Abiye Örgü Elbise Yapımı Anlatımlı – Gösterişli Tığ İşi Elbise Yapımı

10.021
A+
A-

Anlatımlı abiye örgü elbise yapımı

Merhaba hanımlar bu gün sizlere basit bir tığ işi motif ile çoook güzel bir abiye örgü elbise yapımı anlatmak istiyorum. Sadece ip parasına podyumda salınan bir manken olmak elinizde. Yapımı kolay ama bir o kadar da gösterişli bir örgü elbise modeli. Çok basit bir tığ işi motif modeli üzerine kurulu bu örgü abiye elbise yapımı tığ işi örgü örmeyi bilen herkesin kolaylıkla örebileceği bir örgü elbise modeli. Tığ işi örgü tekniği bilmiyorsanız da sitemizdeki tığ işi örgü teknikleri sayfasına bakabilirsiniz.

Normalde lüx dükkanlarda 1.000 TL alacağınız bu modeli çok ama çok uyguna mal edebilirsiniz. Abiye olarak da kullanabileceğiniz örgü elbisenizi günlük hayatta da çok rahat kullanabileceğinizi düşünüyorum. Örgü elbisenizi nerede kullanmayı tercih ediyorsanız ona göre ip seçmenizi tavsiye edeceğim. Ünlü modacıların eski örnekleri günümüz podyumlarına taşır ve bizde güzelce öreriz.

 

 

Abiye örgü elbise yapımı anlatımlı
Resimde de gördüğünüz gibi sadece bir çeşit tığ işi motifi kullanarak böyle harika bir tığ işi örgü elbise örebilirsiniz. Böyle güzel bir elbiseyi görünce yapılması çok zor gibi geliyor ancak böyle yapılışı basit bir motif ile tığ işi elbise yapılışı çok da zor değil.

Motifli abiye örgü elbise yapılışı için gerekli malzemeler

  • İp merserize, fantezi ip ya da cotton iplerin incelerinden kullanmanızı tavsiye edeceğim.
  • Tığ 2 nolu tığ
  • Makas

Tığ işi elbise yapımı için örgü teknikleri

Resimlerle adım adım abiye örgü elbise yapımı

Abiye örgü elbise yapımı için kullanacağımız resimler aşağıda gösterilecek ve her resin açıklaması resmin altında yer alacaktır.

Abiye örgü elbise yapımı anlatımlı

Abiye örgü elbise yapımı için kullanacağımız tığ işi motifin şeması yukarıdaki gibidir.Abiye örgü elbise yapımı anlatımlı

Adım adım 7 adet zincir çekiniz – 8 adet zincir çekip 7 adet çekmiş olduğunuzun  yere kitleyip halka oluşturun tekrar 7 adet zincir çekin ve başlangıç noktasına dönün.Abiye örgü elbise yapımı anlatımlı

7 adet zincir çekin ve oluşturmuş olduğunuz halkanın içine 10 adet ikili trabzan yapalım ve her trabzanın arasına bir adet zincir çekelim. 7 adet daha zincir çekip başlangıç noktasına dönelim.

Bir önceki sırada yapmış olduğumuz 7 zincirin üzerini 10 adet sık iğne ile doldurup yukarı çıkalım. İkili trabzanımız ve sık iğneden sonra 4 zincir çekip aynı deliğe batalım. Yan deliğe geçerken ara zinciri çekmek yok.Abiye örgü elbise yapımı anlatımlı

Abiye örgü elbise yapımı anlatımlıTam motifimizin ortasında adım 7 adet zincir çekiniz – 8 adet zincir çekip 7 adet çekmiş olduğunuzun  yere kitleyip halka oluşturun tekrar 7 adet zincir çekiniz.

Yukarıdaki galeride 3 resim vardır

İlmeklerimiz bu bölümden sonra tekrardan ibaret. 7 adet zincir çekin ve oluşturmuş olduğunuz halkanın içine 10 adet ikili trabzan yapalım. Her trabzanın arasına bir adet zincir çekelim ve 7 adet daha zincir çekip başlangıç noktasına dönelim.

Bir önceki sırada yapmış olduğumuz 7 zincirin üzerini 10 adet sık iğne ile doldurup yukarı çıkalım. İkili trabzanımız ve sık iğne sonra 4 zincir çekip aynı deliğe batalım yan deliğe geçerken ara zinciri çekmek yok .

Yukarıdaki galeride 4 resim vardır

Motiflerinizin uzunluğu yapacağınız örgü etek, örgü elbise ve örgü kazak hırka vs. nin uzunluğuna geldikten sonra dönüş işlemine başlıyoruz. Yarım bırakıp yukarı devam ettiğimiz bölümleri örüp başlangıç noktamıza dönüyoruz.Abiye örgü elbise yapımı anlatımlı

İlk sıramız bittiğine göre ikinci sıraya başlaya biliriz.

Yukarıdaki galeride 5 resim vardır

Motiflerin yapım aşamaları aynı yan yana gelmiş uzun parçalardan ibaret. Öncelikle motifimizin boyu kadar örelim ve dönüş yolunda ekleme işlemine başlayalım.Abiye örgü elbise yapımı anlatımlı

Beden ölçünüze göre genişlik ve uzunluğu ayarlamak sizin elinizde.

Daha önceden yayımladığım yuvarlak motifli örgü elbise yapımı konusuna bakmanızı öneririm.

Bir sonraki örgü konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.