3 Boyutlu Küpe Çiçeği Yapımı – Üç boyutlu Örgü Çiçek Yapımı Videolu

3 Boyutlu Örgü Küpe Çiçeği Yapımı

Merhaba hanımlar bugünkü konumuz 3 boyutlu görünüme sahip örgü küpe çiçeği yapımı. Aynı zamanda örgü sümbül çiçeği de olan bu harika örgü çiçek modelimizin yapımı gayet kolay. Örgü çiçek yapımı her zaman en sevilen örgü modelleri arasında yerini almıştır.

Özellikle bebeği için veya çocuğu için örgü örmek isteyen hanımlar sık sık örgü çiçek nasıl yapılır bunu araştırıyorlar. Bizde faydalı olmak adına videolu ve resimli örgü çiçek yapımı anlatımlı konular yayınlıyoruz.

3 Boyutlu küpe çiçeği yapımı - Üç boyutlu örgü çiçek yapımı

3 Boyutlu küpe çiçeği yapımı – Üç boyutlu örgü çiçek yapımı

Daha önceden de sizlere bir tane üç boyutlu çiçek modeli nasıl yapılır anlatmıştım. Dilerseniz bu konuya da bakabilirsiniz.

Üç Boyutlu Çiçek Yapımı – 3D Örgü Çiçek Yapımı Resimli – Videolu Anlatım

Yukarıda sizlere videolu anlatımla üç boyutlu tığ işi çiçek yapımı anlatımlı olarak paylaşıldı. Şimdi ise resimli anlatımla sizlere sümbül şeklinde yada küpe çiçeği modelinde 3D örgü çiçek yapılışı anlatacağım.14

Sizlerde bu güzel sümbüllerden kendinize güzel çiçek buketleri yapabilirsiniz, sap olarak tel kullanarak ve bu telin üzerini yeşil ip ile sararak aralara da yaprak koyarsanız harika buket elde edebilirsiniz.

Resimli anlatımla üç boyutlu örgü küpe çiçeği yapımı

Şimdi yapım aşamalarını size adım adım anlatayım.

Üç boyutlu örgü küpe çiçeği yapımı için gerekli malzemeler

  • Örgü ipi- yelek örmek için (renk mor ve tonları)
  • Tığ bir numara
  • Makas

3 Boyutlu örgü sümbül çiçeği için gerekli tığ işi örgü teknikleri

  • Zincir Çekme
  • İkili trabzan yapımı
  • Üçlü trabzan yapımı
  • Dörtlü trabzan yapımı

 

Resimli Anlatımla Üç Boyutlu Küpe Çiçeği Yapımı

Öncelikle elimize bir koyu mor rengi ip alıyoruz ve beş tane zincir çekiyoruz. Zincirin ucunu başlangıç zincirdeki birinci zincirle birleştiriyoruz. Üç tane zincir daha çekiyoruz.  Zincirden oluşan halkanın içine beş tane ikili trabzan yapıyoruz. Baştaki zincir ile altı tane direğimiz olmalı.

Son trabzanı bu sırada  ilk yaptığımız zincirin tepesine batıyoruz ve iki ucu birleştiriyoruz. Bir tane zincir çekiyoruz ve her trabzan tepesine ikişer tane sık iğne yapıyoruz. İkişer tane sık iğnemizi yapıyoruz.

Sık iğneler bitince iki ucu birleştiriyoruz. Üç tane zincir çekiyoruz. Tığımıza iki kere ip doluyoruz ve alt sıradaki sık iğnenin tepesine üçlü trabzan yapıyoruz.

İğne Oyası Küpe Modelleri – Süslü Hanımlara İğne Oyası Küpe Örnekleri

Sık iğnenin tepesine batıyoruz ve üçlü trabzan yapıyoruz. Bu sırada on iki tane trabzan olması gerek, zinciri de sayıyoruz trabzan yerine. Sıramızın örgüsü bitti iki ucu birbirine birleştiriyoruz.

Sıranın başında yaptığımız zincirin tepesine batıyoruz ve uçları birleştiriyoruz. Burada çiçeğimizi ters çeviriyoruz yani içi dışa gelmeli.

Beş tane zincir çekiyoruz. Tığımıza üç kere ip doluyoruz ve sıradaki trabzanın tepesindeki ipin dış kısmındaki bölüme batıyoruz.

Burada üçlü trabzan yapıyoruz ama son ilmeği çekmiyoruz. Son ilmek tığımızda kalmalı.

İğe Oyası Küpe Çiçeği Modelleri – Küpeli İğne Oyası Örnekleri Ve Yapılışı

Tığımıza tekrar üç kere ip doluyoruz ve aynı yuvaya batıyoruz ve üçlü trabzan yapıyoruz sonuncu ilmek kalıyor. Şimdi tığımızda üç tane ilmek birikince hepsinin içinden ipimizi geçiriyoruz.

Üç ilmekten ipimizi geçirdik. Oluşan yaprağımızın tepesine dört tane zincir çekiyoruz. Üçüncü trabzanın tepesine batıyoruz ve bir kerede çekiyoruz.

Birleştirdik uçları. Tığımıza tekrar üç kere ip doladık ve üçlü trabzan yapıyoruz. Sonraki trabzan tepesinin arka kısmına batıyoruz. Bir tane daha üçlü trabzan yapıyoruz ve aynı yuvaya batıyoruz. Son ilmekleri çekmiyoruz tığımızda yine üz tane ilmek kalmalı ki en son bu üç ilmeği bir kerede çekiyoruz.

Dört tane zincir çekiyoruz. Sıradaki trabzan tepesinin arka kısmına batıyoruz. Bunun gibi toplam dört yaprak olacak şekilde aynı işlemlerle yapraklarımızı örüyoruz. Son dört tane zinciri çekince ilk zincirin dip kısmına batıyoruz ve birleştiriyoruz iki  zincir çekiyoruz ve ipimizi kesiyoruz.

Sonra elimize  açık mor ipimizi alıyoruz ve çiçeğimizin yaprağının trabzan tepesindeki ön kısmına batıyoruz. Burada anlatmak istediğim şey zincir çekince zincirin üstten bakıldığında saç örgüsü gibi örgü oluşmakta.

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapımı – İğne Oyası Küpeli Çiçeği Nasıl Yapılır

Bu örgünün bize yakın kısmı ön kısım, bize uzak olan kısım arka kısmıdır. Burada bize yakın olan kısma batıyoruz , yaprakları yaparken arka kısma batıyoruz diyorduk ya bunu kastediyordum.

Bu mor ipimizle beş zincir çekiyoruz ve tığımıza üç kere ip doluyoruz. Battığımız yere dikkat edin. Sonra burada dörtlü trabzan yapıyoruz. Bu şekilde görünüyor. Sıra bitince iki ucu birleştiriyoruz. Bu şekilde görünüyor.

Sıra bitince iki ucu birleştiriyoruz ve dört tane zincir çekiyoruz. Trabzanın tepesindeki bize bakan tarafa batıyoruz. Bir kerede çekiyoruz , sonraki trabzan tepesine batıyoruz ve bir tane sık iğne yapıyoruz. Burada yine dört tane zincir çekiyoruz.

Ve zincirin başladığı kısma birleştiriyoruz, sonraki trabzan tepesine batıyoruz ve bir tane sık iğne yapıyoruz.

Videolu anlatımla üç boyutlu küpe çiçeği yapımı örgü işi

Ve üç boyutlu örgü tığ işi çiçek yapımı konumuz burada bitti. Bu ve bunun gibi tığ işi çiçek yapımı modelleri konularımız sitemizde mevcuttur onlara bakabilirsiniz.

Renkli Bebek Battaniyesi Yapımı – V Örgü Modeli Battaniye Ve Şal Yapılışı

İnşallah sizlere daha bir çok örgü çiçek modelleri ve yapılışları konuları anlatmaya devam edeceğim. O zaman kadar bizi takip etmeye devam ediniz.

 

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe