Afrika Çiçeği Motifi Çanta Yapımı – Tığ İşi Çanta Yapımı Anlatımlı

6.896
A+
A-

Afrika çiçeği motifi çanta yapımı

Merhaba hanımlar Afrika çiçeği motifi çanta yapımı konusuna hoş geldiniz. Sizlere bu konumuzda yabancıların African flower dediği Afrika çiçeği motifi ilke harika bir örgü çanta yapımı anlatmak istiyorum hanımlar. Konumuzda bu Afrika çiçeği motifinin değişik versiyonunu da göreceksiniz. Ayrıca tığ işi çanta yapımı anlatırken motifli çanta yapımı konusunda fikir elde edeceksiniz.

Zira tığ ile bir çok örgü çiçek motifleri yapabilirsiniz ve bu motifleri birleştirerek harika motifli örgü çanta modelleri tasarlayabilirsiniz.

Aynı şekilde daha önce Afrika çiçeği örgü motifi ile dekoratif örgü kırlent yapımı anlatmıştım. Dilerseniz bu konuya da bakabilirsiniz. Burada ise sizlere tığ işi çanta nasıl yapılır bu alana bir giriş yapmış olacağız.

Daha önceden size yine bu Afrika çiçeği motifi ile harika bir örgü kırlent yapımı anlatmıştım. Bu konuya da bakabilirsiniz.

Tığ ile harika örgü motif modelleri yapabilirsiniz. Değişik örgü çiçek motifi yapımı örnekleri ile motifli örgü çanta modelleri yapabilirsiniz.

İstediğiniz boy ve ebatta çantamızın şemasını çıkartıp motifleri birleştirerek çok zevkli tasarımlara sahip çanta yapabilirsiniz. Afrika çiçeği motifi nasıl yapılır tüm detayları ile öğrenmek isterseniz buyurun konuma bakın.

Afrika çiçeği motifli çanta yapılışı için yapım aşamalarını sayfa sayfa resimler altına açıklayacağız inşallah.

Afrika çiçeği motifi çanta yapımı anlatımı

Afrika çiçeği motifi çanta yapımı

Afrika çiçeği motifi çanta yapımı

Evde kendi başınıza yapabileceğiniz kullanışlı tığ işi motifli çanta yapımı anlatmaya başlayalım. Renginde değişiklik yaparak istediğiniz gibi çantalar yapmak artık elinizde modelimizi umarım beğenirsiniz.

Afrika çiçeği motifi çanta yapımı için gerekli malzemeler

  • İpimiz 2 farklı renk kullandık biz Alize Diva kullanabilirsiniz
  • Tığımız 3-3,5 nolu
  • Makas
  • İç astar için

Buradaki motifli örgü çanta yapımı için kullanacağımız tığ örgü teknikleri

Afrika çiçeği motifi için tığ işi örgü şeması ile beraber tığ örgü teknikleri sembollerinin anlamlarını berber veriyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu tığ işi güzel motifi öğrenmek için Afrika çiçeği motifi yapılışı konumuza bakın.

Ayrıca buradan Afrika çiçeği motifi yapımı videolu anlatımımıza bakabilirsiniz.

Kaç adet motife ihtiyacımız var ?

Motifimizin yapımı oldukça kolay aslında 4 sıradan oluşuyor. Zorluk derecesi 1. Eğer dikişten de anlıyorsanız süper. O zaman terziyle işinizde olmayacak örüp dikip rahatça kullanmaya başlayacaksınız demek ki.

Motifleriniz önceden hazırlamanızı tavsiye ediyorum sizlere. Böylece çalışma alanınızı oluşturmuş olacaksınız. Size verdiğim şablonu daha rahat kullanacaksınız. Tığ işi motifli çanta örneğimiz toplamda 28 adet büyük Afrika çiçeği motifine 4 adet te küçük motife ihtiyacımız var.

Küçük motifin yapılışı

Küçük motifimizin yapılışı: Sihirli Halka tekniğimizi kullanacağız bu bölümde. 3 adet ikili trabzan yapalım, 1 zincir çekelim, 3 adet daha ikili trabzan şeklinde 3 adet kutucuk oluşturalım. Oluşturmuş olduğumuz rengin haricinde kullanacağınız rengi değiştirin ve her kutucuğa ikili 2 adet trabzan yapalım. Ve 2 zincir gene aynı kutucuğa ikili 2 adet trabzan yapıp 3 zincir çekip bu sırayı tamamen  dönelim.

Aynı renge devam ediyoruz. Bu sefer 2 zincir çekmiş olduğumuz yerleri dolduracağız 8 adet ikili trabzan ile. Burada dikkat etmeniz gereken yer trabzanları biraz daha bol çekmeniz. Bütün kutucuklarınızı bu şekilde döndükten sonra renk değiştirelim. Çakma sık iğne kullanalım. Ama bu işlemi yaparken daha önce 2 zincir çektiğimiz ara bölümü de tutturmayı unutmayalım olur mu ?

Büyük Afrika çiçeği motifi yapılışı

Büyük motifimiz yapımı: Küçük motifimizden tek farkı 4 değil de 6 adet dolgulu alanımızın olması. Yani sihirli halka tekniğimizi kullanacağız. Bu bölümde 3 adet ikili trabzan yapalım, 1 zincir çekelim, 3 adet daha ikili trabzan şeklinde 3 adet kutucuk oluşturalım.

Oluşturmuş olduğumuz rengin haricinde kullanacağınız rengi değiştirip, her kutucuğa ikili 2 adet trabzan ve 2 zincir gene aynı kutucuğa ikili 2 adet trabzan yapıp 3 zincir çekip bu sırayı tamamen  dönelim.

Aynı renge devam ediyoruz. Bu sefer 2 zincir çekmiş olduğumuz yerleri dolduracağız 8 adet ikili trabzan ile burada dikkat etmeniz gereken yer trabzanları biraz daha bol çekmeniz. Bütün kutucuklarınızı bu şekilde döndükten sonra renk değiştirelim. Çakma sık iğne kullanalım. Ama bu işlemi yaparken daha önce 2 cincir çektiğimiz ara bölümü de tutturmayı unutmayalım olur mu ?

Motifleri hangi düzende dikeceğiz ?

Sıra geldi yerleşim planına en orta kısma.  8 Adet büyük motif ilk sıraya sırası ile 1 küçük motif 3 büyük motif 1 küçük motif.  2. Sıraya 4 büyük motif   3. Sıraya 3 büyük motif.  Ben sıra numaralarını verirken tam orta kısmı saymadan verdim size. Diğer taraf da aynı şekilde örneklerimizi dizerseniz kolaylık olacaktır. Size lazım olan 28 büyük motif 4 adet de küçük motif.

Afrika çiçeği motifi çanta yapımı

Motiflerin birleştirilmesi

Kenarları hayalet ip ile dikerek birleştiriyoruz. Motiflerin kenarı beyaz iple geçildiği için normalde kontür birleştirme gibi görünse de hayalet iple dikerek birleştiriliyor. Kenarlarını birleştirdiğiniz anda olacak olan model bu. İçine astar koymadan sadece fermuar geçirerek kol altı çantası bile yapabilirsiniz.

Afrika çiçeği motifi yapımı için motiflerimizin yapımı ve birleştirmesi işi burada bitti.

İç astarın hazırlanması işlemi

Şimdi burada eğer dikiş bilmiyorsanız terziler bu işi 20 TL ye yapıyorlar .Yani vazgeçmeyin siz örün yeter. Şimdi yukarıdaki şemaya göre astarımızı motiflerimize uygun şekilde dikeceğiz. Kaitone tarzı dikişler astarın kaymasını önler bilginiz olsun.

İç astarın dikilmiş hali

Şimdi iki adet astarımız var bir tanesi beyaz olan bu astar dışta kalacak ve birleştirdiğimiz motifler bu astara dikilerek monte edilecek desenli olan astar ise çantamızın iç kısmını oluşturacak.

Çantamızın iç kısmına cep dikiyoruz.

Çantamızın içine yine uygun kumaş veya astar ile cepler yapabilirsiniz istediğiniz kadar.

Çantamıza düğme yada çıtçıt dikme işlemi

Çantamızın cepleri yada ağız kısmı için istediğiniz modelde mıknatıslı çıtçıt dikebilirsiniz yada düğme ekleyebilirsiniz.

Çantamıza kulp takalım

Taşıma kulplarını da taktık mı tamam olur şimdi. Kulpları resimde gördüğünüz gibi deri veya benzeri sağlam bir malzemeden dikebilirsiniz.

Birleştirdiğimiz motif ile astarın dikilişi

 

Hazırladığımız motif kabımızı iç astar kabı ile birleştirmeye geldi sıra. Teyelle tutturmanızda hiç bir sakınca yok önemli olan iki yüzünde teyel ipleriniz gözükmesin.

Veee son kısma gelin

Çantamızın hazır hali

Afrika çiçeği motifi çanta yapımı

Afrika çiçeği motifi çanta yapımı

 

Tığ ile Afrika çiçeği motifi çanta yapımı anlatımımız bitti. Çantamız hazır. Biraz zor oldu diye bilirsiniz emeksiz yemek olmaz unutmayın 🙂

İyi günler de kullanmanız dileğiyle. Hoş çakalın

Tığ işi örgü çanta modelimizden bizde istiyoruz derseniz, sipariş vermek isterseniz facebook sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz, yada sayfa altına yorum yazın.

Kaynak : http://www.craftpassion.com/2012/04/african-flower-crochet-purse-part-1.html

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.