3 Boyutlu Başak Dilimli Bere Yapımı / Akıcı Anlatım

Bayanların tercih edebilecekleri başak dilimli modelinden bere yapımı soğuk kış aylarında mükemmel bir sıcaklık sağlıyor. Geçmişten bugüne gelen örgü teknikleri günümüzde zaman zaman ilgi odağı haline geliyor. Yıllardır bayanların birbirinden farklı iplerle çeşit çeşit ve renk renk örgü modelleri geliştirmeleri hem onlara bir hobi işi oluyor hem de en ekonomik yoldan kıyafet veya şapka, bere vb. aksesuarlarını oluşturmalarını sağlıyor. Başak dilimli bere modeli de bu örneklerden biri oluyor.

Ancak örgüye başlanmadan önce bazı püf noktaların bilinmesi gerekiyor.
Örgü Hakkında Önemli Püf Noktalar Örgünün kalitesi örgünün gevşek ya da sıkı olması ile yakın ilgili olan bir konudur. Örgünün örüldüğü esnada iplik gerginliğine iyi bir şekilde dikkat edilmesi gerekir. Örgünün kalitesini sağlamak için ipin ne çok sıkı ne de çok gevşek olmaması gerekir.

İpler üzerinde yer alan etiket bilgilerinde kişiler el alışkanlıklarını ölçebilirler. İp etiketlerinde 10 cm * 10 cm şeklinde karede verilen ilmek ve sıra sayıları ile bayanlar el alışkanlıklarını ölçebilirler. Böylece başak dilimli bere yapımı için el alışkanlığının kontrol edilerek ortaya daha kaliteli birer örnek çıkarılması mümkün olabilir.

Başak Dilimli Bere Yapımı
Örnek anlatımla 3 numara tığ ile örgüye başlanır. 15 ve katları şeklinde ve her motif için 15 zincir hesaplanarak başak dilimli bere yapımına başlanılır. Motif sayısı kaç zincir çekileceği yönünde sizlere bilgi sunabilir. Örneğin: 8 motifli başak dilimli bere örneği için 120 zincir çekilerek örmeye başlanılabilir. Başak dilimli bereyi kime hediye etmek istiyorsanız veya kendiniz için de yapıyorsanız 15 ve katları şeklinde baş etrafının ölçüsü alınmalıdır.

İlk sıradan sonra 3 zincir çekilerek ve her sıraya batarak ikili trabzanlar oluşturulur. Birleşim yerine kadar örgü bu şekilde devam eder. Başak dilimli bere yapımı ile hem sevdiklerinize hediyeler yapabilirsiniz hem de dilerseniz kendiniz için de kışın soğuğundan korunmak amacı ve birbirinden farklı kombinler için harikalar yaratabilirsiniz. El emeği göz nuru olan bu örgü modelleri ile hediyeler daha anlamlı kılınacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.