Ahşap Boyama Hamur Kabartma Tekniği -Ahşap Boyama Teknikleri

2.929
A+
A-

Merhaba hanımlar Ahşap boyama sanatı öğrenmek istiyorum ve hamur kabartma yapmak istiyorum ancak Ahşap boyama hamur kabartma tekniği nasıl yapılır ? Ahşap boyama hamur kabartma tekniği nedir ? hiç bir fikrim yok.. Hamur kabartma işine nereden başlamalıyım hamur kabartma nasıl yapılır  anlaşılır ve en kolay şekilde öğrenmek istiyorum  diyorsanız en doğru adrestesiniz.

Peki bu konuda neler öğreneceksiniz

Hamur kabartma tekniği nedir ?

Ahşap boyama sanatı tekniklerinden biri olan hamur kabartma tekniği farklı isimleri oluyor. Eğer bu hobi işleri ile yeni yeni ilgileniyorsanız ve araştırma yaparak bizim sitemizi bu konuyu bulduysanız sizin kafanızdaki soruları gidereyim.

Ahşap boyama yaparken hamur ile ahşap üzerine bir yükselti bir kabarıklık oluşturup bu kabarıklığın üstüne peçete tekniği veya dekupaj tekniği ile transfer yapıyoruz ve süslüyoruz. Bu kabartmalar bazen kalın kabartmalı harf şeklinde olabilir. Bazen ise aşağıdaki resimde olduğu gibi üstü kavisli yani eğimli şekilde kabartma da olabilir.

Bu yapılan kabartma işleminde hamur kabartmanın üstünü peçete ile kaplayınca peçete kabartma tekniği peçete transfer tekniği deniyor. Veya dekupaj kağıdı ile kaplayınca dekupaj kabartma deniyor bu sefer hamura dekupaj hamuru deniyor. Aslında hepsi aynı yere geliyor. Kafanızda hepsi ayrı ayrı teknik gibi düşünüp kafanız karışmasın.

Ahşap boyamada hamur kabartma tekniği için kabartma hamuru evde nasıl yapılır ?

Hamur kabartma tekniği için öncelikli olarak biraz hamura ihtiyacımız var.  Hamurumuz model hamurudur fakat  light ve havayla kuruyan hamurdan olmasına tabiki dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu hamuru para ile almak yerine evde kendiniz yapabilirsiniz. Yapılışını aşağıda size veriyorum. Genel olarak beyaz renkte olan hamurumuzu renklendirmek için akrilik boya ile renklendirme yapabilirsiniz. Daha sonra hamurumuzu bir merdane yardımı ile açıyoruz.

Devamına geçmeden önce size ahşap boyama hamur kabartma tekniği için hamur nasıl yapılır bunu anlatalım.

Bu tarifini vereceğim hamuru hem hamur kabartma tekniği için hemde dekupaj için hemde peçete kabartma tekniği için kullanabilirsiniz. Aslında hamur kabartma tekniği ile peçete kabartma tekniği gibi teknikler, dekupaj tekniği hep birbiri ile bağlantılı. Çünkü hamurla kabartacağım ki üzerini peçete ile kaplarsam peçete kabartma tekniği oluyor peçete değilde normal kağıt ile kaplarsam dekupaj tekniği oluyor yani 🙂

Neyse hamurun yapılışına geçelim değil mi 🙂

Bu hamuru hazır almak yerine evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu hamurun bir başka ismi ise çiçek hamuru.

Dekupaj hamuru veya hamur kabartma tekniğindeki hamur için gerekli malzemeler.

 

  • Buğday nişastası ( Bizim mutfak nişastayı önerebilirim.
  • Polimer çiçek tutkalı (Bunu el işleri hobi malzemeleri satan yerlerden alabilirsiniz )

Hamurun yapımı

Bir miktar polimer tutkalını bir kaba dökelim ve üzerine nişasta ekleyerek azar azar yoğurmaya başlayalım. Hamurumuzu elinize yapışmayacak hale gelene kadar. Yani nişasta ile tutkal öyle bir karışmalı ki tutkalın yapışma özelliğini nişasta hep kendine almalı.

Hamurumuz hazır olunca hemen streç ile etrafını sarın. zira bu hamur hava ile temas edince çok çabuk kuruyup sertleşebilir. Eğer işiniz yarım kalıyorsa veya hamur arrtı ve siz başka bir çalışma daha yapacaksanız. Hava almayacak şekilde güzelce streçleyip saklayabilirsiniz hamuru.

Ahşap boyama hamur kabartma tekniği nasıl yapılır ?

 

Hamurumuzu hazırladık gelelim şimdi diğer adları ile peçete kabartma tekniği nasıl yapılır, hamur kabartma nasıl yapılır nasıl uygulanır bunu anlatalım değil mi ?

Hamurumuzu merdane yardımı ile güzelce açıyoruz. Uygun büyüklüğe getirmemiz yeterli olacaktır.  Kabartma yapacağımız resmi kenarlarından keserek çıkartıyoruz  kestiğimiz resmin arkasına  dekopaj yapıştırıcı sürerek hamurun üzerine dikkatlice yapıştırıyoruz. Çok bastırmamaya özen göstermeliyiz ki hamur ile resim arasında hava kabarcıkları kalmasın.

Ahşap boyama hamur kabartma tekniği nasıl yapılır

Yapıştırılan resmin üzerinden içerisinde hava kabarcıkları bırakmadan merdane yardımı ile hafif dokunuşlar şeklinde geçiyoruz. Daha sonra kretuar ile resmin kenarlarından geçerek resmi kağıttan ayıracağız. Burada dikkat etmemiz gereken bir şey daha var ki kretuarı kullanırken dik olarak değil de içeriye doğru açı yapacak şekilde kullanmaktır. Bu şekilde yapma nedenimiz ise kesim yaparken oluşabilecek büzüşmeyi önlemektir.

Ahşap boyama hamur kabartma tekniği nasıl yapılır

Ahşap boyama hamur kabartma tekniği ile kabartma yapmak veya üç boyutlu yapmak istediğimiz tüm resimlerimizi hamurun üzerine yapıştırıp kretuar ile kestikten sonra objemizin üzerine yapıştırabiliriz. Kestiğimiz resimleri objemizin üzerine yapıştırmak için dekopaj yapıştırıcıyı resmimizin arka yüzüne sürüyoruz. dekopaj sürme işlemini tamamladıktan sonra objemizin üzerine dikkatlice yapıştırıyoruz.

Ahşap boyama hamur kabartma tekniği nasıl yapılır

Hamur kabartma tekniği ile yaptığımız tüm hamur kabartma işlemlerinde kullanıdığımız  Light hamur ve  havayla kuruyan hamur olduğundan dolayı çok cabuk kuruyabilir. O yüzden  kullanmadığımız hamurları  sıkıca poşetleyip ya da streçleyip öyle saklamak gerektiğinin bilgisinide sizlere vermiş olalım 🙂

Hamur kabartma yaparken özellikle üst üste kabartma yapıyorsak dikkat etmemiz gereken bir önemli konu daha var ki resmin bütününü bütün bir şekilde çıkartmamalıyız. Üst üste gelen yerlere ayrı ayrı fotokopiler alarak çoğaltmamız gerekiyor. Özellikle dallı budaklı resimlerde  dalların ve çiçeklerin geçişleri üst üste olabiliyor bu yüzden bir kaç kat üst üste yapıştırma yapmamız gerekebilir. Resimleri çıkartırken uygun miktarda çıkartmaya özen göstermeliyiz.

Ahşap boyama hamur kabartma tekniği nasıl yapılır

Hamur yapıştırma işlemini  tamamladıktan sonra objemizin üzerinden birer birer olmak üzere iki kat daha dekopaj tutkalı ile üzerinden geçiyoruz. Birinci katı geçtikten sonra kurumasını ve şeffaflaşmasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra bir kez daha aynı işlemi yaptıktan sonra objemiz şeffaflaşıyor ve hamur kabartma işlemimiz hazır hale geliyor. Geriye sadece vernik işlemimiz kalıyor.

Ahşap boyama hamur kabartma tekniği nasıl yapılır

Hamur kabartma tekniği için bilmemiz gereken önemli bir nokta da sprey vernik kullanmaktır. Onun dışındaki verniklerde hamur üzerinde akma yapabilir. O yüzden sprey vernik her zaman ilk kullanmamız gereken vernik türü olmalıdır. Eğer ki yıkamamız gereken bir obje tercih ettiysek ( bizim görsellerle anlatmış olduğumuz yıkanan bir obje olmadığı için 3-4 kat vernik atmak yeterli olacaktır.) en az 10 kat sprey vernik atmamız gereklidir.

10 kat sprey vernik attığımızda elimizde rahatlıkla yıkayabiliriz. Kaç kat vernik atarsak atalım attığımız her kat vernikte kuramısını beklemekte her zaman fayda vardır. 30 veya 35 cm uzaklıktan ve hızlı bir şekilde verniklemeliyiz. Vernikleme işlemimiz bittikten sonra hamur kabartma uyguladığımız objemiz kullanıma hazırdır.

Eğimli yüzeyler için hamur kabartma ve peçete transfer tekniği

 

Ek olarak şunu söyleyeyim. Yukarıdaki resimde bebek ayakkabısı motifini hamur kabartma ile yapmak için şöyle farklı yol izleyebilirsiniz. Yukarıda detaylıca anlattığım hamur kabartma işlemlerinde hamuru merdane ile açıyorduk. Fakat bunda yüzey eğimli. Bunun için önce peçete veya dekupaj kağıdınız ahşaba yapıştırın. modele göre parça parça hamuru yapıştırıp parmağınız ile şekil vererek kabarıklaştırın. Resme göre ayakkabı şekli verin.

Resimde gördüğünüz sağ ayakkabı bahsettiğim şekilde hamur ile kabartılmış. Ve sonra soldaki  gibi tekrar aynı peçete modelinden resmimiz kesilip hamurun üzerine dekupaj tutkalı ile yapıştırılıyor. Ancak bu sefer hamurun yüzeyi eğimli olduğu için yüzey alanı arttı ve peçedeki desenimiz hamurun tamamını kaplamayacaktır. Bunun için altta kalan kısımları uygun renkte akrilik boya ile boyamanız gerekir.

Ahşap boyama hamur kabartma tekniği nasıl uygulanır Videolu

Yukarıda sizlere detaylı anlattığımız ve ip uçları verdiğimiz hamur kabartma tekniğinin videolu anlatımı.

Bir başka videolu anlatımla hamur kabartma nasıl yapılır ?

Hamur kabartma harfler nasıl yapılır ?

Bunun yapımını detaylıca anlatmayacağım. Yaptığımız hamuru merdane ile istediğiniz kalınlıkta açıp bıçak yardımı ile yada satılan hazır harf kalıpları ile kesebilirsiniz. Sonra üstüne dekupaj tutkalı sürüp dekupaj kağıdı ile veya çiçekli böcekli peçete ile kaplayabilirsiniz. Hamur kabartma ile harf yapımı çok basittir.

Buda hamur kabartma harflerin yapımı videosu.

Diğer ahşap boyama teknikleri için ahşap boyama teknikleri konumuza bakınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.