35 Adet Ahşap Boyama Çerçeve Modelleri – Ahşap Boyama Objeleri

Ahşap boyama çerçeve modelleri

Merhaba hobiciler bugün sizlere her biri ayrı güzel olan 35 adet ahşap boyama çerçeve modelleri göstermek istiyorum. En güzel anlarımız hiç bitmesin hiç unutmayalım isteriz. Böyle günlerimizde fotoğraf ile ölümsüzleştirerek kimi zaman baş ucumuzda, kimi zaman evimizin en güzel duvarında, kimi zaman da albüm haline getirerek saklamak isteriz.

Her bakışımızda güzel günlerimizi anımsayarak yüzümüzde oluşan tebessüme engel olamayız. İş böyle iken en güzel anılarımızı en güzel çerçevemizde saklamak isteriz. İşte tam bu esnada ahşap boyama sanatı sizlere en iyi seçenek oluyor. İstediğiniz renk ve istediğiniz ahşap çerçeve modelleri ile çalışıp mükemmel ahşap boyama çerçeve modelleri tasarlayabilirsiniz.Ahşap boyama çerçeve modelleri

Üstelik sadece kendi göz zevkiniz ve renk özgürlüğünüz ile. Bugün ahşap boyama çerçeve yapımı ile ilgili sizlere ufak tüyolar vererek yapım aşamasından bahsedeceğiniz. Sonrasında videolu anlatımla ahşap çerçeve boyama işi nasıl yapılır onu göstereceğiz. Ardından da 35 adet ahşap boyama çerçeve modelleri göstereceğim.

Ahşap boyama çerçeve modelleri

Ahşap boyama çerçeve modelleri

Sizlerde evde ahşap boyama yapabilir güzel anılarınıza kendi el emeğinizi dahil edebilirsiniz. Ahşap boyama çerçeve fiyatları da oldukça düşüktür ve günümüzde hemen hemen herkesin bütçesi ile yapılabilir.

Fiyatı düşüktür derken ham çerçevenin fiyatı düşüktür dedim yoksa ahşap boyama teknikleri ile boyayıp süslemesini bitirdiğiniz çerçeve modelleri artık bir sanat eseri olmuştur ve bunların satışından güzel gelir elde edebilirsiniz.

Bu manada sizlere ahşap boyama sanatı ahşap boyama teknikleri hakkında geniş anlatımlı konular yazdıktan sonra sırası ile ahşap boyama örnekleri yayınlıyorum. Daha önceden sizlere şu üç konuyu yayınlamıştım onlara da bakabilirsiniz.

 1. 57 Adet Ahşap Sandalye Boyama Örnekleri
 2. Ahşap Boyama Ekmeklik Modelleri 50 Adet
 3. Ahşap Boyama Anahtarlık Modelleri 60 Adet

Şimdi gelelim çalışmamıza ilk olarak ahşap çerçeve boyama malzemeleri hazırlanmasıyla başlıyoruz.

Ahşap çerçeve boyam işlemi için gerekli malzemeler

 • Ham ahşap çerçeve (kullanmadığınız ya da desenini beğenmediğiniz bir çerçeve de olabilir.)
 • Akrilik boya (beyaz-ahşap rengi)
 • Sünger
 • Zımpara
 • Fırça (sentetik fırça)
 • Antik eskitme sıvısı
 • Su
 • Pamuklu bez

Ahşap çerçeve boyam işlemi nasıl yapılır ?

Ahşap çerçeve yapımı için tercih ettiğiniz çerçeveniz düz ya da girintili çıkıntılı olabailir. Bu tamamıyla üzerinde çalışacağınız ahşap boyama teknikleri ile alakalıdır.

Ahşap çerçeveli ayna gibi değişik çalışmalara da göz atabilirsiniz. Ben bugün sizlere ahşap boyamanın antik eskitme tekniği ile ilgili çalışma hazırladım. Umarım beğenir ve uygulamak yapmak istersiniz. Ahşap boyama eskitme teknikleri ile alakalı daha geniş bilgi edinmek için eskitme tekniği konumuza bakmalısınız.

İlk olarak girintili çıkıntılı bir ahşap çerçeve temin ediyoruz. Üzerine zımpara yardımı ile zımparalayıp hiç bir pürüz bırakmayacak şekilde hazırlıyoruz.

Çerçeve yüzeyinde çivi deliği ufak delik vs. var ise hobi marketlerde satılan macunlar vardır bunlar ile doldurup düz bir yüzeyde çalışma yapabilirsiniz.

Zımparalama işlemi bittikten sonra nemli bir bez yardımıyla yüzeyini temizliyoruz.Ahşap çerçeve boyama modelleri

Temizlenen çerçevimizin yüzeyini beyaz akrilik boya ile boyuyoruz. Fırçayı hep aynı yöne doğru boyamalıyız ki fırça izi kalmasın. Çünkü çalışma sonucunda çirkin bir görüntü elde etmemizi sağlayabilir. Kuruma aralıklarıyla ikincı  kat astar boyamızı boyayıp kurumaya bırakıyoruz.Ahşap çerçeve boyama modelleri

Zımparalayıp astar boyasını attığımız resmimizin ahşap renginde olan boyamız ile çok az miktarda su ile inceltiyoruz. Çok fazla inceltmemeliyiz çünkü boyama esnasında çok akışkan olduğundan istediğimiz görüntüyü alamayabiliriz.

Antik eskitme mediumunu hazırladıktan sonra sentetik fırçamız ile çerçevemizin kenarlarını ufak aralıklar halinde boyuyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli durumlardan biride boyama yaparken çok fazla kenarlara açılmadan yapmalıyız.

Ufak aralıklar ile yaparak üzerini hemen pamuklu bir bez ile silerek ilerliyoruz. Görüntü yavaşça ortaya çıkacaktır.  Çerçevemiz girintili çıkıntılı olduğu için çok hoş ve antik bir görüntü elde etmiş olacağız.Ahşap çerçeve boyama modelleri

Kenar kısımları boyama ve silme işlemini tamamladıktan sonra çerçevemizin orta kısmında aynı şekilde boyayıp üzerini pamuklu bir bez ile kurumadan siliyoruz.

Orta kısımda da çok  hoş bir görüntü elde etmiş oluyoruz. Çerçevimizin antik eskitme tekniği tamamladığına göre kurumaya bırakabilirsiniz. Girintili çıkıntılı çerçeve tercih ettiğimiz için kuruması diğer çalışmalara göre biraz daha uzun sürebilir.Ahşap çerçeve boyama modelleri

Ahşap çerçeve çalışmamızda uyguladığımız antik eskitme tekniği dışında bir çok teknik kullanabilirsiniz. Çerçeve ortasına kendi resminizi de  dekupaj tekniği şekilde uygulayabilirsiniz. Bunun gibi daha bir çok teknik ile çalışmalar yaparak çok değişik ve size özgün tasarımlar yaratabilirsiniz.Ahşap çerçeve boyama modelleri

Sevgililer gününde, anneler günün de ve ya özel günlerinizde hazırlayacağınız el emeği hediyelerinize herkesin bayılacağından emin olabilirsiniz.

Şimdiden elinize emeğinize sağlık 🙂

Ahşap boyama doku tekniklerinden kağıt doku tekniği ile ahşap çerçeve boyama

Aşağıdaki videoda sizlere ahşap boyama doku tekniklerinden olan kağıt doku tekniği ile çerçeve nasıl boyanır onu göstermek istiyorum.

Ayrıca ahşap boyama doku teknikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için doku teknikleri konumuza bakmalısınız.

Ahşap boyama eskitme tekniği ile Vintage tarzı ahşap çerçeve yapımı

Buradaki video da eskitme teknikleri kullanılarak nasıl çok hoş bir tarzı olan ahşap çerçeve boyama işlemi yapılır bunu göreceğiz.

35 Adet ahşap boyama çerçeve modelleri

Şimdi sizlere çok farklı tasarımlara sahip ve farklı farklı ahşap boyama teknikleri ile yapılmış ahşap boyama çerçeve modelleri göstereceğim. Bir kısmının yapılışında hangi tekniklerin kullanıldığından bahsedeceğim.

Bu çerçeve modellerini isterseniz fotoğraf çerçevesi olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz de ahşap boyama ayna çerçevesi modelleri olarak kullanabilirsiniz.

Ahşap boyama çerçeve modelleri

Bu çerçeve de peçete dekupaj tekniği kullanılmış Ayrıca eskitme tekniği kullanılmıştır. Aşağıdaki bir çok modelde göreceğiniz gibi genel olarak kağıt dekupajı veya peçete dekupaj tekniği kullanılmaktadır.Ahşap boyama çerçeve modelleri

Ahşap boyama çerçeve modelleri

Burada da çok başarılı bir şekilde eskitme tekniği uygulanmıştır.

Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri

Burada gördüğünüz gibi ahşap çerçeve modeli ile mini sandık takım oluşturulmuş.

Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri

Üstteki iki çerçeve modelinde ise stencil tekniği uygulanmıştır.

Ahşap boyama çerçeve modelleri

Üstteki resimde ise ahşap çerçeve modelimize çok güzel bir şekilde peçete tekniği uygulanmıştır. Peçete tekniği aynı zamanda peçete dekupaj tekniği olarak geçmektedir. Ve detaylı olarak dekupaj tekniği konumuza bakarak öğrenebilirsiniz.

Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri

Bu modelde peçete dekupaj tekniğin farklı şekilde uygulanışı görüyoruz.

Ahşap boyama çerçeve modelleri

Ahşap boyama çerçeve modelleri

Burada üstteki ahşap çerçeve modelimizde hamur kabarta tekniği ile çerçevemizin köşelerine motif verildiğini görüyoruz.

Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri

Üstteki ahşap çerçeve ve kutu takımı modelinde ise hem transfer tekniği hemde ahşap boyama çatlatma tekniği uygulanmıştır.

Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri

Bu otantik çerçeve modelimizde ise hem eskitme tekniği hemde rölyef pasta tekniği uygulaması yapılmıştır.

Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri

Bu çerçeve modelimizde büyük ihtimal kağıt doku tekniği yada poşet doku tekniği uygulanmıştır.

Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri

Yine güzel bir rölyef pasta tekniği uygulaması sizlerle.

Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri

Son derece gösterişli bir ahşap boyama çerçeve modeli yine sizlerle Bu ahşap çerçeve modelinde bir çok teknik uygulanmıştır.

Ahşap boyama çerçeve modelleri Ahşap boyama çerçeve modelleri

Sevgili hobiciler sizinle çok güzel bir ahşap boyama konumuzun daha sonuna geldik. Sizlere ahşap boyama örnekleri anlatmaya ve bol bol ahşap boyama objeleri hakkında örnekler paylaşmaya devam edeceğim. Bizi takipte kalınız.

 

Facebook Yorum
2
4.5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe