimedir. Teknik olarak ise yüzeyde kabartma ve çökertme işlemlerine rölyef ( kabartma ) denir.

Örnek verecek olursak fotokopisi alınmış bir çiçek figürünün objeye aktarılması dallarının ve yapraklarının boyutlandırılarak çalışılması Rölyef tekniği anlamına gelir.

Bu noktada rölyef tekniği ahşap boyama hamur kabartma tekniği ne benzemektedir. Fakat bunda hamur niyetine kullandığımız şey krem kıvamında rölyef pasta dediğimiz bir malzeme. Ve stencil kalıpları sayesinde bu rölyef pastamıza şekil veriyoruz.

Pasta rölyef nerelerde kullanılır ?

Ahşap rölyef sanatı ve ahşap rölyef çalışmaları

 

Paste rölyef tekniği oldukça kolay ve yapımı her yerde uygun olan bir ahşap boyama tekniğidir. Uygun malzemeler ile evimizde kolaylıkla yapabileceğimiz bir tekniktir. Pasta rölyef tekniği bu işe yeni başlayanlar için kağıt üzerinde yapılarak alışılması daha kolaydır. Kağıt oyma tekniği ile evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kağıt oyarak Rölyef yapmak için yapmamız gereken ilk olarak bir taslaktır. Kurşun kalem ile boş bir kağıt üzerine çizdiğimiz nesneleri dikkatlice keserek elimizle yada basit aletlerle bükülerek resmimize ekliyebiliriz. Veya stencil kağıtları satın alabilirsiniz. Stencil hakkında daha fazla bilgi için buraya bakın.

Rölyef için yardımcı malzemelerimiz modele göre farklılık gösterilebilir. Peki pasta ölyef nerelerde kullanılır diye soracak olursanız gıda sektöründe , süslemelerde , teknik resimde , süs eşyalarında , mimari süslemelerde ve kuyumculuk gibi yerlerde rahatlıkla kullanabiliriz.

Ahşap boyama pasta rölyef yapımı için gerekli olan malzemeler

Pasta Rölyef yapımı için en çok tercih ettiğimiz ve edebileceğimiz malzemeler ise ahşap obje, karton , silikon , kırmızı kurşun kalem , cetvel , yapıştırıcı , şeffaf bant , desen kalıbı , rölyef pasta , nemli bez veya sünger , sprey vernik  , dantel ,  güpür ,  aseton , boncuk , maket bıçağı , zımpara , akrilik boya , makastır. Peki bu malzemeler nerede ve ne amaçla kullanılır. Bunların bir kısmını sizlere anlatacağım;

Ahşap obje ; Üzerine çalışacağımız bir nesnedir.

Nemli Bez veya sünger ; Üzerinde işlem yapacağımız objemizi zımparaaldıktan sonra temizleme işlemi için kullanılır.

Zımpara ; Kullanılan objenin yüzey kısmının pürüzsüzleştirme işlemi yapar.

Desen kalıbı ; Objemize şekil vermemizi sağlar

Akrilik boya ; Çalışma yapacağımız nesnemizin tercihimize bağlı olarak boyamamızda kullanılır.

Sprey vernik ; Tüm çalışmamız tamamlandıktan sonra objemizi daha uzun süre kullanabilmemiz, kolay temizleyebilmemiz ve zarar görmemesi çin kullanılır.

Rölyef pasta ; Objemizi kabartarak şekil vermede kullanılır.

Ahşap rölyef yapımı resimli anlatım

Rölyef pasta yapımı için ; Önceden belirlediğimiz objemizi pürüzsüz bir hale gelebilmesi için zımparalıyoruz. Zımparalama işlemini oldukça dikkatli yapmalıyız ki pürüzlü her hangi bir noktamızın dahi kalmaması gerekiyor.  Zımparalanan objemizi nemli bir bez veya sünger yardımı ile temizliyoruz.

Daha sonra desen vermek istediğimiz desen kalını kullanacağımız objenin üzerine yerleştiriyoruz ve kenar kısımlarından bantlayarak üzerine Rölyef Pasta sürmeliyiz.  1 gün kuruması gerekmektedir. Sonrasında renk seçeneklerinde özgür davranarak dilediğimiz renk tonlarında akrilik boya ile boyayabiliriz. En son işlem olarak akrilik boya iyice kuruduktan sonra sprey vernikle vernikleriz.

Rölyef sanatı kolaylığının yanında özgür renk seçenekleriyle evimizdeki mobilyaların birer tamamlayıcısı olabilir. Bu sanata yeni başlayan veya uzun yıllardır bu işle uğraşan bir çok sanat severlerlerimiz yapılan bir çok ahşap sanatıyla kendi sergilerini oluşturarak bu işle bütçelerine katkı sağlamışlardır. Boş zamanlarınız da veya evinizde bir köşe de unutulmuş ve bir anda karşınıza çıkmış ahşap objelerinizi yeniden kullanulır ve vitrinlerinizin en güzel köşesine konulma fırsatı yakalayabilirler .

Rölyef Sanatı için kurslardan yada eğitim merkezlerine binlerce lira vererek eğitim almanıza gerek yoktur. Sitemizdeki konuları videoları izleyerek öğrenebilirsiniz. Ahşap boyama nasıl yapılır ? Yapımı oldukça basit olan bu sanatı türetmek çok kolay olduğu için sosyal anlamda da bir çok kişi ile tanışabilir. Ahşap boyama örnekleri ve ahşap boyama teknikleri inceleyebilirsiniz.

Videolu anlatımla pasta rölyef yapımı tekniği

Şimdi basit bir anlatımla pasta rölyef nasıl yapılır onu bir video ile görelim arkadaşlar. Bu videoda dış kapı ekmeklik kutusu boyayacağız ve bunun üzerine süslemek için rölyef pas tekniği uygulayacağız. Bunun için özel rölyef kalıbı kullanıldı. Bu kalıp stencilden biraz daha kalın.


Masa ve sehpa kenarlarına rölyef yapımı

Evinizde kullandığınız eski veya yeni mobilyalarınız eşyalarınız mı var bunlar çok şık bir şekilde süslemek ve yenilemek istermisiniz. İşte sizlere çok pratik bir şekilde rölye yapımı ile süsleyebileceğiniz ve bunu görebileceğiniz bir video.


Simli rölyef pastası ile rölyef çalışması

Burada sizlere bir kaç tane video eklemek istiyorum. Daha önce de dediğimiz gibi ahşap boyama da teknikler çok ve malzemelerde çok tüm bunları harmanlayıp kendi zevkinizi de katarak harika tasarımla yapabilirsiniz. Şimdi size simli rölyef pastası ile nasıl rengarenk modeller şekiller yapılıyor gösterelim.

Kontür rölyef pasta ile rölyef yapımı

Kontür rölyef pasta çok ilginç ve güzel bir rölyef çalışması tekniği. Bu teknikte peçete dekupaj tekniği de kullanıyoruz. Kontür deseni vermek için kullanıyoruz. Ne demek istediğimi yazımı ve okuyup videoyu izledikten sonra daha iyi anlarsınız.

Peçete transfer işleminde olduğu gibi peçetemizin en üst katmanını alıyoruz ve peçete tutkalı ile fırça yardımı ile peçetemizi tamamen ahşap objemizin üzerine yapıştırıyoruz. Peçete tutkalımız kuruduktan sonra kontür rölyef pasta ile peçetedeki desenlerin üzerine kontür rölyef pastayı tıpkı kalemle desenlerin üzerinden geçer gibi üzerinden geçiyoruz.

Kontür rölyef pasta kuruduktan sonra aynı peçetenin aynı deseninin tekrar rölyef pasta sürdüğümüz yerin üstüne tekrar peçete tutkalı ile yapıştırıyoruz. Önceden altta kontür rölyef pasta sürdüğümüz desenler kabarık kalacağı için peçeteye kabartma efekti vermiş oluyoruz. Daha detaylı görmek için videoyu izleyin.

Ahşap boyama pasta rölyef çalışmaları

Burada çeşitli pasta rölyef çalışması örnekleri yer alıyor bakıp sizde kendi rölyef projenizi yapabilirsiniz.

Bir ahşap boyama tekniği anlatımın daha sonuna geldik sevgili hobi severler. Diğer ahşap boyama teknikleri için buradaki konuya bakabilirsiniz.

Daha fazla hobi konuları için sitemizi takipte kalın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.