En Çok Kullanılan Ahşap Boyama Teknikleri İle Ahşap Boyama Sanatı

Ahşap boyama sanatı gibi oldukça renkli bir hobi alanına ilgi duyan ve öğrenmek isteyenler için çok detaylı ve geniş bir eğitim seti hazırladım. Ahşap boyama teknikleri eğitim seti içerisinde 9 adet ahşap boyama tekniği ve onlarca uygulama ile beraber ahşap boyam örnekleri yer almaktadır.

Kafanızda oluşabilecek ahşap boyama nedir ? ahşap boyama nasıl yapılır ? Ahşap boyamanın püf noktaları nelerdir ? ahşap boyama yaparken nelere dikkat edilmeli ? ahşap boyamada en çok kullanılan teknikler nelerdir ? gibi tüm sorularınızın cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.Ahşap boyama sanatı - Ahşap boyama teknikleri

İhtiyacımız olan tek şey boş vakittir ve geriye kalan tek şey ise ilgileneceğiniz zevkinize ve yeteneğinize göre bir hobi bulmanızdır. Ahşap boyama sanatı da bu hobilerin en renkli olanlarından biridir.

Ahşap boyama sanatı ve ahşap boyama teknikleri ile alakalı bu konuda neler göreceğiz ?

Ahşap boyama sanatı öğrenmek bize ne katacak

Günümüz şartlarında ev hanımlarının ve emekli olmuş bir çok kadının kendilerine bir uğraş ararken buldukları en güzel ve özel sanattır ahşap boyama sanatı. Boş zamanlarında günlerini verimli şekilde geçirmelerini sağlayacaktır.

Kendinizi geliştirmek istediğiniz bir uğraş arıyorsunuz farklı hobi alanları ile ilgilenmek mi istiyorsunuz hobiisleri.com sizin için en doğru adrestir.Ahşap boyama sanatı - Ahşap boyama peçetelik

Üzerine çalışma yaparken kendinizi iyi hissedeceğiniz ve başından bir an olsun ayrılmak istemeyeceğiniz özellikle bir terapi gibi kafanızdaki tüm olumsuz düşünceleri bir süreliğine olsun bir kenara bırakabileceğiniz bir sanata başlamanız sizlere yepyeni bir dünyanın kapılarının açılmış olması demektir.

Gelişen teknoloji sayesinde bir çok hobi türleri vardır. En çok kullanılan ve eskilerden günümüze kadar gelmiş olan ahşap boyama sanatı tamda anlatmak istediğimiz gibi elimizden düşürmeyeceğimiz yaparken çok hoş vakit geçireceğimiz kendinize bir nevi terapi uygulayacağınız bir hobi türüdür.

Ahşap boyama nasıl bir sanattır ?

Ahşap boyama tepsi - Ahşap boyama transfer tekniği
Peki çok eskilerden günümüze kadar gelmiş olan ahşap boyama nedir ? Ahşap boyama eskimiş, modası geçmiş, küflenmeye yüz tutmuş ahşap ürünlerinin veya ham olan malzemeleri kullanılabilir hale getirmeye ahşap boyama adı verilir.

Tamamen göz zevkimize bağlı olarak yapılan ahşap boyama sanatı ile tahmin ettiğimizden de çok farklı tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz. Sadece eskimiş veya eskimeye yüz tutmuş eşyalarınız değil. Örneğin bir ürün beğendiniz fakat evinizdeki mobilyalarla uygun model ve renkte bulamadınız. İşte bu konuda dahi sizlere yardımcı olabilecek tek sanattır ahşap boyama sanatı.

Ahşap boyama nedir sorusunun yanıtını aldığınıza göre şimdi sıra ahşap boyama teknikleri ile neler yapabilirsiniz. Ahşap boyama sanatı en çok hangi objeleri boyamak için kullanıyoruz onlardan bahsedelim.

Ahşap boyama teknikleri ile neler yapabilirsiniz ?

Ahşap boyama teknikleri ile tavan arasına konulmuş eski mobilyalarınızı veya eskimeye yüz tutmuş modası geçmiş tüm eşyalarınızı bu tekniklerle boyayarak yepyeni modern şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Hemen ahşap boyama sanatı ile evinizdeki mobilyalara uygun renkte ahşap boyama sanatını mobilyanıza uygulayabilirsiniz. Bu sayede evinizin şıklığına şıklık katmış olacaksınız. Ayrıca ahşap boyama sanatı sayesinde yaptığınız ürünleri çeşitli sosyal ortamlarda veya e-ticaret ortamında satışını yaparak ek gelir elde edebilirsiniz.Ahşap boyama tepsi - Ahşap boyama transfer tekniği

Yukarıda anlatmak istediğim mobilyayı tamamen boyamak değil aslında ahşap boyama teknikleri ile onları süsleyici tamamlayıcı boyama işleri yapıyoruz genelde. Elbette bazı tekniklerde eskitme ve çatlatma tekniği gibi tekniklerde ahşap objenin tamamını da boyadığımız oluyor.

Ahşap boyama teknikleri ile en çok çalışılan ahşap boyama örnekleri aşağıda sıralı halde sizlere verdim. Eğer bir halk eğitim kursuna ahşap boyama kursu için gitmiş olsanız ilk yapacağınız şeyler bunlardan biri olacak mutlaka.

Ahşap boyama teknikleri ile en çok çalışılan ahşap boyama objeleri

 • Ahşap boyama tepsi modelleri ( Hazır alınan mdf çay tepsileri ile değişik teknikler ile boyuyoruz ve süsleyerek son derece şık dekoratif çay tepsileri yapıyoruz. )
 • Ahşap boyama sehpa örnekleri ( Daha çok eski fiskos sehpaları veya çizilmiş zigon sehpa takımları, çekmeceli masalar gibi ahşap mobilyalarımızı stencil tekniği ile veya eskitme tekniği ile boyuyoruz.
 • Ahşap boyama anahtarlık ( Evlerinizde giriş kapısında anahtarlık modellerini farklı stencil şablonları ile veya çatlatma tekniği ile boyayarak çok şık tasarımlar elde edebiliyoruz. )
 • Ahşap boyama ekmeklik modelleri ( Mutfaklarınız için son derece şık ahşap ekmeklik kutusu tasarlayabilirsiniz. bunun için size bol bol fikir vermek amacı ile sizlere ahşap boyama ekmeklik modelleri konusu hazırladık. )
 • Ahşap boyama çerçeve ( Ahşap boyama sanatı öğrenirken en çok kullanılan objelerden biri de çerçeveler oluyor. Bu modellerde daha çok çatlatma tekniği, eskitme tekniği, doku tekniği, altın varak tekniği gibi teknikler tercih ediliyor. )
 • Ahşap boyama gazetelik ( Daire kapı girişinde kullanılan gazetelikleri yine değişik ahşap boyama teknikleri ile daha canlı ve neşeli hala getirebiliyoruz. )
 • Ahşap boyama kutu ( Kutu deyince bir çok kutu tasarımı olabiliyor. Ama en başta takı kutusu, çeyiz kutusu, havlu kutus gibi veya dekoratif amaçlı kutlar yapabiliyoruz. )
 • Ahşap boyama peçetelik ( Yine ahşap boyama teknikleri öğrenirken en çok yapılan modellerden biride peçetelik modelleridir. Bunlara çok farklı örnekler verilebilmektedir. )
 • Ahşap boyama poşetlik ( Zariflikten ve sanattan taviz vermeyenler için evinizdeki fazla poşetleri koyabileceğiniz tıpkı anahtarlık, ve gazetelik gibi poşetlik boyamaları da yapılıyor. )
 • Ahşap boyama sandık ( Genç kızların klasik çeyiz sandıklarını farklı ahşap boyama teknikleri ile süsleyerek çok şık bir hava verebiliyorsunuz. )
 • Ahşap boyama şemsiyelik ( Ahşap boyama şemsiyelik örneği de poşetlik modeli gibi çok yaygın olmasa da ahşap boyama işlerinde kullanılan ahşap boyama objeleri arasında yerini alır. )

Konu sonunda bu ahşap boyama objeleri ile ilgili örnekler paylaşacağım.

Not-1: Bu listedekiler haricinde aklınıza gelen her türlü mobilya veya ahşap objeyi ahşap boyama teknikleri ile boyayabilir ve süsleyebilirsiniz. 

Not-2: Tüm bu malzemeler ister evde kullandığınız eski ahşap objeler olabilir. İsterseniz bu tarzda hobi malzemeleri satan yerde bu objelerin çoğu mdf olarak ham halde satılmaktadır.

Ahşap boyama sanatı için genel ahşap boyama malzemeleri nelerdir ?

Genel ahşap boyama malzemeleri nelerdir, ahşap ne ile boyanır ,nasıl boyanır bunun için ahşap boyama sanatında en çok kullanılan malzemeleri sıralayalım.

 • Ahşap obje ( Yukarıda liste olarak bahsettiğimiz objelerden biri. )
 • Akrilik boya ( Ahşap hangi boya ile boyanır derseniz genelde akrilik ahşap boyası ile boyanır. Ama yine değişik ahşap boyama teknikleri için  farklı boyalar da kullanılır )
 • Sprey vernik
 • Fırça (Çeşitli fırçalar vardır. Özellikle one stroke tekniği için ! )
 • Zımpara
 • Nemli bez
 • Macun

Bunun gibi genel malzemeler gereklidir. Fakat her tekniğin kendi tarzına göre ek malzeme ihtiyaçları olabilir.

Ahşap boyamanın püf noktaları nelerdir ?

İlk olarak kullanacağımız objeyi belirliyoruz ve üzerini zımparalıyoruz. Yüzeyini prüzsüz olacak şekilde zımparaladıktan sonra nemli bez yardımı ile temizliyoruz.

Buradaki dikkat etmemiz gereken püf nokta ise kullanılacak objenin nokta kadar boşluk dahi kalmamasıdır. Çünkü boyama esnasında o boşluklar çokta hoş olmayacak bir görüntü elde etmemizi sağlarlar.Ahşap boyama mutfak takımı

O boşlukları macun yardımı ile kapatabilirsiniz. Objemizin tüm işlemini tamamlayıp çalışmaya uygun bir hale getirdikten sonra üzerine uygulayacağınız uygun ahşap  boyama tekniği ile boyama işlemi yapılır.

Boyama işleminde dikkat etmemiz gereken en önemli özellik ise boyanın kıvamıdır. Çok akışkan olmamalı ve çok koyu bir boya ile boyanmamalıdır.

Çünkü akışkan boyayı obje emmez ve koyu olursa pütür pütür bir yapı oluşabileceğinden dolayı koyu boya önerilmemektedir. Daha sonrasında ise tercih edilen ahşap boyama tekniği obje üzerinde çalışılabilir.

Ahşap boyama işlemi yaparken nelere dikkat etmeliyiz.

En çok karşlılaştığımız soruların başında gelen Ahşap boyama yaparken nelere dikkat edilmeli sorusuna cevap verecek olursak. Yukarıda anlatmış olduğumuz kullanılan objenizin zemin hazırlığını tamamladıktan sonra kıvamına göre hazırladığımız boyamızı uygulama işi var.

Fırçamıza boyayı aldıktan sonra fırçamızda biriken fazla boyayı bir peçete, havlu kağıt yada gazeteye sürerek kalın fazla boyayı bırakmasını sağlıyoruz. Fırçadaki fazla yoğun boyalar boyama yaparken şeklinizin dışına taşarak çokta hoş olmayan görüntüye sebep olabilir.

Malzeme- ahşap obje seçimi

Ahşap boyama yaparken bir kere önce ahşap objeyi mağazadan alırken iyice evirip çevirip bakmalıyız. Deliği var mı, kestiği var mı, kopuğu var mı ? Önce bunlara bakmalıyız daha sonra alıp eve getirdiğimizde çalışacağımız yere temiz örtü serelim. Çünkü kullanacağımız boyalar asla düştüğü yerden çıkmaz. Buna çok dikkat etmelisiniz ve buna çok özen göstermelisiniz.

Boya seçimi

Boyalarımız kaliteli olmalı. Kötü mallarla yapılan kötü kalitesiz boyalarla yapılan obje gerçekten güzel olmuyor ve boya ile birkaç kat boyuyorsunuz ama hala boyanın objeye işlemediğini ve MDF’nin üstünü boyanın kapatamadığını görürsünüz. Bu boyanın kalitesizliğin den oluyor. Onun için boya ile alırken dikkat etmeliyiz.

Bu arada kaliteli boyayı nereden bulurum diye düşünüyorsanız. Bunun ahşap boyama malzemeleri satan hobi mağazaları var buralardan bulabilirsiniz. Veya kırtasiye malzemeleri satan yerlerde de akrilik boya bulunmaktadır. Buralardan alırken özellikle kaliteli olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Fırça kullanımı

Bundan başka MDF’nin yüzeyine dikkatlice bakmalıyız. Pürüzsüz düz bir yüzey olmalı, kalitesiz bir MDF olmamalı ve çok iyi zımpara yapmış olmalıyız. Sonra ahşap boyamaya geçtiğimizde fırçamız bir başka renkli iken tekrar bir başka renge geçirmeliyiz.

Yani kırmızıyla boya yaptıysak arkasından beyazla boya yapamayız aynı fırçayla. O fırçanın iyice yıkanmış ve kurumuş olması lazım tekrar kullanılabilmesi için. Yoksa aynı boya tekrar ikinci kat boyamıza da yapışır veya orada da farklı renk yapar.Buna çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Boyama işlemi yaparken temizlik

Sonra ahşap boyama yaparken elimiz, üstümüz boya olabilir. Bu çok normaldir. Elimize yapışan boya sizi hiç korkutmasın bu boya su ve sabunla gayet rahat bir şekilde çıkar.

Ama tişörtünüze veya elbisenize yapışan boya maalesef çıkmaz. Akrilik boya çok zor çıkan bir boyadır, sabit bir boyadır. Bu nedenle bu tip şeylere dikkat etmeliyiz. Çalışma alanımız misafir odasının ortası olmamalı.

Bir çalışma yeri ve güzel bir örtü mutlaka olmalı.

Birde ahşap boyama işlemlerinde tüm teknikler için şu çok önemli ki işlemlerinizi aceleye getirmeyin sakin sakin yapın. Bunu bir terapi gibi düşünün rahatlayarak yapın 🙂

Ahşap boyama teknikleri uygulamak için boyanacak ahşap yüzey nasıl olmalı ?

Boyanacak ahşap yüzey bir kere ahşap yüzeyi dediğimizde ya MDF den veya tahtadan, ağaçtan, kavaktan yapılmış objeler geliyor aklımıza. Bunları önce gayet iyi bir şekilde zımparalıyoruz. Bu zımpara kağıt zımpara olabilir sünger zımpara olabilir.

Böyle bir malzeme ile iyice olarak zımparalıyoruz ve daha sonra bir kat boya yaptıktan sonra bu zımpara işleme bir kat daha yapılır. Yani yüzeyi pürüzsüz hale getirir, net hale getirilir ki üstünde rahatlıkla çalışabilelim.

Ahşap boyama teknikleri içi fırça seçimi ve fırça bakımı nasıl olmalı ?

Ahşap boyama tepsi - Ahşap boyama transfer tekniği
Ahşap boyama uygulaması yaparken akrilik boyalar kullanıyoruz. Akrilik boyalar içinde mutlaka ipek fırçalar kullanmamız gerekiyor. Yani uçları sert olmayan fırça boya yaptığında iz yapmamalı. Onun içinde ipek fırça olmalı. Veya sünger fırça olmalıdır. Bu şekilde boyama yaptığımız zaman boyanın obje üzerinde oluşan istemediğimiz izleri olmaz.

Çünkü biz ahşap boyamada bu izlerin olmasını istemeyiz, pürüzsüz yüzey elde etmek isteriz. Bunun için de öncelikle ipek fırça kullanmalıyız. İpek fırçanın dışında yapılacak tekniğine göre bazen ikinci kalite dediğiniz sert kıllı fırçalar da kullanılır.

Bu fırçalar çeşitli şekillerde olur. Zemin fırçaları olur, kesik uçlu fırçalar olur, kalın boğum fırçalar olur, yuvarlak uçlu fırçalar olur. ( One stroke tekniği için kullanılacak boyalar ayrı onları burada bahsetmiyorum. Onlar ap ayrı resim yapma fırçaları ve kendi özel fırçaları var. )

Bunların hepsi ahşap boyamada kullanılabilecek fırçalar. Tabi bunların yanında sponç dediğimiz sünger fırçalarda kullanılır. Bunlar da bazı teknikler de mutlaka kullanılması gereken fırçalardır.

Bu fırçalaarın genel olarak kullanımı hepsi su bazlı boya ile olduğunu düşünerek söylüyorum. Çünkü ahşap boyamada hep su bazlı boyalar kullanılır. Dolayısıyla bu fırçalarımızı da kullanırken kurumamasına dikkat etmeliyiz ve çalışma esnasında sık sık suyu bırakarak onun kurumamasınız sağlamalıyız.

İşleminiz bittikten sonra ise bol suyla arap sabunu veya normal sabunla sabunlayarak fırçaları temizleyebiliriz. Ama uzun süreli kullanımlar daha sonra fırçalarımızda boyalar birikir. O zaman bunları özel fırça temizleme solüsyonları ilaç veya Arap sabununda bir gece bekletip daha sonra iyice durulayarak yıkayabiliriz ve temizleyebiliriz.

Ahşap boyamada en çok kullanılan teknikler nelerdir?

Ahşap boyamada en çok kullanılan tekniklerin başında dekupaj tekniği gelir. Dekupaj tekniği fotokopilerin veya dekupaj kağıtlarının, pirinç kağıtlarının ahşap boyamada kullandığımız malzemeler üzerine belirli bir tutkalla yapıştırılması ile yapılan bir tekniktir.

Bunun dışında peçete tekniği olarak adlandırdığımız sizlerin sofralarda evlerde kullandığımız peçeteleri bizler ahşap objelerin üstüne veya seramik objelerin veya camların veya tahtaların üstüne yapıştırarak teknikleri uygulamaktayız.

Bir de transfer tekniği dediğimiz teknik vardır. Buda yine resimlerin, objelerin üzerine ters çevirerek aktarılmasıyla elde edilen bir tekniktir. Bundan başka ahşap boyama tekniğinde doku tekniklerini, eskitme tekniğini, çatlatma tekniğini söyleyebiliriz. Daha bir çok teknik var. Tüm bu teknikler için bir sonraki başlığa bakınız.

Ahşap boyama teknikleri nelerdir ?

Ahşap boyama sanatı - Ahşap boyama peçetelik
Ahşap boyamada en çok kullanılan teknikler nelerdir, ahşap nasıl boyanır, Küçük ahşap objelerimi evde de boyayabilir miyim ? İllaki bir atölyem mi olmalı ? Bunun için evde mobilya boyama teknikleri nelerdir gibi onlarca sorularınızın cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Sizlere burada her bir ahşap boyam tekniği detaylıca uzun uzun anlatmam mümkün değil. Bunun için her bir teknik için ayrı bir konu hazırladım. Bu konularda detaylı olarak ahşap boyama teknikleri video anlatımlarla destekledim ve adım adım  yazılı olarak püf noktalarını ve inceliklerini yapılışlarını anlattım.

Konularımızda ahşap boyama teknikleri anlatımları için bol bol ahşap boyama videoları kullandım.

Aşağıda her bir teknikten azar azar bahsedip tekniğin anlatıldığı konuya bakmanızı isteyeceğim.

Ahşap boyama teknikleri özet liste

Şimdi sırasıyla ahşap boyama tekniklerini kısaca gözden geçirelim.

Tüm bu ahşap boyama tekniklerini detaylı olarak öğrenmek için aşağıdaki listeden tekniklerin isimlerine tıklayarak ilgili konuya geçebilirsiniz.

Ahşap boyama eskitme tekniğiAntik eskitme tekniği

Ahşap boyama eskitme tekniği en çok kullanılan ahşap boyama tekniğidir belki. Genelde ahşap objelerimize otantik eski görüntüsü vermek için kullanırız.  Ve kendi içinde 6 çeşit eskitme tekniği vardır ve bunların hepsi detaylı olarak anlatılmıştır.

  1. Boya ile eskitme tekniği
  2. Silerek eskitme tekniği – Antik eskitme tekniği
  3. Mum ile eskitme tekniği
  4. Yağlı boya eskitme tekniği

Ahşap boyama çatlatma tekniğiAhşap boyama mozaik çatlatma - örümcek çatlatma tekniği

Ahşap boyama çatlatma tekniği ise eskitme tekniği ile beraber en çok kullanılan teknikler arasında yerini alır. Bu ahşap boyama tekniği görünüşü itibari ile çok gösterişli olduğu için çok şık ahşap boyama objeleri elde edebilirsiniz.

Bu ahşap boyama çatlatma tekniği de kendi içinde 5 alt tekniği mevcuttur. Ve tüm bunlar ilgili konuda detaylıca anlatılmıştır.

 1. Ahşap Boyama Resim Çatlatma Tekniği
 2. Ahşap Boyama Klasik Çatlatma (Düz Çatlatma) Tekniği
 3. Ahşap Boyama Antik Çatlatma Tekniği
 4. Ahşap Boyama Mozaik Çatlatma(Örümcek Çatlatma) Tekniği
 5. Ahşap Boyama Krokodil (Timsah ) Çatlatma Tekniği

Ahşap boyama dekupaj tekniğiAhşap boyama dekupaj tekniği zigon sehpa

Dekupaj tekniği uygulaması oldukça kolay bir tekniktir. Dekupaj tekniği belirli bir düzen içinde kesilmiş şekilli kağıt parçalarını ahşap yüzeye yapıştırmaya denir. Genelde iki türlü alt teknik olarak çalışılır. Ve tüm bunlar bol bol örneklerle detaylı olarak videolu olarak anlatılmıştır.

 1. Peçete dekupajı
 2. Kağıt dekupajı

Ahşap boyama transfer tekniğiAhşap boyama tepsi - Ahşap boyama transfer tekniği

Ahşap boyama teknikleri içerisinde dekupaj tekniği ile transfer tekniği şekil olarak benzeyebilir ve yeni başlayanlar karıştırabilir. ancak dekupaj tekniğinde desenin olduğu kağıt ahşap objeye yapıştırılırken transfer tekniğinde transfer kağıdındaki desen veya resim ahşap objeye aktarılır -transfer edilir. Bütün bu detaylar farklar detaylı olarak videolu anlatımlarla konuda belirtilmiştir.

Ahşap boyama stencil tekniğiStencil şablon ve ahşap boyama tekniği ile sehpa boyama

ahşap boyam teknikleri arasında belki en kolay uygulanabilen ve en zevkli teknik stencil tekniğidir. Stencil tekniği nasıl bir tekniktir şeklinde soracak olsak. Bir ahşap boyama işleminden çok boya ile ahşabı süsleme işlemi diyebiliriz. Detaylı anlatım için ilgili konuya bakın.

Ahşap boyama one stroke tekniğiAhşap boyama örnekleri one stroke tekniği ile çay tepsisi yapımı örnekleri

One stroke tekniği ahşap boyama tekniğinden çok başlı başına bir boyama tekniğidir. zira sadece ahşap objeler üzerinde değil cam, mermer, plastik metal gibi bir çok zemin üzerinde one stroke ( tek darbe – tek vuruş ) tekniği uygulanmaktadır. One stroke tekniği tek bir fırça darbesi ile fırçayı kaldırmadan yapılan boyama işlemleridir.

One stroke tekniği bana kalırsa ahşap boyama teknikleri arasında en zoru diyebiliriz çünkü belirli seviyede fırça ile sresim yapma kabiliyeti gerekitiriyor. Ve one stroke tekniği ile lale, orkide, gül, papatya gibi figürler yapılmaktadır.

Full detaylı anlatım için one stroke eğitim konusuna bakın.

Ahşap boyama doku teknikleriAhşap Boyama Doku Teknikleri

Ahşap boyama doku tekniği kendi içinde en fazla alt teknik barındıran boyama tekniğidir. Bazı yerlerde bu tekniklerin her biri ayrı bir ahşap boyama tekniği olarak gösterilmektedir. Ama her biri bir doku tekniğ içeşidi olduğu için ben hepsini doku teknikleir altında sizlere gösterdim.

Ahşap boyama doku teknikleri için 9 adet alt doku tekniği anlattım sizlere.

 1. Ahşap Boyama Budaklama Tekniği
 2. Ahşap Boyama Poşet Doku Tekniği
 3. Ahşap Boyama Kağıt Doku Tekniği
 4. Ahşap Boyamada Mermer Doku Tekniği
 5. Ahşap Boyama Varak Tekniği
 6. Ahşap Boyama Sünger Doku Tekniği
 7. Üç Boyutlu Ahşap Doku Teknikleri
 8. Ahşap Boyama Kadife Dokusu Tekniği
 9. Tuğla deseni ahşaba nasıl uygulanır ?

Bütün bu doku teknikleri uzun uzun detaylı olarak videolu anlatımlar eşliğinde anlatılmıştır.

Ahşap boyama hamur kabartma tekniğiAhşap boyama hamur kabartma tekniği

Ahşap boyama hamur kabartma tekniği başlı başına ayrı bir sanat diyebiliriz. Özel bir hamur hazırlayarak ahşap obje üzerinde kabarıklıklar oluşturup bu kabarıklık üzerine dekupaj tekniği uygulanmaktadır.

Kabartma hamuru nasıl hazırlanır detayları, püf noktaları nelerdir ? Tüm bunlar hamur kabartma tekniği  konusunda detaylı olarak anlatılmıştır.

Ahşap boyama pasta rölyef tekniğiAhşap rölyef sanatı ve ahşap rölyef çalışmaları

Ahşap rölyef yapımı diğer adı ile de pasta rölyef tekniği çok klasik bir tekniktir. Ve çok eskilere dayanmaktadır. Bu güzel ahşap boyama tekniği detaylı olarak çeşitli rölyef çalışmaları ile sizlere anlatılmıştır. İlgili konuya bakabilirsiniz.

Tüm bu yukarıda saydığımız ahşap boyama teknikleri her biri tek başına bir teknik değildir. bu tekniklerin bir çoğu bir arada kullanılabilir. Bu teknikleri kullanarak çok güzel ahşap ev dekorasyon ürünleri yapabilirsiniz. Ayrıca evinizde eski dolap boyama gibi eski mobilya boyama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eskiyen bir tarafı çizilen kırılan eski mutfak dolabı boyama işlemi ile çok basit bir şekilde tamir edebilirsiniz.

Ahşap boyama çalışmalarımız nasıl muhafaza edilmeli

Ahşap boyama tekniği ile bir obje yaptığımızda bir MDF ile veya tahta ile bir obje yaptığımızda her işlem bittiğinde yani ahşap boyama tekniğimizi uyguladık. Eğer bu peçete dekupaj tekniği ise peçetemizi yapıştırdık.

Bu işlem bittikten sonra ve kuruma gerçekleştikten sonra en az 4 kat vernik yapmaktayız. Bu vernik objemizi sudan, dış etkenlerden ve her türlü dokunmadan oluşan hasarlardan korur ve çok rahat gündelik yaşam içinde kullanabiliriz o zaman.

Not: Bu bahsettiğimiz vernikleme işi her ahşap boyama için geçerli değildir. Misal olarak doku teknikleri içerisinde kadife doku tekniği işlemi bittikten sonra verniklemiyoruz. verniği en başta yapıyoruz. Bu şekilde detaylar olabilir. Bu detaylara her konun anlatımında yer verdik. 

Ahşap boyama sanatı ile yapılmış ahşap boyama örnekleri

 

Facebook Yorum
2
3

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. hakan dedi ki:

  Evde ek iş yapmak isteyenler için bulunmaz bir kaynak. Çok detaylı ve açıklayıcı. Hazırlayanın emeğine sağlık.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkürler.
   Elimden geldiği kadar detaylı bir şekilde anlattım konuları.

 2. cok guzel bir sanat cok begenıyorum bu işleri benım dedem artvin borcka koyunde bu işi yaparmıs halen köyumuzde ahsap ev ve onun yaptıgı desenler ve boyalari var yani dedemize cekemedik hic

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe