Ahşap Boyama Doku Teknikleri – Ahşap Boyama Teknikleri

Ahşap boyama doku teknikleri

Ahşap boyama sanatı farklı objeler üzerinde farklı desen ve modellerle uygulayabileceğimiz teknikleri mevcuttur. Bu teknikler sayesinde evimize renk katacak ve çöpe atılabilecek bir çok malzemeden geri dönüşüm olarak kullanabileceğimiz objeler yaratabilirsiniz.

Bu ahşap boyama sanatı teknikleri içerisinde bu konumuzda ahşap boyama doku teknikleri anlatacağız. Ahşap boyama doku teknikleri için burada 8 adet ahşap boyama doku tekniği göstereceğiz. Bunlardan kısa , öz ve aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde bahsedip anlatacağız.

Bu konu biraz uzun olacak doku çalışması nedir bunu detaylı bir şekilde anlatmak istiyoruz. ve içerisinde 9 adet doku çalışmaları örnekleri yer alacak. Her bir doku tekniği için gerekli olan ahşap boyama malzemeleri liste olarak verilecek ve bu doku teknikleri ile ahşap boyama nasıl yapılır bol bol ahşap boyama örnekleri ile resimli galerilerle ve ahşap boyama teknikleri video anlatımlarla konuyu teknikleri zenginleştirmeye çalışacağız.

Peki bu konuda neler göreceksiniz

1 – Ahşap Boyama Budaklama Tekniği

Budak tekniği ahşaba nasıl uygulanır ? bu sorunun cevabı için ilk olarak bir objeye ihtiyacımız vardır. Örnek olarak ; dekoratif bir kutu kullanabilirsiniz. Ahşapta budak tekniği için üzerinde çalışma yapacağımız objemizi belirledikten sonra akrilik boya ile istediğimiz bir rengi seçiyoruz.

Ahşapta budak tekniği

Ahşap boyama ağaç doku tekniği nasıl uygulanır ?

Renk çeşitlerinde özgür davranabilir, dilediğiniz renk tonunda ahşap boyama ağaç doku tekniği çalışmaları yapabilirsiniz. Daha sonra ihtiyacımız olan bir diğer malzememiz ise ‘glazing midium’ adı verilen özel bir sıvıdır.

Bu sıvının özelliği ilk olarak seçtiğimiz renge karıştırıldığında rengin  şeffaflaşmasını ve geç kurumasını sağlar. Ne kadar çok karıştırılırsa bir o kadar da geç kurumasını sağlar. Son olarak ta budak doku aparatı ve fırça hazırlamamız yeterli olacaktır.Budak doku aparatı

Ağaç doku tekniği için Seçmiş olduğumuz boyayı ve glazing midiumu eşit miktarda olacak şekilde karıştırıyoruz ve objemizi boyuyoruz.

Ahşapta budak tekniği

Budak tekniği ahşaba nasıl uygulanır

Objemizi boyadıktan sonra çok bekletmeden önceden hazırladığımız budama aleti ile dalga hareketleriyle boyamızın üzerinden geçiyoruz.  Dalgalanma işlemini ne kadar sık hareketlerle yaparsanız bir o kadar da güzel sonuçlar alacaksınız.

Tam olarak görüntümüz tamamlandıktan sonra diğer bölgelerine de aynı işlemleri uygulayabilirisiniz.

Videolu anlatımla ahşapta budak tekniği uygulaması

[td_block_video_youtube playlist_title=”Ahşap boyama budaklama tekniği videolu anlatım” playlist_yt=”1rM8n1HrIR4, iiOfap3ULqI, UAwAw-A-X1U, rlu7PSOhc48″ playlist_auto_play=”0″]

Ahşap boyama budaklama tekniğiyle dekoratif kutu yapımı

Ahşap boyama doku teknikleri içinde doku tarağı ile budak uygulaması nasıl yapılır ? Bunun için aşağıdaki galeriye bakabilirsiniz.


Ahşap boyama ağaç doku tekniği ile fiskos masası boyama


Ahşap boyama budaklama tekniği ile çay tepsisi süsleme


2 – Ahşap Boyama Poşet Doku Tekniği

Ahşap boyama doku teknikleri için sırada poşet doku tekniği anlatımı yer alıyor.

Ahşap boyama poşetleme tekniği için hazırlamamız gereken malzemelerimiz ;

 • İlk olarak ahşap bir obje
 • Dilediğimiz renkte seçtiğimiz akrilik boya
 • Glaze
 • Poşet
 • Ahşap zımpara
 • Fırça
 • Nemli bir bez
 • Su bazlı vernik ( Su bazlı olması çok önemli)

Malzemelerimizi hazırladıktan sonra ilk olarak ahşap objemizin üzerini nemli bir bez ile tozunu temizliyoruz. Temizlenen objemizin üzerini 2 boyadan 1 tanesi fırça yardımı ile boyuyoruz.

Kuruduktan sonra zeminin üzerini tercih ettiğimiz diğer boya ile glazeyi karıştırıp bir kat daha boyuyoruz. Daha sonra poşetimizi buruşturup objemizin üzerine bas-çek hareketiyle desen oluşturuyoruz ve kurumasını bekliyoruz. Objemiz kesin olarak kuruduktan sonra su bazlı vernikle vernikliyoruz.

Objemiz kullanıma hazır.

Videolu anlatımla ahşap boyama poşet doku tekniği uygulaması

Yukarıda yazılı olarak anlattığımız poşetleme doku tekniği burada poşet doku tekniği video olarak gösterilecek.


3 – Ahşap Boyama Kağıt Doku Tekniği

Ahşap boyama teknikleri anlatımına kağıt doku tekniği ile devam ediyoruz. Oldukça kolay ve bir o kadar da gösterişli bir tekniktir. Bu tekniğe ayrıca ahşap boyama gazete tekniği denmektedir. Kağıt buruşturma nasıl yapılır aşağıda sizlere hem videolu hemde yazılı olarak anlatacağız.

Hazırlamamız gereken malzemelerimiz;

 • Gazete kağıdı
 • Dekupaj tutkalı
 • Uygulanacak obje
 • Sprey vernik
 • Akrilik boya

Objemizin üzerine tutkalımızı sürüyoruz. Gazete kağıdını kullanacığımız objeden 2 parmak daha fazla olacak şekilde kesiyoruz. Tutkal sürdüğümüz kısıma gazete kağıdımızı büzüştürüp şekil vererek yapıştırıyoruz.

Ahşap boyama teknikleri kağıt doku tekniği uygulaması

Ahşap boyama kağıt doku tekniği ile ahşap çerçeve çalışması

Buradaki puf nokta parşömen kağıdına güzel şekil verebilmemizdir. Daha sonra dilediğimiz renk akrilik boya ile boyuyoruz.

Ahşap boyama teknikleri kağıt doku tekniği uygulaması

Ahşap boyama kağıt doku tekniği ile ahşap çerçeve çalışması

Objemizin bütün kısımlarını kapladıktan sonra iyice kuruyana kadar bekletiyoruz. kuruduktan sonra sprey vernikle vernikleyerek çalışmamızı bitiriyoruz. Gördüğünüz gibi poşet doku tekniği için olduğu gibi kağıt doku tekniğinde de gazetenin buruşuk kırış kırış desenini ahşaba boyaya aktarıyoruz.

Kağıt doku tekniği ahşap boyama tekniği videolu anlatımı

Yukarıdaki yazılı anlatımı burada videodan izleyerek te ahşap boyama gazete tekniği ni öğrenebilirsiniz.


Sizde kendiniz evde anlatımlarımızı izleyerek kağıt buruşturma çalışmaları yapabilirsiniz. Geçelim diğer ahşap boyama tekniği kısmına.

4 – Ahşap Boyama Mermer Doku Tekniği

Ahşap boyama doku teknikleri anlatımına mermerleme tekniği denen mermer görünümünde olan bu güzel tekniği anlatacağız. Sizlere diğer teknikler gibi merak ettiğimiz mermerleme tekniği nasıl yapılır ? veya mermer görünümlü boya nasıl yapılır ? sorularının cevaplarını bulacağınız bir yazı hazılamak istedik .

Ahşap boyama mermer doku tekniği için kullanmamız gereken malzemelerimiz;

 • Obje
 • Mum
 • Fırça
 • Akrilik boya (istenilen 2 renk)
 • Sprey vernik
 • Zımpara

Mermer doku çalışması için ilk olarak belirlediğimiz objemizi zımparalayıp ıslak mendille veya nemli bir bez ile temizliyoruz. Temizlediğimiz objemizi ilk olarak seçtiğimiz akrilik boya ile iki kat olacak şekilde boyuyoruz.

Boya kuruduktan sonra objemizi yanan mumuzun üzeride gezdirip islenmesini sağlıyoruz. Daha sonra seçtiğimiz diğer boya ile  boyuyoruz. objemizin boyasu kuruduktan sonra daha uzun süre kullanabilmemiz için objemizi sprey vernikle vernikliyoruz. Objemiz kullanıma hazır.

Videolu anlatımla ahşap boyama mermerleme tekniği nasıl yapılır ?

Mermer doku çalışması videolu anlatım – 1

Mermer doku çalışması videolu anlatım – 2


5 – Ahşap Boyama Varak Tekniği

Ahşap boyama doku teknikleri anlatımına altın varak tekniği yapımı ile devam edelim. Altın varak tekniği ahşap boyama teknikleri arasında en gösterişli en parıldılısıdır. Adından da anlaşılabileceği gibi altın renginde parlayarak göz dolduracaktır.

Altın varak tekniği için gerekli malzemelerimiz.; 

 • İlk olarak seramik veya ahşap bir obje ,
 • Zımpara
 • Nemli bir bez
 • Akrilik boya (renk isteğinize bağı)
 • Altın boya
 • Yaprak varak
 • Süt mixion
 • Zemin Fırçası ve Detay fırçası
 • Vernik (su bazlı)

Tercih ettiğimiz objemizi zımparalayarak nemli biz veya ıslak mendil yardımıyla temizliyoruz. Temizlenen objemizi ilk olarak tercih ettiğimiz renk akrilik boya ile boyuyoruz. Buradaki dikkat etmemiz gereken seçtiğimiz boya açık renk ise boyayı 2 yada 3 kaç kuruma aralıklarıyla boyamalıyız.

Daha sonra süt mixionu detay fırçamız ile objemizin yaprak varak yapacağımız bölgeye sürüyoruz ve şeffalaşıncaya kadra bekliyoruz. Şeffaflaşan bölgemize altın yaprak varağımızı süt mixioun sürdüğümüz bölgeye yapıştırıyoruz. Kenarlarında kalan varakları temiz bir fırça ile dikkatlice temzliyoruz. Son olarak su bazlı vernikle vernikleyerek çalışmamızı tamamlıyoruz.

Videolu anlatımla altın varak tekniği uygulanışı.

Altın varak tekniği videolu anlatım – 2


6 – Ahşap Boyama Sünger Doku Tekniği

Ahşap boyama doku teknikleri anlatımına sünger doku tekniği ile devam ediyoruz. Buraya kadar gördüğünüz gibi sünger, budaklama tarağı, gazete, kağıt, poşet gibi çeşitli meteryallerle ahşap üzerine boya ile ve bu malzemeler ile doku desenleri vermeye çalışıyoruz.

Doğal sünger ile mobilya üzerine doku çalışması diğer tekniklerimiz gibi yapımı oldukça kolay ve uygulanan objeler üzerinde gösterişi yüksek olan tekniklerimizdendir.

Sünger doku tekniği için malzemelerimiz ;

 • Ahşap tepsi (veya uygulanmak istenen herhangi ahşap bir obje)
 • 2 adet Akrilik boya (kahverengi ve altın rengi)
 • Doku süngeri
 • Yağlı kağıt üzerine çizilmiş herhangi bir desen
 • Fırça
 • Sarı renk karbon kağıdı
 • Zımpara
 • Yat verniği

Sünger doku tekniği yapımı için ilk olarak objemizi zımparalayarak nemli bir bez veya ıslak mendil ile temizliyoruz. Temizlenen objemizi kahverengi boya ile kuruma aralıklarıyla 2 kat boyuyoruz. Boya kuruduktan sonra doku süngerimizi ıslatıp suyunu sıkıyoruz (nemli olacak şekilde).

Altın renginde akrilik boyamızı bir kab içerisine alıyoruz ve nemli doku süngerimizi içerisine batırıp fazla boyasını bir kağıda veya peçeteye aldıktan sonra objemizin tüm bölgesine dokunuşlar halinde basıp çekiyoruz. iyice kuruduktan  sonra yağlı kağıt üzerinde çizili olan desenimizi objemizin üzerine çiziyoruz.

Çizilen desenin her yerini altın rengi akrilik boya ile kapanana kadar boyuyoruz. Tercih ettiğiniz desene göre yaprak deseni vs renklendrmeyi yapabilirsiniz. Objemizin kenarlarınıda altın akrilik boya ile boyayıp kuruttuktan sonra vernikleme işlemimizi de yaparak çalışmamızı tamamlıyoruz.

Ahşap boyama sünger doku tekniği nasıl uygulanır resimli örnek


7 – Üç Boyutlu Ahşap Doku Teknikleri

Ahşap boyama doku teknikleri anlatımına üç boyutlu doku teknikleri ile devam edelim.  Üç boyutlu ahşap doku tekniği diğer tekniklere göre biraz daha zaman harcayacağımız fakat harcadığımız zamanın karşılığında mükemmel sonuçlar alacağımız bir tekniktir. Uyguladığınız objeleri salonunuzun en güzel köşesine koymaktan kendinizi alıkoyamayacaksınız.

Üç boyutlu ahşap doku teknikleri olarak daha önce ki konumuzda bahsetmiş olduğumuz rölyef pasta tekniği veya hamur kabartma tekniği gibi ahşap boyama teknikleri gösterilebilir.  Üç boyutlu ahşap doku teknikleri derken kastımız obje üzerine kabarık dokular vermek. Bunu da pasta rölyef tekniği ile, hamur kabartma tekniği ile ve diğer teknikleri beraber kullanarak sizde üç boyutlu görünen doku teknikleri uygulayabilirsiniz.

Videolu anlatımla üç boyutlu ahşap doku tekniği uygulaması


8 – Ahşap Boyama Kadife Dokusu Tekniği

Ahşap boyama doku teknikleri içerisinde bir teknikte kadife dokusu tekniğidir. Ahşap obje üzerine kadifemsi bir doku verilen bu teknikte çok güzel süslemeler yapabilirsiniz. Çok güzel çay tepsi modelleri, duvar anahtarlık üniteleri tasarlayabilirsiniz.

Kadife dokusu tekniği bir video ile size yapılışını göstermek istiyorum.

Videolu anlatımla ahşap boyama kadife dokusu tekniği nasıl uygulanır ?


9 – Ahşap boyama ahşaba tuğla deseni nasıl verilir ?

8 Adet ahşap boyama doku teknikleri gördük. Şimdi ise son bir konu daha sizlere anlatmak istiyorum. Ahşap boyama tuğla deseni ahşaba nasıl uygulanır ?

Buraya kadar olan tüm anlatımımızda gördüğünüz gibi her bir teknik başlı başına bir teknik değil diğer tekniklerle beraber uygulanıp ortaya farklı bir teknik çıkartılıyor. Sizde bu teknikleri kullanarak farklı tasarımlar farklı ahşap boyama teknikleri yapabilirsiniz.

Kullanılacak malzemelerimiz ;

 • İlk olarak bir objeye ihtiyacımız var
 • Kalın Fırça veya doğal sünger
 • İnce uçlu ve onun bir kalını olan fırça
 • Cetvel
 • Kurşun kalem
 • 4 adet akrilik boya ( beyaz , hardal ,  kahve , kiremit rengi)

Malzemelerimizi hazırladıktan sonra ilk olarak 4 çeşit rengimizi ayrı ayrı bir kaba koyuyoruz. Kalın fırçamızın her bir kenarına farklı boya gelecek şekilde boyalarımızda alıyoruz . Daha sonra objemiz üzerinde tampon yapar gibi fırçamızı hafif dokunuşlar şekilde döndürerek boyuyoruz.

Boyanın objemiz kuruduktan sonra çetvelimiz ile istediğimiz ölçülerde kurşun kalem yardımı ile obje üzerine tuğla şekliniz çiziyoruz. Şeklini çizip tamamladığımız tuğla resmimizin üzerine ince uçlu ve kalın uçlu fırçamızın yardımıyla beyaz akrilik boya ile geçiyoruz.

Beyaz çizgileri çekip tuğla  desenini oluşturduktan sonra kuruyana kadar bekliyoruz.Beyaz çizgilerimiz kuruduktan sonra ince fırçamız ile kahve boyamızdan alarak beyaz çizgilerin kenarlarında kalacak şekilde üzerini çiziyoruz. Kuruma işlemi de tamamlandıktan sonra çalışmamız tamamlanmıştır.

Ahşap boyama doku teknikleri olarak tuğla deseni ahşaba nasıl uygulanır ?

Şimdiden Elinize Emeğinize Sağlık 🙂

Evet kocaaman uzun bir konun sonuna geldik sevgili takipçiler. Umarım anlatımlarımız ve paylaşmış olduğumuz bu bilgiler hoşunuza gitmiştir. Diğer ahşap boyama tekniklerini incelemek için ahşap boyama sanatı konumuzu ziyaret edin.

Sizden isteğimiz lütfen bir yorum bırakın sitemize.

Bir dahaki konuda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Facebook Yorum
1
5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. oktay demir dedi ki:

  hayırlı olsun admin güzel makale olmuş emeğine sağlık gayet faydalı bilgiler

 2. Elif Serdarlar Özgüç dedi ki:

  Çok güzel ellerinize sağlık.Üzerindeki desen çok gerçekçi.Peçete dekubajı mı anlatabilir misiniz?Çok Teşekkürler

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Beğenmenize çok sevindim. Peçete dekupaj tekniğini daha önceden anlatmıştım. Buyurun buradan hem peçete dekupaj tekniğini hemde kağıt dekupaj tekniğini öğrenebilirsiniz.
   https://hobiisleri.com/ahsap-boyama-dekupaj-teknigi/

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe