Ahşap Boyama Dekupaj Tekniği – Peçete Dekupaj Ve Kâğıt Dekupajı

11.310
A+
A-

Merhaba sevgili hobi işleri takipçileri bugün diğer bir ahşap boyama sanatı tekniği olan ahşap boyama dekupaj tekniği konusunu işleyeceğiz. Oldukça detaylı ve bol bol resimli videolu bir konu olacak. Bu anlatım sayesinde dekupaj nedir, dekupaj tekniği nasıl bir tekniktir, nasıl uygulanır, dekupaj desenleri nelerdir, dekupaj tekniğinin çeşitleri nelerdir ?

Ahşap boyama peçete tekniği ile dekupaj tekniği ayrı teknikler midir gibi bir çok suale bu soruda cevap bulacaksınız. Sizlere bu şekilde bir bir tüm ahşap boyama sanatı teknikleri paylaşacağım. Dilerseniz daha önce yayımlamış olduğum Ahşap Boyama Eskitme Tekniği ve Ahşap Boyama Çatlatma Tekniği konularını inceleyebilirsiniz.

Peki siz değerli takipçilerimiz bu konuda neler öğrenecek hangi konuları işleyeceğiz.

Ahşap boyama dekupaj tekniği zigon sehpa

Dekupaj nedir, dekupaj tekniği nedir ?

Dekupaj kesilerek şekil verilmiş nesneleri bir düzen içerisinde bir yüzeye yapıştırma işlemine dekupaj denmektedir. Dekupaj tekniği nedir diye soracak olursak bir nesneye farklı desenlerde ve renklerde kağıt parçaları ile kaplama sanatı dekupaj tekniği anlamına gelmektedir.

Bir çok sanat dalınd adekupaj tekniği uygulanır. Camda taşta. Fakat biz bu konumuzda ahşap boyama dukupaj tekniği hakkında sizlere bilgi verip öğreteceğiz. Bu teknik ahşap boyam teknikleri içerisinde en çok kullanılan tekniklerinin başında yer almaktadır. Yapımı oldukça kolay ve bir o kadar da eğlencelidir.

2 Çeşit dekupaj tekniği vardır.

* Kağıt Dekupajı

* Peçete Dekupajı

Peçete dekupajı ile kağıt dekupajı arasındaki tek fark peçete dekupajında  objeye peçete ile yapılması kağıt dekupajında ise kırtasiyeden alınacak renkli bir baskıyla uygulamaktır. İkisi de oldukça kolay ve gösterişlidir. Fakat

Dekupaj desenleri tekniğide bir çok yüzeyde kullanabiliriz örneğin ahşap boyama örneklerinde ahşap karton cam sepet plastik gibi yüzeylerde rahatlıkla ve kolaylıkla uygulayabiliriz. Uyulması gereken tek kuralımız uygulanacak zeminin açık renkte olmasıdır. Bu durumdan dolayı yapılması gereken ilk işlem zemini açık renge boyamaktır. Kullanılacak malzeme sizi uğraştıracak ve bulmanızda zorluk çekeceğiniz materyallerden ibaret değildir.

Kağıt dekupaj nasıl yapılır ?

Dekupaj tekniği kutu

Bu işte acemi ve bir okadar meraklı bir çok arkadaşımızın olduğuna inanıyoruz. Şimdi onlar için dekupaj tekniği yapımı ile ilgili kafalarında oluşan tüm soruların cevabı için detaylı bir anlatım yapacağız. Ayrıca sizlere bol bol videolu anlatımlar paylaşacağım.

Dekupaj malzemeleri nelerdir ?

İlk olarak kullanacağımız malzemelerimizi hazırlayalım. Bütcenizi zorlayacak malzemeler olmadığınıda bilmenizi isteriz. Evinizde kolaylıkla bulabileceğiniz dergi , kitap , gazete , desenli peçete kağıtları , kumaşlar gibi..

Uyguladığımızda üzerindeki mürekkebin dağılmayacağını düşündüğünüz tüm malzemeleri kullanabilirsiniz.Hobi malzemelerinin satışı yapılan birçok market veya güvenilir online satış sitelerinde dekupaj tutkalı veya peçete tutkalı olarak araştırıp satın alabilirsiniz.

Dekupaj malzemeleri ;

 • Kavanoz
 • Dekupaj kağıtları
 • Salça kutusu
 • Ahşap yada uygun gördüğünüz herhangi bir obje
 • Açık renk akrilik boya
 • Desenli bir peçete kağıdı.

Ahşap boyama dekupaj desenleri – dekupaj kağıdı örnekleri

Bu galerimizde dekupaj tekniği uygulamasında kullanabileceğiniz dekupaj kağıtları örnek modeller ekliyorum. Bu ve buna benzer modelleri yazdırıp sizde kullanabilirsiniz.  Ahşap boyama dekupaj desenleri hem hoşunuza gidecek hemde dekupaj kağıdı ve dekupaj deseni deyince aklınıza fikir gelir.

Yapmamız gereken ilk işlem kullanacağınız objenin üzerine ahşap akrilik boya ile ince bir tabaka halinde boyamak. Boyadığınız objenin mutlaka 24 saat kurumasını beklemeliyiz. Kuruyan objemizin üzerine ertesi gün aynı şekilde akrilik boya ile boyama işlemini tekrarlıyoruz.

Buradaki en önemli püf nokta dekupaj yapılacak olan objenin akrilik boyasının çok iyi kurumasıdır. Sürülen ikinci kat boyanın çok fazla kuruması şart değildir fakat kuruttuğumuzda çok daha iyi ve sağlıklı bir sonuç alacağımızdan emin olabilirsiniz.

Şimdi sıra dekupaj işleminde ; Önceden hazırlamış olduğumuz desenli peçetemizin sevdiğimiz desenini sadece uç kısmını ıslattığımız ince uçlu fırçamız ile küçük tamponlar halinde kenarlarından geçerek bir nevi şeklini kolaylıkla çıkartabileceğimiz bir yuvarlak içine alıyoruz.  Bu işlemi bu şekilde değilde bir makas yardımıyla keserekte yapabilirsiniz. Fakat tavsiyemiz fırça yardımı ile yapmanızdır.Dekupaj tekniği örme sepet

Çünkü makasla kesiliğinde hatlar daha net ortaya çıktığı için hatalar daha kolay ortaya çıkıyor ve çokta hoş görünmüyor. Islatılarak yapıldığı zaman daha doğal bir görüntü elde ediliyor şekilinizi kenarlarını ıslattığınız kısımdan küçük dokunuşlarla çıkartıyoruz ortaya kare şeklinde desenimiz çıkacaktır. Daha sonra bir kaç kattan oluşan peçete kağıdımızı en sonuncu katına kadar çıkartıyoruz.

Elimizde zar gibi ince bir tabaka kalıyor daha sonra objemiz üzerinde deseni uygulayacağımız kısıma karar verdikten sonra ince bir tabaka halinde peçete tutkalını o bölgeye sürüyoruz. Sonrasında ise peçetenin altında hava kabarcığı olmayacak şekilde peçete tutkalı sürdüğümüz yere dikkatli bir şekilde yapıştırıyoruz. Yapıştırdığımız nesne üzerine uygun olan fırça yardımıyla bir kat daha tutkal sürüyoruz.

Son olarak kurumaya bırakıyoruz.  objemiz kuruduktan sonra üzerine yarı mat olan sprey vernikle üzerinden geçiyoruz. Sprey vernikle vernikleme işlemini 2 kat yapmamızda fayda var çünkü çalışmamız hem kalıcı hemde daha uzun süre kullanmamızı sağlıyor.

Şimdi bu anlattıklarımızın videolu uygulamasını görelim isterseniz.

Ahşap boyamada dekupaj tekniği ile resim nasıl yapıştırılır ?

Dekupaj nasıl uygulanır, dekupaj nasıl yapılır, dekupaj tekniği nasıldır bu sorularınızın cevabını aşağıdaki video galerimizde bulabilirsiniz.

Dekupaj tekniği ile harika çay tepsisi yapımı

Bu videomuz da sizlere kendi aile resimlerimizden çay tepsisi yapımını göstereceğim. Fotoğraflı dekupaj tepsi nasıl yapılır onu göreceğiz. Bu videoda dekupaj kağıdı yerine fotoğraf kullanacağız. Bu şekilde çok şık tasarımlara sahip çay tepsisi tasarlayabilirsiniz.

Peçete dekupaj nasıl yapılır ?

Peçete tekniği ahşap boyama teknikleri içinde en çok uygulanan bir tekniktir. Çünkü piyasada bol miktarda peçete çeşidi var. Ve bu çeşitlerde gönlümüze göre oluyor, zevkimize göre oluyor çeşidi bol bulduğumuz içinde bol kullanıyorsun.

Ahşap boyamada peçete dekupaj yani peçete transfer tekniği yapabilmek için mdf mizin mutlaka beyaz boyalı olması lazım. Yani koyu renk zemine peçete yarıştırmalıyız. Mutlaka açık renk olmalı. Daha sonra peçete tutkalı denen bir malzeme var. Bunu hobi malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz yine su bazlı bir malzemedir.

Sizlere farklı farklı peçete dekupaj tekniği uygulamalarını video galeri olarak size ekliyorum. Bir çok farklı alanda peçete tekniği uygulanmaktadır. Peçete ile dekupaj nasıl uygulanır, dekupaj nasıl yapılır anlatımlı videoları izleyerek öğrenebilirsiniz.

Peçete dekupaj uygulama örnekleri eğitim videoları

Peçete dekupaj tekniği ile çay tepsisi nasıl yapılır ?

Marketlerde rengarenk, çeşit çeşit peçete desenleri bulabilirsiniz ve bunları dekupaj kağıdı niyetine kullanabilirsiniz. Aşağıda yer alan videomuzu izleyerek peçete dekupajpeçete transfer tekniği ile çok orijinal çay tepsileri tasarlayabilirsiniz.

Peçete dekupaj ile otantik çay kutusu yapımı

Burada sizlere birde peçete transfer peçete dekupaj uygulaması ile çay kutusu yapımı. Çay kutusu dememin sebebi şu ki. Sallama çaylarınızı kahvenizi muhafaza edebileceğiniz orjinal bir kutu.

 Yeni başlayanlar için ahşap boyama dekupaj tekniği uygulamalı gösterimleri.

Ahşap boyama işine yeni başlayanlar için yukarıda sizlere bir çok teknik anlattık ve aşağıda da sizlere dekupaj tekniği uygulamaları paylaşmak istedim. Dekupaj nasıl uygulanır bu videoları izleyerek konuyu pekiştirebilirsiniz.

Dekupaj tekniği ile ahşap boyama objeleri

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Keşfetsene dedi ki:

  Ahşap Boyama konusunda detaylı bilgiler verilmiş bir yazı olmuş. Gerçekten dekupaj teknikleri ve el sanatları ile hobi olarak da olsa ilgilenenler için şahane bir paylaşım.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Çok teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için.