Ahşap Boyama Transfer Tekniği – Ahşap boyama Teknikleri

5.516
A+
A-

Merhaba hobiciler ahşap boyama transfer tekniği ile ahşap boyama sanatı anlatımına devam ediyoruz. Ahşap boyama transfer tekniği de uygulaması kolay zevkli bir ahşap boyama tekniğidir. Ahşap boyama transfer tekniği  yapımında kullanılacak obje ne olursa olsun transfer tekniği ile elde dilen görsel güzellik hem vaktinizden almayacak hem de yaparken keyif alacaksınız.

Transfer tekniği  ile envai çeşit malzemeye (pano, tepsi, vazo, tabak, kutu, el aynası..) dilediğiniz resmin kolayca aktarımını (transferini) ne kadar basit ve güzel olduğunu görünce eminim ki sizde evinizdeki kullanmadığınız bir tepsiyi veya herhangi bir objeyi yapacağınız transferler ile daha gösterişli hale getireceksiniz.

Ahşap boyama tepsi - Ahşap boyama transfer tekniği

Daha önce sizlere one stroke tekniği ile yapılmış çok güzel çay tepsisi modelleri paylaşmıştım dilerseniz hem one stroke tekniğine bakabilir hemde çay tespilerini görebilirsiniz.

Peki transfer nasıl yapılır, transfer tekniği nasıl uygulanır, ahşaba transfer nasıl yapılır, zor transfer tekniği nasıl yapılır, transfer baskı nasıl yapılır, dekupaj transfer nasıl yapılır gibi bütün sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz. 

Ahşap boyama sanatı hakkında detaylı bilgi almak için konumuza bakınızç

Ahşap boyama transfer tekniği ile alakalı neler göreceğiz bu konuda

Dekupaj tekniği ile transfer tekniği arasındaki farklar nelerdir.

Ahşap boyama tepsi - Ahşap boyama transfer tekniği

Transfer tekniği ile dekupaj tekniği yeni başlayanlar ve ahşap boyama teknikleri yeni öğrenenler için birbirine çok benzetilir. Çünkü işin bitmiş hali benzer görünür. Dekupaj tekniğinde dekupaj kağıdı olarak kullandığımız desen ( Bu peçete olabilir . O zaman peçete dekupajı denir. ) ahşap objeye direk yapıştırılır. Transfer tekniğinde ise transfer edeceğimiz kağıttaki desen boya ahşaba aktarılır yani transfer edilir.

Ahşap boyama transfer tekniği dekupaj tekniğine göre biraz daha zordur. Dekupaj tekniği daha kolay bir tekniktir ve yeni başlayanların kolaylıkla uygulayabileceği bir tekniktir.

Dekupaj tekniği eğimli kıvrım yüzeylere rahat uygulanır.

Transfer tekniği ise daha çok çay tepsileri gibi sehpa gibi düze zeminler üzerine arka fon uygulaması ve süslemeler için uygulanır.

Ahşap boyama transfer tekniği nasıl uygulanır detaylı anlatım

Ahşap transfer tekniği işleminin aşamalarından teker teker bahsedecek olursak ; Öncelikle malzemelerimizden başlayalım;

Transfer tekniği için gerekli ahşap boyama malzemeleri

  • Akrilik boya
  • Kolay transfer kağıdı (Kaliteli A4 kağıdı)
  • Pamuk veya pamuklu bez
  • Tutkal
  • Spatula
  • Tita yağı ( yoksa sıvıyağ )
  • Makas
  • Transfer tutkalı (Dekupaj tutkalı)
  • Transfer yapılacak obje

Aşağıda sizlere uzunca detaylı bir şekilde zor transfer tekniği nasıl yapılır, ahşaba transfer nasıl yapılır onu anlatacağım. Bu anlatacağım haricinde birde marka ürünlerin sunduğu kolay transfer tekniği olduğu için normal tekniğe zor transfer denmektedir.

İlk aşama

Ahşap transfer için öncelikle A4 kağıdına önceden ters çevirdiğimiz resmi kaliteli bir A4 kağıdına herhangi bir yerden bastırıyoruz. Burada önemli olan evdeki baskının kaliteli olması. Diğeri ise resmi bilgisayar ortamında ayna etkisi ile ters çevirilip öyle basılması gerekiyor. Çünkü kağıdı tersten yapıştırıp baskıdaki boyayı, deseni, resmi ahşaba transfer edeceğimiz için. Ayrıca baskı yapılacak nesne kuru ve temiz bir bezle silinir.

İkinci aşama

Uygulanacak resmin rengini açacak bir akrilik boya ile obje boyanır. Örneğin; resminiz kırmızı gül figürü ise objeniz ve yahut kırık beyaz, ebru renginde bir akrilik boya ile  kabarcık bırakmadan ve tüm bölgeyi  eşit fırça darbesi ile boyuyoruz.  Ardından kurumaya bırakıyoruz.

Üçüncü aşama

Kuruyan objemizi bir kenara alıp baskısı yapılmış A4 kağıdımızı resmin kenarlarından kesiyoruz. Bir nevi resmin kalıbını çıkartır gibi ucundan ucuna kesiyoruz. Tabi bu işlemi dikkatli yapmalıyız aksi taktirde resmin bir kenarından  yanlışlıkla kesilen bir kısım baskıdan sonra belli olacak ve kusursuz bir çalışma olmayacaktır.Ahşap boyama tepsi - Ahşap boyama transfer tekniği

Dördüncü aşama

Resmi dikkatlice kestikten sonra dekupaj tutkalı ile fırça darbesi ile resmin ön yüzeyini boyuyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli husus tutkalın hemen kuruduğunu göz önünde bulundurarak hızlı ve çabuk olmalıyız. Fırçaya alınan tutkal resmin ortasından dışarıya doğru çekilmelidir.  Bu işlem ivedi bir şekilde yapılmalı ve bolca sürülmelidir.

Beşinci aşama

Dekupaj tutkalını resmin her yerine gelecek şekilde bolca sürdükten sonra ters çevirip uygulanacak alana bi ucu yapılıştırılır. Hava kabarcığı olmaması için öncelikle bir ucu yapıştırıp spatula veyahut spatula benzeri bir nesne ile kağıda zarar vermeden biraz bastırarak yavaşca yapıştırılır.

Tekrar elimizle hava kabarcığı kalıp kalmadığını kontrol edildikten sonra objemizi kurumaya bırakıyoruz.

Altıncı aşama

Kuruduğundan emin olduktan sonra geniş bir kaba (ellerinizi kolayca sığacağı genişlikte olması önerilir) su koyup parmak uçlarımızı ve birazda avuçiçimizi ıslatarak kağıt üzerinde gezidirin. Gittikçe sertleşen darbeleri ile kağıdı soymaya başlıyoruz.

Elimizdeki suyun durumuna göre ellerimizi hafif ıslatarak işlemimize devam ediyoruz. Esas olan şudur ki abartmadan ellerimizi ıslatmalıyız ki resmide ıslattığımız taktirde kağıtla birlikte figüre de zarar vermemiz muhtemeldir.

Kağıdın hepsini soyduktan sonra işlemimizi tamamlamamıza çok az bir zaman kalmış demektir. Yaklaşık 10 veya 15 dakika bekledikten sonra (bu bekleme süresi eğer fazla ıslatılmış ise resmi elimizin sert bir hareketi ile kalkması veya zara görmemesi içindir)

Yedinci ve son aşama

Son işlem olarak tita yağını (tita yağı yok ise sıvı yağ ile de yapılabilir) pamuk veya pamuklu bez ile yaklaşık 3-5 damla döküp bunu figürün üzerinde yavaşça gezdirmemiz gerekmektedir. Bu işlem objenizin hem daha uzun kullanım hemde daha parlak görünüm ile daha çekici olacağından önerilmektedir.

Yapmış olduğunuz çalışma ile hem zamandan tasarruf etmiş olup hem de evinizde kullanmadığınız eşyaları daha sevimli hale getirmiş olacaksınız. Üstelik kendi el emeğiniz ile harika hediyeliklerde çıkartmış olacaksınız. Sizde küçük nesnelerden büyük mutluluklar çıkartabilirsiniz.

Videolu anlatımla transfer baskı nasıl yapılır detaylı anlatım

Bu detaylı videolu anlatımda yukarıda sizlere yazılı olarak detaylıca anlattığım ahşap boyama transfer tekniği uygulaması gösterilmektedir.

Alternatif olarak ahşaba transfer nasıl yapılır bu video ile de görelim.

Bu videolu anlatımda da zor transfer tekniği kullanılmakta fakat uygulama aşamasında bazsı farklı yöntemler kullanıldığı için siznile paylaşma gereği duydum.


Zor transfer tekniği ile ahşap sehpa süslemesi

Bu videoda sizlere ahşap boyama transfer tekniği ile alakalı güzel bir çalışma örneği olması için zor transfer tekniği ile ahşap üzerine resim transferi uygulayarak evinizdeki eski sehpaları çok tarz bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Hemde ahşaba transfer baskı nasıl yapılır bunu çok güzel bir uygulamalı örnek ile görmüş olursunuz. Bu normal transfer tekniği ile yani zor transfer tekniği bir nevi resim transfer tekniğidir.

Bu teknikte beğendiğiniz bir resmi yazıyı kendiniz kaliteli bir yerde baskı alıp yapabilirsiniz. Bundan dolayı buna resim transfer tekniği veya fotoğraf transfer tekniği denmektedir.

Haydi hep beraber transfer tekniği ile ahşap sehpa süslemeyi öğrenelim.


Kolay transfer tekniği nedir, nasıl bir tekniktir ve nasıl yapılır ?

Ahşap boyama tepsi - Ahşap boyama transfer tekniği

Kolay transfer tekniği normal transfer tekniğine göre yapımı çok daha kolay ve pratiktir beklemenize gerek yoktur. Tutkalın kurumasını bekleme derdi yoktur.

Çünkü kolay transfer tekniği için ahşaba transfer etmek istediğiniz deseni transfer kağıdı olarak hazır alırsınız. Kolay transfer kağıdı olana anılan bu transfer desenleri ile transfer işlemlerini yapmak çok kolay.

Kolay transfer kağıdı nerede satılır derseniz eğer hobi malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz. ayrıca internette onlarca sitede satılmaktadır. Ama ben size bu işte kaliteli markalardan biri olan Artebella sitesini öneririm. Burada çok çeşitli kaliteli artebella kolay transfer desenleri mevcut. Ve daha bunun gibi  kaliteli bir çok marka da mevcut.

Videolu anlatımla kolay transfer kağıdı ile transfer uygulaması

Kolay transfer desenleri uygulamasına alternatif bir video


Kolay transfer kağıdı ile çay tepsisi süsleme

Derya Baykal programında kolay transfer desenleri ile çay tepsisi uygulaması.

Kolay transfer tekniği uygulamalı videolu anlatımlar

[td_block_video_youtube playlist_title=”Kolay transfer tekniği uygulamaları” playlist_yt=”fas-q4gQy-I, extw0hL-CGM, VhDrS91Jol4, 6fxE84N38_k” playlist_auto_play=”0″]

Ahşap boyama transfer tekniği ile yapılmış ahşap boyama objeleri

Sizinle çok güzel bir ahşap boyama sanatı tekniği anlatımının daha sonuna geldik. Bu teknikle beraber temel ahşap boyama teknikleri bitmiş oldu hepsini anlattık. Diğer ahşap boyama tekniklerini öğrenmek için ahşap boyama teknikleri konumuza kesinlikle bakmalısınız.

Bir daha ki konuda görüşmek üzere kendinize çok iyi bakın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.